Araba fiyatlarının yükselişi

Hocam arabayı alsanız da kapının önünde durur. Fullemesi en az 1500 2000 TL tutar. Sigorta kasko MTV Muayene hesaba katarsak bu devirde çok masraf. Bende kangoo var ayda bir iki kere anca çıkarırım. Hatta bazı aylar hiç çıkarmam. 24 lira benzin mi olur arkadaş bu nedir...
Bu konuda biraz şanslıyım. Babam büyük bir firmada şoför olduğu için mazot piyasadan çok ucuza geliyor. Bu konuda derdim yok. Sadece bu arabalar bu fiyatları haketmiyor.

Hocam her şey iki katına çıkmıyor ki yerinde zamlanmaya kimse bir şey demez ama anlamsız bir zam olayı var. Örnek vermem gerekirse: 2017 yılında biz ev aldık o zaman dolar 4,5₺ di 165.000₺ ye almıştık oda yaklaşık 36,700$ yapıyor. Şu an dolar 16,5 evin fiyatı 605.000₺ olmalı ama evin piyasa değeri 900.000₺den başlıyor bütün mesele bundan ibaret :)
Dolar da diğer bütün para birimleri gibi değer kaybediyor onuda hesaba katman lazım. Ayrıca Türkiye’de fahiş hızda nüfus artışı var ev fiyatları dahada artacak.

Herkese iyi günler dostlar. Yaklaşık 4 aydır para biriktiriyorum. Bir öğretmen maaşı kadar kenara atıyorum. 4 ay önce aklımda olan Ford Focus 2.5 Titanium paket 150 bin TL civarındaydı. Fakat şu anda 200 bin TL'den aşağı yok. Geçen günlerde kenara her zaman ki gibi parayı koydum fakat 1-2 gün önce yine zam geldi. 50 bin TL biriktirince kredi çekip alacaktım fakat her hafta hedefimden 5 bin TL uzaklaşıyorum. Petrol fiyatları bu kadar uçmuşken, araba piyasası durgunken neden 2. el piyasasına hala zam geliyor? Oto pazarlarında artık hiç satış göremiyorum. Herkes vakit geçirmek için geliyor. Bu günden itibaren araba almaktan vazgeçtim. Umarım bu halimiz düzelir.

Düzenleme: Özellikle aç gözlü insanlar yoğun bir sekilde etrafta. Arabanın her tarafı boyali 25 bin TL tramer kaydı var fakat temiz araçlardan daha çok fiyat çekiyorlar. Bu insanları hala anlamış değilim.
Hocam tek araçlar değil her şeyin fiyatı yükseliyor

Dolar da diğer bütün para birimleri gibi değer kaybediyor onu da hesaba katman lazım. Ayrıca Türkiye'de fahiş hızda nüfus artışı var ev fiyatları daha da artacak.

Altın rezervi olmadan bütün paralar bizim değer verdiğimiz kadardır hocam. Basit bir kağıt parçası ve bir yandanda Amerika karşılıksız para basıp sürekli piyasaya sürüyor ama asıl mevzu Türkiye'de bizde öyle mükemmel bir maliye bakanımız var ki sadece gözlerine bakmamız yeterli adamın tek planı 😊

2022 model sıfırı 520 olan aracın 2021 model 30 bin kilometre 2.eli 580 :D
Daha da artacağı kesin dolar düşmüyor ve yaz geldi. Yazın araç piyasasının düştüğü görülmemiş.

Geri
Yukarı