[Karşılaştırma] Pardus vs Debian

Keşke o Pardus Kurucu olsaydı...

Bu program Linux Mint Debian Edition'ın kurulum yardımcısı. Haydi bunda bir sıkıntı yok, Üzerine Pardus'un maskotunu ve altına "TÜBİTAK ULAKBİM" yazısını çakmakdan başka bir şey yapmamışlar. İnsan azıcık değiştirir, özellik ekler o da yok. Pardus'un tek adam akıllı uygulaması var o da Pardus Mağaza.

Öncelikle o programın adı 17g ve XFCE, GNOME olan bir dağıtımda Calameres olması çok saçma olur. Çünkü XFCE ve GNOME `GUI` kütüphanesi olarak GTK kullanırken Calameres QT kullanıyor.
Sırf sistem Calameres ile kurulacak diye QT kütüphanesini de sisteme dahil edecek değiller. Ve ayrıca Calameres'i çöp olarak bilen çok fazla insan var. Tasarımı daha iyi gelebilir ama büyük ihtimalle bu ona alıştığınız içindir. Ve tasarım da kolaylıkla değişir diye düşünüyorum. Sonuç olarak GNOME isosunda Calameres olursa iso boş yere fazladan kütüphane alır yani bloat olur.

Ama KDE isosuna Calameres konabilir diye düşünüyorum. Çünkü KDE de QT tabanlı. Bloat olmaz aksine tasarruf olur QT tabanlı bir kurucu olması.

Öncelikle o programın adı 17g ve XFCE, GNOME olan bir dağıtımda Calameres olması çok saçma olur. Çünkü XFCE ve GNOME `GUI` kütüphanesi olarak GTK kullanırken Calameres QT kullanıyor.
Sırf sistem Calameres ile kurulacak diye QT kütüphanesini de sisteme dahil edecek değiller. Ve ayrıca Calameres'i çöp olarak bilen çok fazla insan var. Tasarımı daha iyi gelebilir ama büyük ihtimalle bu ona alıştığınız içindir. Ve tasarım da kolaylıkla değişir diye düşünüyorum. Sonuç olarak GNOME isosunda Calameres olursa iso boş yere fazladan kütüphane alır yani bloat olur.

Ama KDE isosuna Calameres konabilir diye düşünüyorum. Çünkü KDE de QT tabanlı. Bloat olmaz aksine tasarruf olur QT tabanlı bir kurucu olması.
Dediklerinizin hepsinden farkındayım. Ama en azından altına "TÜBİTAK ULAKBİM" yazısını kocaman yazmasalarmış. 17g dümdüz 17g olarak kalsa daha iyi olurdu. Ya da bir hakkında penceresi oluşturup oraya istediklerini yazsalarmış. Ayrıca düğmeler çok alakasız bir yerde. Birçok insanın alıştığı gibi "TÜBİTAK ULAKBİM" yazan zımbırtının yerine düğmeler oraya taşınabilir ve düğmelerin arasına konulacak hakkında düğmesi bahsettiğim pencereyi açabilir.

Öncelikle o programın adı 17g

17g dediğin, LMDE kurulum aracının bir kaç değişiklik yapılmış ve bu yapılırken de bir çok regresyona sebep olunmuş ve bazı özelliklerinin çalışmaz hale getirilmiş halinden başka bir şey değil. Hani ismini değiştirdin, en azından live-installer'da olmayan bir özellik ekle değil mi? Live-installer hiç bir değişikliğe gerek olmadan zaten Pardus 19'da kullanılabilirdi, Debian 10 tabanında hâlâ python2 paketleri mevcut.

Sonuç olarak GNOME isosunda Calameres olursa iso boş yere fazladan kütüphane alır yani bloat olur.

Calamares kurulum aracı kullanılsa ne olur yani, zaten mağaza uygulaması QT tabanlı değil mi? Calamares'in zaten çalışacağı ortamlar neredeyse kurulu halde geliyor Pardus'ta. Ayrıca kurulumdan sonra Calamares zaten kaldırılıyor, aynı live-installer'da olduğu gibi. Yani Calamares kullanılsa Pardus ISO'su bloat olmaz. Eğer böyle düşünüyorsanız, Pardus Mağaza kurulu olduğu için, Pardus'un bloat olduğu önermesini de dolaylı yoldan kabul etmiş oluyorsunuz.

Son düzenleme:
Yani. Deb paketleri kurmak ve yönetmek için dpkg yerine pisi kullanılabilirdi demek istediniz. Doğrusu Comar'ın bir kenara kaldırılmaması taraftarıydım. Çünkü Systemd'den kat ve kat daha hızlı çalışıyor. Bu kullanıcıların ilgisini çekebilirdi.

Eski Pardus'ta pazarlama için biri yoktu neyse 10 yıl oldu artık bunu konuşmak boş bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı