Türkiye'deki araba fiyatlarının orjinal fiyatlardan kat kat pahalı olması

Isabelle

Hectopat
Yer
CRM
Avusturya'dayken araba almayı düşünüyordum 55.000€ fiyatındaydı pahalı diye vazgeçmiştim. İlk kez Türkiye fiyatlarına bakayım dedim 1.500.000₺ fiyatını gördüm. Bunun sebebi nedir? Arabanın 3 katından fazlasını nereye veriyoruz? Araba modeli Porsche Macan.

Şuan araba fiyatları ikinci el olmasına rağmen 2 veya 3 katına çıkarıldı.Fırsatçılar olarak geçiyor bunların isimleri.Ben daha babamla 1 ay önce baktığım araba 50000 TL iken.Şuan 89000 TL olarak fiyatı yükseltmişler.

%220 ÖTV + arabanın net fiyatının üstüne ÖTV bindirilmiş halinin de üstüne KDV ödeniyor.

Arabanın fiyatı: 100,000 TL
ÖTV: 220,000 TL
KDV: 57,600 TL

Sonuç: 377,600 TL

Bu son ÖTV bindirimlerinden sonra bırak lüks ya da premium arabaları, kıytırık B sınıfı arabaların üst donanımları bile %80'lik ÖTV dilimine girdi. 300,000 TL'yi geçti B sınıfı arabaların bazıları. 9 ay önce 265,000 TL olan araba şu anda 440,000 TL!

En temel sebebi, paramızın beş para etmemesi. Kim ne derse desin, global paraların 7-8 kat bindirdiği bir para beş para etmez.
Dövize bakın, sürekli bir artış var. Özellikle kısa zamanda ciddi yükselişler ekonominin hiçte iyi olmadığının, bir yerlerde sorun olduğunun göstergesi. Her şey iyi, her şey güzel olacak demek kötü değildir, lakin sürekli söyleyip avunma alışkanlığına geçmek kötüdür. 5 yılda dolar 2 kattan fazla arttı. Sürekli her şey düzelecek, her şey daha iyi olacak deniyordu, diyorduk. Durum 1 dolar=7,4813TL, 1 euro=8,8641TL, 1 sterlin=9,5742 TL... Bunların anlamı nedir biliyor musun, bu paralara sahip insanların 8 saatte kazandığı parayı biz, 59 saatte, 70 saatte, 77 saatte kazanıyoruz. Durum bu kadar vahim.

Paramızın bu kadar ucuz olması ihracat değerlerinin düşük olmasından ama en önemli sebep enerjide dışa bağımlı olduğumuzdan enerji için dünyaları verdiğimizden kaynaklanıyor. Yakın geçmişe bakarsanız enerji için neredeyse savaşı göze aldığımızı görürsünüz. Bu da enerjinin ekonomideki payının önemini gösteriyor. Enerji zengini Araplara bakın, enerji çekin ellerinden Afrikalılardan bir farkı kalmayacak.

Kime sorsan üretmiyoruz, tüketiyoruz der. Üretim kaynakları sermaye birikimine dayanan özel sektörün elinde. Devlet üretim yapmıyor, ihtiyacını vergilerden, verginin vergisinden; verginin vergisinin vergisinin vergisinden alıyor. Tamam, Liberal ekonomi güzel bir şey. Ama olmuyorsa veya yeterli gelmiyorsa devletinde işe aktif olarak el atması gerek. Devletçilik politikasındaki gibi. Özel, yeterince üretim ihracat yapamıyorsa (teknik veya sermaye sıkıntısı) devletin bu ihracat kanallarına girmesi gerekir.

Şimdi beğenmiyorsan git diyenler olacaktır, inanın imkan olsa ülkenin en az yarısı gider. Çevre binlerce üniversite mezunu işsizle, geçim sıkıntı yaşayan insanlarla dolu. İnsanların hayatı, az parayla geçim sıkıntısı içinde özelde tutmaya çalışmakla veya özele göre binlerce kat daha iyi yaşam sunan devlet memurluğuna girmeye çalışıp ömrünü bu yolda heba edenlerle dolu.

Kullandığım araç vergisiz 35000-40000 Euro civarına satılıyor. Bu aracın motor hacmi 1984cc, vergi matrahına da 37500 Euro yani 332,000TL diyelim. Vergilerle birlikte bu araç neredeyse 1 milyon TL yapıyor. Araç da diğerlerinden biraz daha güçlü olan bir B+ SUV, premium marka değil.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı