Arch Linux Steam Native sistemin dengesini bozuyor

mertgkdmr

Picopat
Steam Native kullanıyorum ama sistem nedense bilmiyorum bir nevi kafayı yiyor yani çalışırken. Sesler falan gidiyor. Sistem kaynakları yoğun aktivitede de değil. Sistem gayet ferah durumdayken oluyor. Ne yapmamı önerirsiniz? Runtime mı kullanmalıyım, nasıl bir politika izleyeyim?

Steam Native kullanıyorum ama sistem nedense bilmiyorum bir nevi kafayı yiyor yani çalışırken. Sesler falan gidiyor. Sistem kaynakları yoğun aktivitede de değil. Sistem gayet ferah durumdayken oluyor. Ne yapmamı önerirsiniz? Runtime mı kullanmalıyım, nasıl bir politika izleyeyim?
Arch linux çok uçlarda çalışan bir dağıtım, programın flatpak versiyonunu falan deneyebilirsin belki.
Onun dışında Arch yerine nispeten daha stabil bir dağıtım deneyebilirsin.

Arch linux çok uçlarda çalışan bir dağıtım, programın flatpak versiyonunu falan deneyebilirsin belki.
Onun dışında Arch yerine nispeten daha stabil bir dağıtım deneyebilirsin.
Arch birçok dağıtımdan daha stabil zaten yapısı gereği. Arch'ın stabilitesini bozabilecek tek şey bazı salak güncellemeler oluyor. Olay Arch stabilitesi değil. Sadece bu Steam niye böyle onu anlamlandırmaya çalışıyorum bakın şu an 2 kere Payday 2 kurdu. Update bahanesiyle bir tane daha kurdu yanına. Bu Steam'i ben yanlış kullanıyorsam doğrusunu öğrenmek istiyorum tek derdim o. Fotoğraf bırakıyorum.
IMG_20230401_011245.jpg

Bakın solda neredeyse diskimde yer kalmayacak. SSD'ye aynı oyunu 2.'ye update bahanesiyle kurmakta şu an. Runtime aç dediğimde de Native'i açıyor inatla. Bu, bu kadar zor olmamalı bence yani. Nasıl kullanmalıyız bu Steam'i anlamış değilim yardımcı olabilirseniz sevinirim.
@Kernelginar
Bu Steam'i ben mi yanlış kullanıyorum? Bu niye böyle çalışıyor bir fikrin var mı? Aynı oyunu ikinciye indiriyor Update bahanesiyle.

Runtime deneyebilirsin. Onun haricinde @Buğra S hocamın dediği gibi Steam flatpak kullanabilirsin. Ayrıca aldığın hata veya karşılaştığın sorunlar tam olarak ne? Genelde archwikide bir çözümü mevcut oluyor her sorunun.

Runtime deneyebilirsin. Onun haricinde @Buğra S hocamın dediği gibi Steam flatpak kullanabilirsin. Ayrıca aldığın hata veya karşılaştığın sorunlar tam olarak ne? Genelde archwikide bir çözümü mevcut oluyor her sorunun.
Sorunları listeleyeyim:
  • Steam (Native) sistemde çalışır hale gelince bazen sistemde sesler,masaüstü falan her şey donuyor. Proton başlatıldığında genelde.
  • Steam aynı oyunu ikinciye yüklüyor şu anda. Updating dese de şu an diskimde GB olarak aşırı az yer kaldı. Adeta hata yani.
  • Steam Runtime kurulu ama Runtime'a basınca Native olanı açıyor yine.
  • Sistem kaynaklarımı şu an mahvetti, üstüne üstlük stabilite diye bir şey kalmadı. Disklerim zaten ağzına kadar doldu. Görüyorsunuz fotoğrafta yer kalmadı ciddi ciddi. Oyun şu an inmekteyken ara ara sesler gidiyor yine. Özetle inanılmaz sorunlar yaşıyorum.

Güncelleme: Son anda ikinciye kurduğunu fark etti en son kurulu olanı tuttu. Öncekini sildi. Ya interneti yavaş olan birini inanılmaz mağdur eder cidden.

Güncelleme: Oyunu çalıştıramadı. Wine ile açmaya çalıştı ama oyun zaten Native. Native olduğu için Proton vesayre seçmedim. Oyun çalışmayınca güncelleme lazım diyerek 3.ye oyunu yüklemeye çalıştı.
IMG_20230401_013612.jpg

Son düzenleme:
Arch birçok dağıtımdan daha stabil zaten yapısı gereği. Arch'ın stabilitesini bozabilecek tek şey bazı salak güncellemeler oluyor. Olay Arch stabilitesi değil.
Stabiliteden ziyade daha denenmiş bir dağıtım daha mantıklı olur. Haliyle denenmişlik arttıkça stabillik de artacak fixler sebepli.
Her şeyin son sürümünü incelenmeden edindiğin bir sistemde sorun yaşaman son derece olası.
Flatpak deneyebilirsin.

Runtime Steam'in sağlamış olduğu paketler ve özellikler ile çalışır. Native ise tam tersi, oraya kim tarafından konulmuşsa onun tarafından sağlanır. Runtime kullanmak en mantıklısı. Ayrıca her açıp kapattığında yeni bir güncelleme yapıyor çünkü gerekli şeyleri yüklemesi gerekiyor, Native versiyonunda sanırım bunlar Steam'in sağlamış oldukları olmadığı için doğrulayamayıp yüklüyor sürekli. Runtime'da böyle bir sorun yaşamamıştım ben. steam-native-runtime'ı silerseniz Native'de silinmiş olur.

Runtime Steam'in sağlamış olduğu paketler ve özellikler ile çalışır. Native ise tam tersi, oraya kim tarafından konulmuşsa onun tarafından sağlanır. Runtime kullanmak en mantıklısı. Ayrıca her açıp kapattığında yeni bir güncelleme yapıyor çünkü gerekli şeyleri yüklemesi gerekiyor, Native versiyonunda sanırım bunlar Steam'in sağlamış oldukları olmadığı için doğrulayamayıp yüklüyor sürekli. Runtime'da böyle bir sorun yaşamamıştım ben. steam-native-runtime'ı silerseniz Native'de silinmiş olur.
Tamamdır bir denerim ama bir sorum var. Proton-Ge-Custom gibi harici paketler kullanamıyorum değil mi? Ben kullanmak istiyorum ama.

Tamamdır bir denerim ama bir sorum var. Proton-Ge-Custom gibi harici paketler kullanamıyorum değil mi? Ben kullanmak istiyorum ama.
Evet, o tür paketleri kullanamazsınız. Native dediğim gibi dışarıdan paketler kullanılabilir, ancak runtime'da olmuyor. Runtime'da sorun yaşamazsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı