Dizel araç şehir içi yapılan mesafe

1.3 Multijet gibi ödüllü
Bak işte. Ona bakarsan 1.5 DCI'da ödüllü bir motor hatta şuan için hem ekonomik hem parça masrafsız hem ustası bulunan ve en önemlisi Mercedes'in bile kullandığı bir motor. Ama multijetten daha torklu ve hacimli bu sayede Fluence gibi kocaman bir arabayı bile rahatlıkla çekebiliyor. Belki de sorun Fiat markasındadır değil mi dostum?

Bence arabanın yorgunluğu ila alakalı bir durum. 16 yaşında bir araba sonuçta.
Bir arabanın çok yakıt yakması kasa ağırlığı ve motor hacmi ile doğru orantılıdır. Bakımları ve parça değişimi zamanında yapılan bir araba eski olmasına rağmen uzun yıllar kondisyonunu koruyabilir.

Bak işte. Ona bakarsan 1.5 DCi'da ödüllü bir motor hatta şu an için hem ekonomik hem parça masrafsız hem ustası bulunan ve en önemlisi Mercedes'in bile kullandığı bir motor. Ama Multijet'ten daha torklu ve hacimli bu sayede fluence gibi kocaman bir arabayı bile rahatlıkla çekebiliyor. Belki de sorun Fiat markasındadır değil mi dostum?

1.5 dCi 1.3 Multijet'ten daha torklu olabilir. Fakat Fiat'ın ürettiği 1.6 130 beygirlik motor stage 1 yazılım ile 380nm tork veriyor neredeyse. Markalar bütçeye göre motor yapıyor.

Hocam siz model yükseltmeye bakın mutlaka Fiat'tan şaşmam diyorsanız 1.6 Multijet linea vs. alın.

2005 doblo 1.9 jtd doblo kullanıyorum motor büyük olduğu için sıkıştırmadan arabayı yürütüyor. Ve yol bligisayarında 6 lt falan yakıyor şehiriçinde. Km bazında mazot 40 TL iken 1kmde 3 TL yakıyor. Yukarıda arkadaşın bahsettiği gibi motor küçük diye az yakmıyor aksine sıkıştırdığın zaman daha fazla yıkıyor. Yüksek Turbo basıncıda cabası motorun ömrünün daha hızlı bitiriyor.

Şuan millet 1.0 Motor alıyor az yakacam sanıyor.
Hocam söylediklerinizin çoğuna katılıyorum ama şu kısım hariç. Benim 1.0 TSI motorum var ama sıkıştırsam bile 6 litre görüyor. Maksimum göreceğiniz 6.5 dur. Normalde 4.5-5.5 yakıyor. 5.5'i de ben hızlı sürdüğüm için. Bu dediğim TSI için geçerli öbür 1.0'ları bilmem. Mesela aynı markanın 1.5'i var babamda o benden çok yakıyor.

Hocam söylediklerinizin çoğuna katılıyorum ama şu kısım hariç. Benim 1.0 TSI motorum var ama sıkıştırsam bile 6 litre görüyor. Maksimum göreceğiniz 6.5 dur. Normalde 4.5-5.5 yakıyor. 5.5'i de ben hızlı sürdüğüm için. Bu dediğim TSI için geçerli öbür 1.0'ları bilmem. Mesela aynı markanın 1.5'i var babamda o benden çok yakıyor.
İstisnalar mutlaka olacaktır. Araba 1.0 Motor'dur fakat tork'u yüksektir. Bu gibi durumlarda söylediklerim için farklılıklar olabilir.

Zaten torku eğer yüksekse faza fazla basılmadığı için doğal olarak tüketim de fazla olmaması lazım. Trafik, bakımsızlık vs olmadığı sürece. Benim arabamda sadece sorun mu var diye evham yaptım geçen ay yağ karterinden ve yağ soğutucusundan yağ damlaması vardı yaptırmıştım tekrar başladı yarın lifte kaldıracağım sabahtan da tam düz olmayan zeminde yağ kontrolünü yaptım ama yağ bir diş eksiltmiş gözüküyordu halbuki daha hafta başında bakmıştım o kadar olmaması lazım tam düz zemin olmadığından dolayı öyle çıktı diye avutuyorum ama bu yağ damlaması cidden sinir bozucu.

Bak hocam benim babam otomotiv ustası Turboşarj revizyon merkezinde çalışıyor. Fiat, ford vs. büyük firmaların garantili turbolarını onarıyorlar. Ben Artvinliyim dağlı tepeli bir memleket bu sebeple köyde 1.3 Multijet'in yokuş çıkamıyorum! Şikayetini duyunca direkt 1.6 Multijet al diyor. Uğraşmıyor bile yani sen düşün. Her şeyin bir canı vardır. O motorun canı da o kadar işte. Şuan millet 1.0 Motor alıyor az yakacam sanıyor. Bir zaman sonra araba gitmiyor gibi gelince gaza asılıyor haliyle fazla yakıyor. Yani kısacası ülkedeki bakış açısı yanlış bir kere onun düzelmesi gerekiyor.
Dostum senin bu forumda otomobil grubunda verdiğin tek bir doğru bilgi neden yok?
1 tonluk çok hafif bir araca 1.750 devirde 180 tork üreten motor mu yetmiyor? 90 torku 3.500 devirin üzerinde veren araçlar üretiliyor. Bu araçlar napıyor yokuş görünce arabayı bırakıp yürüyerek mi çıkıyor?

1.0 motor alıp az yakacağını sanan yok. 1.0 atmosferik 1.6 atmosferikten az yakıyor zaten. 1.0Tce gibi araçlarda performans olarak gayette yetiyor.

Arkadaşın sorusuna gelecek olursak ortalama 6.7 litre civarı yakıt tüketimin olmuş. 1.3 multijet özellikle eski jenerasyon diğer dizellere göre çok yakıyor. DCI veya HDI yakıt performansını veremiyor. Düz yolda kaç devirde vites yükseltiyorsunuz? 2.500 2.700 civarı ise yakıt yine normal. Ben ileri seviye sürüş teknikleriyle kullanıyorum. Bende kullansam sanırım ortalamam 6 litre olurdu.

Bak işte. Ona bakarsan 1.5 DCI'da ödüllü bir motor hatta şuan için hem ekonomik hem parça masrafsız hem ustası bulunan ve en önemlisi Mercedes'in bile kullandığı bir motor. Ama multijetten daha torklu ve hacimli bu sayede Fluence gibi kocaman bir arabayı bile rahatlıkla çekebiliyor. Belki de sorun Fiat markasındadır değil mi dostum?
1250cc 1.3 multijet ile 1450cc 1.5dci' ı neden karşılaştırıyorsunki?
1.5dci rakibi 1.6multijettir.

Ayrıca 1.3multijet 1.5dci dan 40tork daha düşük ancak 250 devir daha erken veriyor. Farkı yine kapamasa bile arada anlattığın kadar bir detay kalmıyor 250 devir erken vermesi sayesinde.

Benim merak ettiğim şey ben aracı yanlış mı kullanıyorum yoksa arabada sorun mu var? Yoksa hiç kafaya takmayıp böyle mi kullanmam lazım bunlar böyle mi?
Ortalama hızda çok önemli. Yol bilgisayarında ortalama hız gösteriyorsa onuda paylaşırsan çok daha net olur. Geçen bir arkadaşla ortamda araç muhabbetinde denk geldik. Ondada 1.2mpi i20 varmış. Aynı araç bende de var. Benim ortalamam 8 - 8.5 litre. Arkadaş şehiriçinde 7 litreyi zor gördüğünü iddia edip birde yol bilgisayarında 6.9 litre ortalama tüketim verisi gösterdi. Ortalama hızlara baktık benim 17 arkadaşın 33. 33km ortalama hız karma tüketime giriyor. Halbuki o cahil o veriyi şehiriçi tüketimi sanıyor. Aracı şehrin içinde kullanmayı şehiriçi tüketim diye algılıyor. Senin durumunda ona benzer olabilir. Ortalama hızın çok düşükse değerlerin çok normal.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı