Araç şehir içi 100km'de 15lt yakıyor

Yardımınız için sağ olun hocam. Yukarıda sormuştum ama cevap alamadım ayar için karbüratörcüye mi gitmem lazım yoksa lpgcide yapabilir mi?
Araç nedir sorduk bilgi yok.
Uzun yoldan kastınız kaç km hızlar diye sorduk bilgi yok. Konu açıyorsunuz bir şeyler öğrenmeye çözmeye çalışıyorsunuz insanlar bir şey sorduğunda da bir zahmet cevap verin.

Bana özelden mesaj atıp hiçbir bilgi vermeden, bir araç uzun yolda 9 litre civarı tüketim yapıyorsa şehiriçinde ne kadar olur deseydin ortalama 14-16 litre olacaktır derdim. Söylediğiniz kısıma kadar hiçbir sorun görünmüyor.

Direk karbüratörden kaynaklı olsa şehir dışında fazla yakmaz mı hocam?

Yakmaz, karbüratör ayarsızsa araba hava yakıt oranını düzgün tutturamaz bu da motorun özellikle şehir içi dur kalk gibi kalkışlarda anormal yakıt tüketmesine sebep olur. Uzun yolda ise araç sabit bir ivmede ilerlediği için karbüratör ayarsız olduğu halde ani gaza yüklenmeler olmadığı için şehir içinde gösterdiği artışa oranla daha az artış gösterir. Yani şehir işi yakıt tüketimi 10 litreden 15'e çıktı ise uzun yoldaki artış 7 litrede 9 litre bandına gelir.
Benzer durumu hava akış metresi sorunlu bir Volvo'da yaşamıştık, araba uzun yolda eskiye oranla biraz fazla gaz harcarken şehir içinde eski haline oranla 2 kata yakın tüketim gösteriyordu.

Geri
Yukarı