Türkiye'deki araba fiyatlarının orjinal fiyatlardan kat kat pahalı olması

B segmenti bir crossover olan Peugeot 2008'nin 1.2 motorlu baz donanımı 6 ayda %71 zamlanarak 172 bin TL'den 295 bin TL'ye çıktı.

Düpedüz silkeleniyoruz, premium markaları geçtik artık, normal markaların baz model araçları bile servet niteliğinde! Şu arabalara 250 bin, 300 bin birim verdiklerimizi gördüklerimizi bilseler kı*larıyla gülerler bize!

Son zamlardan sonra C segmenti SUV bakmaktan C segmenti sedan bakmaya düştük. Peugeot 3008/2008 beklemek yerine Sportage ya da benzeri bir C segmenti SUV alsaydık keşke...

Screenshot_2.png

@Jira Aslında önceki %60'lık ÖTV dilimine rağmen distribütörler Avrupa'da olan bazı donanımları paketten çıkardıkları ve kârdan ciddi anlamda kısma yoluna gittikleri için gene bir yere kadar € fiyatlarına yakın oluyordu. Birkaç donanım eksik de olsa yakın fiyatlara binilebiliyordu, şimdi %80'lik dilim ile bunun da kurtarılabilir tarafı kalmadı. C sınıfı arabalar Avrupa fiyatına göre bile 50-60 bin TL civarı daha pahalı oldular, B sınıfı üst donanımdaki arabaların durumunu demeye dilim varmıyor. Donanımdan da kırpsalar, kârdan da kırpsalar kurtaramazlar artık. Polo'ya 35,000 € vermenin mantıkla açıklanabilecek bir tarafı yok, daha donanımlı hali Avrupa'da 21,000 € çünkü...

Son düzenleme:
@Yararsız Üye Artık alamayacağımız için araştırmayı bıraktım, tren kaçtı. :D 150 bin kredi çekilip alınabilir hemen aslında ama bu dönemde borca girmeye sıcak bakmıyorum.

Peder zamanında 4 teker 4 tekerdir demeseydi ve premium araçlara yetecek parasını saçma sapan yerlere harcamasaydı bugün 301 çöpüne binmeyecekti. Sağından solundan ses geliyor diyor şimdi de. Bedelini ödesin.

Avusturya'dayken araba almayı düşünüyordum 55.000€ fiyatındaydı pahalı diye vazgeçmiştim. İlk kez Türkiye fiyatlarına bakayım dedim 1.500.000₺ fiyatını gördüm. Bunun sebebi nedir? Arabanın 3 katından fazlasını nereye veriyoruz? Araba modeli Porsche Macan.
Bende Avustralya'da bakıyorum, 60bin AUS'a 2015 alıcam 2. el 3.0 turbo diesel ama değermi değmezmi onu kestiremiyorum bir türlü. 2020 X1'e kıyasla alınır mı sence ?

Tamam, ben de bu durumu desteklemiyorum ama bu vergiler olmaz ise ülke ayakta kalamaz. Bir de bu açıdan bakın. 2 güne iflas eder ülke.
Peki ülkeyi bu duruma getirenler kim? Yani ayakta kalamaz hale kimler getirdi? Bir de bu açıdan bakın :) İlla her önüne gelen ülkeyi batırınca biz mi çekelim cezasını? Siyasete girmek istemiyorum ama yaptığınız yorum girmeye zorluyor. O yüzden daha mantıklı yorumlar yapmak gerek.

Araç fiyatları ile ilgili diğer konuda bu sıkıntılara da cevap yazmıştım aynısı tekrar kopyalamak istedim :)

Virüs veya üretimin yavaşlaması ile fiyatların alakası yok, isterse bayilerde araba çakılı olsun fiyatlar inmez çünkü arabaların fiyatları yükselmedi, ÖTV ve üzerine eklenen KDV ve ayrıca dolar/euro Türk Lirası karşısında yükseldiği için fiyatlar yükseliyor bu kadar basit.

Şöyle hesaplayın, mesela Toyota Corolla, Adapazarı üretim tamam ama vidasından tut, kapı kulpuna, tamponundan tut kumandadaki CR2032 piline kadar herşey dolar/euro ile alınıyor. TL'nin değeri düştükçe maaliyetler artıyor. Arabada kaç bin tane parça var hepsinin 3 lira 5 lira alım fiyatı artınca tabiki arabanında fiyatı artıyor. Şöyle örnek vereyim geçen sene 10'lu CR2032 GP marka pili 20 liraya alırken bu sene aynı pil 40-45 lira. Tabi bunun yanında plazaya geçen sene atıyorum nakliye için tırcı her sefer için 5000 lira alırken şimdi 10000lira alıyor, geçen sene plazaya atıyorum aylık 7 bin lira elektrik faturası gelirken şimdi 12bin lira geliyor, geçen sene asgari ücret 2000 lira iken şimdi 2400 lira gibi gibi birçok etken var.

Şimdi hal böyle iken bu koşulların hangisinden dolayı fiyat düşebilir ki? Araç üreticilerinin yapacağı bir şey yok.

Hesaplayın dolar bazında 5 sene önce xxx marka aracın ÖTV ve KDV siz ülkeye giriş fiyatı 20bin dolar ise bugün çok daha fazla donanıma ve maaliyet sahip aynı aracın sıfırı yine 20bin dolar ama 20bin dolar eskiden 60bin lira yaparken şimdi 150bin lira yapıyor, üzerine ÖTV+KDV falan oluyor sana 250bin lira.

Peki ülkeyi bu duruma getirenler kim? Yani ayakta kalamaz hale kimler getirdi? Bir de bu açıdan bakın :) İlla her önüne gelen ülkeyi batırınca biz mi çekelim cezasını? Siyasete girmek istemiyorum ama yaptığınız yorum girmeye zorluyor. O yüzden daha mantıklı yorumlar yapmak gerek.
Türkiye jeopolitik konumu gereği sürekli düşmanlarla uğraştığı için
Durum kötü haklısın ama günümüz şartları gereği mahkumuz ekonomik sıkıntılara.Başka hükümet gelse çok da değişeceğini sanmıyorum.İnsanlar zannediyor ki hükümet değişince çağ atlarız pek sanmıyorum her türlü aynı olacak durumumuz.

Geri
Yukarı