Çözüldü Arch vs. Debian

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

HABAR

Kilopat
Makaleler
18
Daha fazla  
Merhaba öncelikle.
Bu konuyu şunu sormak amacıyla açıyorum: Uygulama desteği ne durumda, Debian tabanlı bir dağıtımın desteklediği programlar Arch tabanlı dağıtımlarda da istisnasız destekleniyor mu?
Teşekkür ederim.

Çözüm
Açıkçası ben Debian'ın ömrünün geçtiğini düşünüyorum, Arch tercih ederdim.
Ömrü geçmemiştir sadece çok yavaş güncelleme aldığı için geride gibi gözükmektedir.

Debian çok yavaş güncelleme alan bir dağıtımdır fakat kesinlikle stabildir. Gelen güncellemeler kesinlikle hiçbir şeyi bozmaz. Fakat şunu diyebilirim ki Debian oyun oynamak veya genel ev kullanımı için bence uygun değildir. Ev bilgisayarı veya oyun bilgisayarı 7/24 çalışır durumda olmak zorunda değildir, işi bitince kapatılır. Bence özellikle oyun oynarken güncel sürücü ve yazılım kullanmak daha önemlidir ki yeni gelen iyileştirmelerden faydalanın. Zaten bir şey bozulursa çok rahat bir şekilde geri alabilirsiniz. Ev kullanımı için Debian "fazla" sabil. Saf Arch kullanmak zorunda değilsiniz fakat en azından Ubuntu gibi yeterli güncelleme alan bir dağıtım ev için bence en uygunudur.

Onun dışında Arch mı Debian mı diye sorarsanız benim cevabım Arch olacaktır. Yukarıda belirttiğim ve bazı başka sebeplerden dolayı Arch'ı her zaman tercih ederim fakat bir sunucu yöneticisi olsaydım kesinlikle Debian tarafını seçerdim.
GNU/Linux dağıtımların yazılım depoları vardır. Bu dağıtımların resmi depolarında genelde en çok kullanılan yazılımlar ve bağımlılıkları yer alır.
Güncelliğini koruyan her dağıtımın benzer masaüstlerindeki resmi depolar az çok birbirine denktir.
Program dediğiniz şeyler açık kaynak olduktan sonra hemen hepsinde vardır. Sadece dosya tipi farklıdır. Mesela Debian ve Debian türevi dağıtımlarda dosya tipi DEB olur. Redhat, OpenSuse ve bunların türevlerinde RPM olur.
Mesela Firefox...
Debian ve türevlerinde Firefox-x86_64-75-tr.DEB
Redhat ve Suse'de Firefox-x86_64-75-tr.RPM

Velhasıl kelam program aynı, sadece paket sistemi farklı.

Debian'ı da Arch Linux'ü de zenginleştirecek çok çeşitli depolar bulabilirsiniz. Biraz araştırma yapınca hepsi çorap söküğü gibi gelir. Tabi Arch Linux'ü örmek biraz zor gibi gelebilir. O nedenle Arch Linux'ü tanımak için Türkiye'de geliştirilen Archman dağıtımı önerilir.
Debian kurmak için Rufus ile ISO imajını DD modunda yazdırmanız gerekmekte.
Öyle bir şart yok.
DD modunda USB/SD bellek dağıtıma adanır.
Normal ISO yüklemesinde ise medyayı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Son düzenleme:
Evet hata aldım ama zaten Ubuntu güzel. :)
Ben de Ubuntu'yu seviyorum fakat son zamanlarda DEB paketlerini kuran programı Ubuntu 20.04'te kaldırmaları gibi insanları SNAP paketlerine yönlendiren hareketleri hoşuma gitmiyor. Eğer böyle devam ederse düz Ubuntu yerine Ubuntu veya Debian tabanlı diğer dağıtımlara geçmeyi düşünebilirim. Fakat yüksek ihtimal başka dağıtıma geçersem o dağıtıma da GNOME3 kurarım. 😂

Denedin mi? İstersen bir dene. Kali Linux, Pardus ve Debian, DD modunda yazdırmadığınız sürece kurulum sırasında hata verecektir.
Ev ve iş bilgisayarlarımda şu dağıtımlar kurulu:
Debian 10 LXDE 32bit,
LMDE 4,
Fedora Cinnamon,
Manjaro Cinnamon,
PrimeOS,
Pardus XFCE...

Hiçbirinde de DD ile medya hazırlamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı