Araba sürme korkusu

Eğer çocuk ruhlu veya karekterli birisi isen, korkman normal bence. Ben mesela çocuk ruhluyum, doğuştan gelen bazı değişmesi mümkün olmayan karekterist yapı bakımından öyleyim. Ve araba sürmekten korkuyorum çünkü kaza yapmak istemiyorum.

22 yaşındayım ve bu yaşıma kadar ehliyet almadım çünkü içimde bir tür korku var. Araç kullanırken en ufak bir dikkatsizlik sonucu birilerine çarpıp öldürme düşüncesi rüyalarıma kadar girdi. Mesela haberlerde görüyorum ara sokakta bir çocuk aniden yola fırlıyor ve o anda ordan geçmekte olan araç ona çarpıyor ve öldürüyor sonrasında ise çocuğun ailesi hayatlarının en büyük üzüntüsünü yaşarken araç sürücüsü uzun yıllar boyunca hapislerde çürüyor. Hemde ortada kasıtlı bir şey yokken böyle bir olay yaşanabiliyor. İşte bu olayın benim de başıma gelebileceğini düşünmek araç kullanmaya karşı bir korku oluşmasına sebep oluyor. Bunun üstesinden nasıl gelebilirim?
Kimse öyle lak diye yola atlamıyor sen araba sürerken. Ki bir çocuk atlasa yola ve sen ona çarpsan bu senin suçun değil, ailesinin sorumsuzluğudur. Yani çocuk değil normal bir insan bile atlasa arabaların son sürat gittiği yere, suçu sen de değil o kişi de ararlar sen durmaya çalışırsan asıl zincirleme kaza olur. Yaya geçitlerinde ve okul geçitlerinde yol vericeksin geçmek isteyenlere onun dışında normal olarak kullanıcaksın.

Evet okuduğumda konuyu kendimi gördüm resmen. Bende aşırı korkuyorum ehliyetim olmasına rağmen 5 yıldır ehliyetim var ama bu zaman diliminde en fazla 3 defa araba kullanmışımdır. Bol şans bu korku maalesef kolayca atlatabileceğin bir şey değil. 😁 Ama biliyorsun artık teknoloji gelişti ani fren sistemleri uyarıcı sensörler vs bende yüksek güvenlikli bir araç satın alacak konuma gelmeden aktif araç kullanmayacağım. Ehliyeti nasıl aldım bilmiyorum.

Evet okuduğumda konuyu kendimi gördüm resmen. Bende aşırı korkuyorum ehliyetim olmasına rağmen 5 yıldır ehliyetim var ama bu zaman diliminde en fazla 3 defa araba kullanmışımdır. Bol şans bu korku maalesef kolayca atlatabileceğin bir şey değil. 😁 Ama biliyorsun artık teknoloji gelişti ani fren sistemleri uyarıcı sensörler vs bende yüksek güvenlikli bir araç satın alacak konuma gelmeden aktif araç kullanmayacağım. Ehliyeti nasıl aldım bilmiyorum.

Normal bir araç almak bile şuan zorken yüksek güvenlik falan mümkün değil. Yüzbinlerce liraya mal olur herhalde.

2. el 120K civarında bulunabiliyor.

İkinci el araba almayı düşünmüyoruz. Çok problem çıkarır. Her taraf sahtekar dolu. Kilometresi ile oynuyorlarmış parça değiştirip kötüsünü takıyorlarmış sorun varken yok diyorlarmış falan hiç uğraşılacak dert değil.

Üzülme ben bisiklet sürmesini bile öğrenmedim 24 yaşıma giricem düşün yani.

Ben de çocukken şansa öğrendim onu arkadaş sayesinde.

Herkes şoför olmak zorunda değil ama herkes araç kullanmayı bilmeli, ihtiyaç anında kullanabilmeli. Günün birinde lazım olur kullanman gerekir, bilmeyen adam başka çare aramaya kalkar. Öneren oldu mu bilmiyorum ama simülasyonlarla başlayın, imkanınız varsa özel eğitmen tutun, trafik atmosferine alıştırsın sizi. Ufak ufak uçlarından kemirerek yenebilirsiniz korkularınızı.

Hiç beklemediğiniz bir anda yolunuza elbet biri fırlar, arabayı önünüze kırarlar, kırmızı ışıkta beklersiniz gelip vururlar. Bunlar normal şeyler. Panik yapmayın, her şeyin çaresi bulunur.

28 yaşında ehliyet aldım ve kursda öğrendim. Ailede de heves edip süren yoktu. Babam rahatsızlanınca tedavi sürecinde ilçeden ile git gel için başvurdum, sonra da araba aldım. Çok şükür ihtiyacımız kalmamıştı sattım. Şoförlüğü kaptıktan sonra acil durumlarda Berlingo, Doblo, Renault Flash, Nemo, Golf, Passat, Peugeot 207, Megane, Focus kullandım.
Görüş açısı rahatlığıyla Berlingo ve Doblo olumlu manada şaşırttı beni. Focus'u ve Berlingo'yu Passat'tan atik buldum.
Toparlayacak olursak şoförlük şart, araban olmasa da acil veya özel durumlarda özellikle.

Herkes şoför olmak zorunda değil ama herkes araç kullanmayı bilmeli, ihtiyaç anında kullanabilmeli. Günün birinde lazım olur kullanman gerekir, bilmeyen adam başka çare aramaya kalkar. Öneren oldu mu bilmiyorum ama simülasyonlarla başlayın, imkanınız varsa özel eğitmen tutun, trafik atmosferine alıştırsın sizi. Ufak ufak uçlarından kemirerek yenebilirsiniz korkularınızı.

Hiç beklemediğiniz bir anda yolunuza elbet biri fırlar, arabayı önünüze kırarlar, kırmızı ışıkta beklersiniz gelip vururlar. Bunlar normal şeyler. Panik yapmayın, her şeyin çaresi bulunur.

Simülasyon deneyimim var bayağı oynamıştım o tarz oyunlar. Trafik atmosferine de bisikletten dolayı alışık sayılırım hep yol kenarından sürsem bile çokça deneyim kazandırdı.

28 yaşında ehliyet aldım ve kursda öğrendim. Ailede de heves edip süren yoktu. Babam rahatsızlanınca tedavi sürecinde ilçeden ile git gel için başvurdum, sonra da araba aldım. Çok şükür ihtiyacımız kalmamıştı sattım. Şoförlüğü kaptıktan sonra acil durumlarda Berlingo, Doblo, Renault Flash, Nemo, Golf, Passat, Peugeot 207, Megane, Focus kullandım.
Görüş açısı rahatlığıyla Berlingo ve Doblo olumlu manada şaşırttı beni. Focus'u ve Berlingo'yu Passat'tan atik buldum.
Toparlayacak olursak şoförlük şart, araban olmasa da acil veya özel durumlarda özellikle.

Evet ehliyet her durum için mutlaka şart. Otomobillerden ve markalarından neredeyse hiç anlamıyorum. Hiç ilgimi çeken bir konu olmadığı için pek bakmadım şimdiye kadar.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı