Ara sıra bilgisayardaki ses takılıyor ve siyah ekran veriyor

m1cos

Hectopat
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Meslek
Ogrenci
Merhabalar, iyi forumlar. Sistemim 2 günde bir olmak üzere siyah ekran veriyor. Opera'da normal gezinirken ses takılıyor; monitör sinyal yok yazıyor fakat kasanın ışıkları vs. açık kalıyor, işlemci fanı çok hızlı olmamak şartıyla dönüyor. Ben kasadaki yeniden başlat tuşuyla başlatana kadar da düzelmiyor. Sebebi ne olabilir bunun? Ne arızalı olabilir? Memtest86 ile RAM'leri yaklaşık 3.5 saat test ettim Pass kısmı 4/4 olana kadar, bir sorun çıkmadı. HDTunePro ile hem SSD hem HDD olmak üzere ikisine de Bad Sector testi yaptım. Bir sorun yine çıkmadı. Health kısmı da sağlıklı görünüyordu. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Başka bir ekrana bağlamayı deneyin TV vesaire, sonucu buradan yazın ona göre 2 farklı şey söyleyeceğim.

Hocam şu an öyle bir imkanım yok ama yarın denemeye çalışırım. Fakat ara sıra oluyor. Yani nasıl anlayacağım taktıktan sonra yeni bir tv ya da monitör vs. ?

Eğer monitöre taktığında ekran gitmiyor ve düzgün çalışıyorsa, sorun monitör kaynaklıdır. İkinci durum olarak ekran o şekilde de giderse, ekran kartı olabilir diye düşünüyorum.

Sorun büyük ihtimal XMP'yi açmanız son zamanalarda bunu çok görmeye başladım ve aynısı benim de başıma geldi hala çözebilmiş değilim 14.06.202'de XMP'yi kapattım, 23.06'ya kadar sorunsuz kullandım bugün XMP'yi açmadan manuel olarak MHZ değerini artırdım. İlk iş XMP'yi kapat.

Sorun büyük ihtimal XMP'yi açmanız son zamanalarda bunu çok görmeye başladım ve aynısı benim de başıma geldi hala çözebilmiş değilim 14.06.202'de XMP'yi kapattım, 23.06'ya kadar sorunsuz kullandım bugün XMP'yi açmadan manuel olarak MHZ değerini artırdım. İlk iş XMP'yi kapat.

Evet Hocam XMP açık. Fakat Ryzen sistem kullandığım için 3000Mhz altı RAM'ler baya bir FPS düşüşüne neden oluyor oyunlarda. 2133Mhz kullanmak büyük dert. Başka 3000Mhz'e çekme yolu var mı ?

Sisteme başka bir ekran kartı takıp denermisiniz mümkünse? Sorun ekran kartında olabilir.

Hocam şu an öyle bir imkanım yok yakın çevremde başka ekran kartı mevcut değil.

Sen dediğimi yap önce oyun vs boşver, XMP'yi kapat kapanma vs olmuyorsa sorun belli olacak. İş problemi bulmakta. Daha sonra BIOS'a gir XMP'yi açma manuel olarak RAM MHZ'yi 2933'e ayarla.

1) BIOS sıfırla kaydet çık
2) BIOS'a gir XMP'yi açmadan manuel olarak RAM MHZ'yi 2933'e çek, kaydet kullan dene birkaç gün.

Geri
Yukarı