Araba sürme korkusu

Parti Şapkası

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
22 yaşındayım ve bu yaşıma kadar ehliyet almadım çünkü içimde bir tür korku var. Araç kullanırken en ufak bir dikkatsizlik sonucu birilerine çarpıp öldürme düşüncesi rüyalarıma kadar girdi. Mesela haberlerde görüyorum ara sokakta bir çocuk aniden yola fırlıyor ve o anda ordan geçmekte olan araç ona çarpıyor ve öldürüyor sonrasında ise çocuğun ailesi hayatlarının en büyük üzüntüsünü yaşarken araç sürücüsü uzun yıllar boyunca hapislerde çürüyor. Hemde ortada kasıtlı bir şey yokken böyle bir olay yaşanabiliyor. İşte bu olayın benim de başıma gelebileceğini düşünmek araç kullanmaya karşı bir korku oluşmasına sebep oluyor. Bunun üstesinden nasıl gelebilirim?

Bende almadım ömür boyu vicdan azabı yaşarım diye tabi birde kaza etme kendime ve yanımdaki sevdiklerime zarar verme riskide olduğu için.

1- Her zaman sen haksız olmazsın.
2- Aşırı seviyede çarpmaktan korkuyorsan aktif çarpışma önlemeli araçlardan alabilirsin paran varsa.
3- Ehliyeti al, belki biraz korkun azalır.

Öyle olmam belki ama yinede istemsiz bir şekilde katil olup haberlere çıkma düşüncesi çok rahatsız edici. Bu Mart ayında da ehliyete yazılmayı düşünüyorum evet belki azalır.

Bende almadım ömür boyu vicdan azabı yaşarım diye tabi birde kaza etme kendime ve yanımdaki sevdiklerime zarar verme riskide olduğu için.

Evet fakat kendim dikkatlı sürdüğüm ve aşırı hızlı gitmediğim sürece yanımdakilere bir şey olmaz herhalde fakat başkasının bana çarpma ve kaza yaptırma olasılığı da var tabi.

1- Ara sokaklarda hız yapmazsın. Fren mesafen de kısa olur. Refleks meselesi. Çok hızlı değilsen ve çok ani çıkmıyorsa biri tepki gösterebilirsin. Olacak vardır olur, öyle durumda hızın normalse suçlu karşı taraf.

Bunları kendine endekslersen zaten hiç süremezsin. Biraz cesaret, biraz da özgüven lazım. Milyonlarca insanın yaptığı şeyi neden yapamayasın?

Dikkat konusuna parantez açacağım. İstanbul trafiğinden faydalanıp arabada dikiz aynasından makyaj yapan bayanlar gibi olmazsan, önündekine vurmazsın :)

Kaza da normal bir şeydir, herkes yapıyor ve herkes yapabilir. 10 numarada kurallara uyarak gitsen karşına hata yapan biri elbet çıkacak.

Korkmamak ve sakin olmak her şeyin başında geliyor. Sen dikkatli olsan da karşındaki olmuyor. Kurallara ne kadar uysan da o uymuyor ve kaza oluyor bir şekilde. Etrafını iyi sezmek gerekiyor. Araba sürmek sandığınız gibi korkutucu bir şey değil. Korkmayın. 18 Yaşındayım bu pazar sürüş sınavına giriyorum inşallah geçerim. Sen de yanında araç kullanmayı bilen birisiyle sokak aralarında gezebilir, yavaş yavaş özgüven gelir caddelere çıkarsın yavaştan. Sonra da bi kursa yazılır orda da teknik ve teorik olarak bilgiler öğrenirsin. Olmadı Youtube'da bir sürü video var arabalarla ilgili. Örneğin otopark.com. Yıllardır izlerim sana da öneririm Sinan abi bu işi iyi yapanlardandır.

"Demirden korksak trene binmezdik!" diye bir söz var ya hani. O hesap bu da.
Kaza yapacağız diye araba kullanmayacaksak diğer işlerimizi de yapmayalım. Siz "Acaba bataryası patlayacak mı?" deyip de telefon kullanmıyor musunuz? Veya boğazıma kaçacak diye yemek yemiyor musunuz?
Kazadır olur. Kaza adı üstünde. Bilerek yapılan bir şey yok ortada. Size tavsiyem ehliyet alın ve "otomatik vitesli" bir otomobil ile başlayın sürmeye. Daha kolay, rahat alışırsınız. Zamanla alışılır. İlk önce boş yollarda, daha sonra şehir içinde yavaş yavaş kullanın. Kaza da olabilir, hayat bu. Düşe kalka öğrenir yürümeyi insan. Siz ustalaştıkça daha rahat kullanacaksınız. "Her zaman yaptığım şey, neden korkayım ki?" diyeceksiniz. Arabasız ömür geçmez. Toplu taşıma ızdırap maalesef ülkemizde.

26 yaşındayım ve yaklaşık 10 senedir araç kullanıyorum 18 yaşından beri ehliyetim var. Çokça kez kaza yaptım ama en önemlisi sokak arasında olabildiğince dikkatli gitmek ve yavaş gitmektir. Kaza her insanın başına gelebilir. Sen ne kadar dikkatli olursan ol etrafındaki kişiler dikkatsiz kullandığında kaza yaparsın. Korkuyu yenmenin tek yolu onun üzerine gitmektir.

İnsanı sadece bilinmeyen korkutur. Ama insan bir defa bilinmeyenle karşılaştığında, bu korku, bilinen olur. Yani korkmak çözüm değil. Kendinize zaman ayırın, korkunuz yavaş yavaş geçecektir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı