APU mini sistem toplama

Bütçe
6000

OgzKrc

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba öncelikle bu benim ilk mesajım bu konuyla ilgili sizden; eğer ilgilenirseniz detaylı bir bilgi istiyorum çünkü piyasa ve teknoloji gün geçtikçe uçmaya başlıyor ve piyasayı takip etmekte zorlanıyorum.

Mini bilgisayar taraftarı olduğum için bu konuda son 1 haftadır bayağı YouTube, Reddit ve Technopat arasında araştırma olarak gidip geliyorum ama her sekme beni yeni bir kararsızlığa itiyor açıkçası :D.

O yüzden sizlerden özel bir şey istiyorum eğer vaktiniz varsa.

Şu an elimde mevcut olan sistem son 5 yıl ortalama aldığımda bana çok fazla geliyor yani bakıldığında sadece LoL ve rutin günlük PC kullanımı yapıyorum. Sizi fazla yormadan konuya gelecek olursam.
Şu an elimdeki sistem;

- Cougar mini ITX QBX kasa (TR'de bulunmayacak derecede az)
- SK Hynix 2x8 DDR4 2400 MHz RAM (koreli RAM üretici ilk DDR5 RAM üretimi, HP'nin donanımsal parçaları ve ekran kartlarının çoğu ürünleri bu markadan geçer)
- Ryzen 5 1600.
- ASRock Fatality AB350 GAMING-ITX mini-ITX.
- High Power 600W 85+ Bronze Power.
- Seagate Barracuda 2TB 7200RPM 64MB SATA3 6Gbit/sn ST2000DM001 HDD.
- Samsung SSD 960 Evo 250GB M.2 SSD.
- Colorful GeForce GTX 1070 8 GB igame u-top Advanced ekran kartı.
- ASUS 24" VG248QE 1ms 144Hz Full HD ekran.

Ekran kartı TR'de aşina olmadığınız bir ekran kartı ben Colorful'dan o dönem bizzat aldım 2-3 senedir de gayet hiçbir bozulma emaresi dahi göstermeden tak çalıştır şekilde çalıştı zaten işlemcide RAM'de ve ekran kartında olsun OC nedir pek bilmem he internette incelemişliğim var ama riskli gördüğüm için anakarta en fazla BIOS güncellemesi atarım onun dışında pek bir şey yapmam.

Konuya dönecek olursam, ben bunu bir şekilde satıp Ryzen 5 3400G'li avuç içi kadar PC toplamak istiyorum istediğim kabaca;

- Ryzen 5 3400G.
- DisplayPort çıkışlı 144Hz alacağım mini-ITX bir anakart ve kasa.
- RAM'lerden güç çekeceği için iyi bir RAM.
- Bir de M.2 SSD.

Araştırdığımda ASRock X300MINI tam istediğim bir ürün kurulumuna izin veriyor aslında ama anakartın DP çıkışından 144Hz alabilir miyim bilmiyorum keza bu konuyu da bayağıdır araştırıyorum çoğunun sonunda 60Hz yazıyor ama 144Hz alabiliyorum diyen de var denemediğim için emin olamıyorum. Ayrıca sistemi de yıl olarak güncellemek istediğim için çoğu kartlar artık PCI-e 4.0'a geçti bu kartta 3.0 mevcut ve teknolojik anlamda biraz ortada.

Neden Ryzen 5 3400G derseniz araştırdığımda yeni rzyen 5 4600G'den çok bir farkı yok gibi duruyor.

Bunun hakkında önerilerinizi ivedilikle okumak isterim, başınızı ağrıttıysam kusurma bakmayın.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı