[Karşılaştırma] Pardus vs Debian

Bu hala diğer mağazalardan daha fazla paket çeşitliliği ve görünüm açısından fark attığı gerçeğini değiştirmez.

Koca koca uygulama düğmelerini güzel bulmak kişiye göre değişebilen bir durum. İşlevsel olmayan bir şeyin görünüm olarak güzel olmasının da bir anlamı yok. Bununla uğraşacaklarına, depodan Gnome Software paketi ile sunsalar daha iyi Pardus'u. En azından kullancılar Flatpak ve Snap kuracakları zaman uğraşmazlar. Pardus mağazasında olup Debian'da olmayan nedir? Adamlar Pardus deposunu ara sıra senkronize etmekten başka bir şey yapmıyor.

Piyasada hiç Qt tabanlı uygulama yokmuş gibi konuşmasaydınız iyiydi. En basitinden KDE'nin bir uygulamasını indirince yanında Qt bağımlılıkları getirir.

Çok sığ bir ifade olmuş, ne demek istediğimi anlamamışsınız bile. Pardus varsayılan olarak KDE ile gelse, bunun için yazılan yazılımların QT ile üretilmesi normal olurdu. Ama Gnome ve Xfce gibi GTK tabanlı ortamlar ile gelen bir ISO kalıbında, dağıtımın kendisi tarafından geliştirilen QT tabanlı varsayılan bir yazılımı, hemen hemen bulamazsınız.

Zaten artık herhangi bir geliştirme dahi almayacağını bildiğimiz bir yazılım için çok konuşmaya da gerek yok. Geliştiricisi ayrıldıktan sonra, kimsenin elini değdirip üstüne bir şey kattığı da yok.

GTK kullanarak yapabileceğin şeylerin bir sınırı vardır. Ancak Qt'de ise hayal gücüne göre uygulamanın arayüzünü değiştirebilir, mükemmel ya da berbat hale getirirsin.

QT ile yapıp GTK ve Python ile yapamayacaklarına örnekler versene? Mesela neyi geliştiriken böyle bir kısıta rastladın?

Ek olarak Pardus her yönüyle sıfırdan yazılmasını mı beklediniz? Elimizde tekerlek varken tekerleği yeniden niye icat edelim?

En azından Debian, Calamares'in ismini Debian insttaler olarak değiştirmiyor. Adamlar LMDE'nin kurulum aracını almış, üstüne bir de bozmuş, ismini de Pardus kurucu olarak değiştirmişler. Bir de kendileri yapmış gibi, üstüne "Tubitak 2020" ifadesini eklemişler. Bu yazılım Tubitak tarafından geliştirildi intibaını oluşturmaktan başka bir amaçları yok. Durum buyken neyi savunduğunuzu anlamıyorum.

Debian tabanından çöp çıksa zaten kullanılır. Pardus Debian tabanına geçerken, amacı taban yerine farklı geliştirmelere odaklanmaktı. İnsanların çoğu bunu umarak destek verdi. Hiç mi sormuyorsunuz, bu kadar geliştirici yıllardır ne yapıyor diye?

Sonuç olarak Pardus, Debian'nın tema ve varsayılan paketleri değiştirilmiş bir özelleştirmesinden çok fazla değil. Güvenlik deposunu bile Debian deposundan düzenli olarak senkron etmeyen bir dağıtımı kullanmam ve önermem.

Son düzenleme:
@OzgunP çok ön yargılı davranıyorsunuz.

Pardus geliştiricilerinin tamamından daha fazla Debian paketi ve çeviri yapmış birisi olarak hiç de önyargılı konuşmuyorum. Önyargılı olanın ne olduğunu söyleyebilirseniz...

Adamlar zamanında Deepin masaüstünü, Pardus'a portladık diye geziyorlardı. Depodaki paketleri incelemiştim, adamlar Ubuntu PPA deposundaki (o zamanki zetsy paketleriydi) paketleri almışlar, ya sadece yeniden paketlemiş ya da hiç dokunmamamışlardı. Böylesine boşa konuşan bir geliştirici ekibinden bahsediyoruz.

Aynı mantık ile, Linux Mint'in kurulum aracına Tubitak ifadesi ekleyip, Pardus Instaler olarak pazarlamaktan başka bir şey yapmıyor.

Ayrıca ben Pardus'u en az Cavit beyin zamanından beri takip ederim. Ne yapılıp ne yapılmadığını, çok iyi biliyorum.

@OzgunP hocam beğenmiyorsanız kullanmayın bende kullanmıyorum benim Pardus hakkındaki bilgim düşük maliyeletle kamu kurumları için geliştirilen Debian tabanlı bir dağıtım ama pisi tabanlı olan daha iyiydi şu anda Manjaro kullanıyorum pisi Linux 2.2 çıksın hemen kuracağım pisi Linux dağıtımını.

@OzgunP hocam beğenmiyorsanız kullanmayın bende kullanmıyorum benim Pardus hakkında düşük maliyeletle kamu kurumları için geliştirilen Debian tabanlı bir dağıtım ama pisi tabanlı olan daha iyiydi şu anda Manjaro kullanıyorum pisi Linux 2.2 sürümü bekliyorum geçmek için.

Beğenmiyorsanız kullanmayın ne demek, zaten beğenmiyorum ve kullanmıyorum. Bu kadar sığ bir ifade yerine, Pardus geliştiricilerinin, Debian'ın üstüne eklediklerini belirttiğiniz çoook fazla şeylerin ne olduğundan bahsedin mesela.

Pisi'de de bir yok, yeni ürettikleri bir teknoloji yok, yamalaya yamalaya giden bir dağıtım oldu kilitlendi. Güncele ayak uydurmak için YALI bile kenara bırakıldı, en son Calamares kullanmaya başladılar. Bu gidişle elde kalan ve bir değer ifade eden sadece pisi paket yönetimi var. Onu da elin adamı aldı taşıdı daha iyi yerlere.

Beğenmiyorsanız kullanmayın ne demek, zaten beğenmiyorum ve kullanmıyorum. Bu kadar sığ bir ifade yerine, Pardus geliştiricilerinin, Debian'ın üstüne eklediklerini belirttiğiniz çoook fazla şeylerin ne olduğundan bahsedin mesela.

Pisi'de de bir yok, yeni ürettikleri bir teknoloji yok, yamalaya yamalaya giden bir dağıtım oldu kilitlendi. Güncele ayak uydurmak için YALI bile kenara bırakıldı, en son Calamares kullanmaya başladılar. Bu gidişle elde kalan ve bir değer ifade eden sadece pisi paket yönetimi var. Onu da elin adamı aldı taşıdı daha iyi yerlere.
Hocam yerli dağıtım yapmak o kadar zor mu? Bu bahsettiğiniz sorunları çözmek çok mu zor?

Hocam yerli dağıtım yapmak o kadar zor mu? Bu bahsettiğiniz sorunları çözmek çok mu zor?

Aslında değil, dağıtımların çoğunun bir amacı var. Mesela Pardus resmi kurumların ihtiyacını çözmeye çalışıyor. Bu sebeple bir iki tık yeterli oluyor. Pisi Linux, eski Pardus'taki ortamı devam ettirme gayretinde, bunun çerçevesinden çıkamıyor.

Pardus'un son kullanıcı diye bir heefi olsaydı, mesela Nvidia sürücüsü yüklemek için bir çözüm üretirdi. En azından bir rehber hazırlardı geliştirici ya da diğer ekipleri.

Mesela Debian tabanlı SolydXK bunu yıllar önce yapmıştı. Kolayca Bumblebee ya da eski nesil fglrx sürücüsü kurabiliyordunuz bununla. Alttaki resim LMDE zamanındaki eski görüntüdür. Geliştirici daha sonra Linux Mint ekibinden bağımsız olarak SolydXK'yı geliştirmeye başladı.

ddm.png

Yani bizim açımızdan ortadaki sorunun nedeni, hedef kitle ve proje yönetimi eksikliği.

Aslında değil, dağıtımların çoğunun bir amacı var. Mesela Pardus resmi kurumların ihtiyacını çözmeye çalışıyor. Bu sebeple bir iki tık yeterli oluyor. Pisi Linux, eski Pardus'taki ortamı devam ettirme gayretinde, bunun çerçevesinden çıkamıyor.

Pardus'un son kullanıcı diye bir heefi olsaydı, mesela Nvidia sürücüsü yüklemek için bir çözüm üretirdi. En azından bir rehber hazırlardı katlıcıları.

Mesela Debian tabanlı SolydXK bunu yıllar önce yapmıştı. Kolayca Bumblebee ya da eski nesil fglrx sürücüsü kurabiliyordunuz bununla. Alttaki resim LMDE zamanındaki eski görüntüdür. Geliştirici daha sonra Linux Mint ekibinden bağımsız olarak SolydXK'yı geliştirmeye başladı.

ddm.png

Yani bizim açımızdan ortadaki sorunun nedeni, hedef kitle ve proje yönetimi eksikliği.
Hocam birde tek başımıza yapmaya çalışsak olur mu? Ne kadar sürer?

Pardus'un son kullanıcı diye bir heefi olsaydı, mesela Nvidia sürücüsü yüklemek için bir çözüm üretirdi. En azından bir rehber hazırlardı katlıcıları.

Mesela Debian tabanlı SolydXK bunu yıllar önce yapmıştı. Kolayca Bumblebee ya da eski nesil fglrx sürücüsü kurabiliyordunuz bununla. Alttaki resim LMDE zamannıdaki eski görüntüdür.

ddm.png

Peki hocam forumdan birinin hazırladığı PiluX OS'i denediniz mi? Amacı Linux'u son kullanıcı için hazır hale getirmek. Terminal bile uygulamalar menüsünde görünmüyor.

Hocam birde tek başımıza yapmaya çalışsak olur mu? Ne kadar sürer?

Pardus seviyesinde bir dağıtımı üretmek zor değil, çok fazla sürmez. Bir çok örneği olduğu için böyle bir şeye gerek yok. Ama buna son kullanıcı odaklı özellikler kazandırmak, Linux ve yazılım tecrübenizle doğru odaklı olarak süre alır. Bir de benim Linux dağıtımlarına yaklaşımım menşei ile bağlantılı değil.

Mesela Pardus gibi bir dağıtıma Nvidia Optimus desteği kazandırma, şu depodaki betiklerin üzerine bir GUI oluşturmaya bakıyor. wildtruc/nvidia-prime-select

Yazılımdan anlayan ve müsait olan birisi yapabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı