Arch vs Mint

Vaktin olup olmadığına ve sabrına bakıyor. Çoğu kişi kolay olduğunu söylemiş ama eğer GNU/Linux öğrenmek gibi bir hobiniz veya işinize yarar bir şey yoksa şahsen Arch kurarak kendize sinir hastalığı ve vakit kaybı yaparsınız ama kurduğunuzda ve öğrendiğinizde Mint, Ubuntu gibi dağıtımlar'a Windows kadar hantalmış gözüyle bakarsınız çünkü Arch'ta her şeyi kendi kullanımınıza göre hazırlarsınız ve işe yaramayan hiçbir şey yoktur.

Yanlış anlaşılmasın, Arch kurulumu çok zor değil sadece uğraştırıcı ama her şey temiz olduğu için çok tatlı bir zorluğu var. Forumda onlarca kurulum yazısı olduğundan dolayı da gittikçe kolaylaşıyor. Arch kullanmanın tek zoruluğu, kendinizin yaptığı hatadan dolayı sorunlar yaşamak. Kısaca öğrenmek için Arch'ı bozuyorsunuz :D. Bir de wiki ve (A2 falan yeterli ama translate de bir yere kadar iş görür.) İngilizce şart.

Vaktin olup olmadığına ve sabrına bakıyor. Çoğu kişi kolay olduğunu söylemiş ama eğer GNU/Linux öğrenmek gibi bir hobiniz veya işinize yarar bir şey yoksa şahsen Arch kurarak kendize sinir hastalığı ve vakit kaybı yaparsınız ama kurduğunuzda ve öğrendiğinizde Mint, Ubuntu gibi dağıtımlar'a Windows kadar hantalmış gözüyle bakarsınız çünkü Arch'ta her şeyi kendi kullanımınıza göre hazırlarsınız ve işe yaramayan hiçbir şey yoktur.

Yanlış anlaşılmasın, Arch kurulumu çok zor değil sadece uğraştırıcı ama her şey temiz olduğu için çok tatlı bir zorluğu var. Forumda onlarca kurulum yazısı olduğundan dolayı da gittikçe kolaylaşıyor. Arch kullanmanın tek zoruluğu, kendinizin yaptığı hatadan dolayı sorunlar yaşamak. Kısaca öğrenmek için Arch'ı bozuyorsunuz :D. Bir de wiki ve (A2 falan yeterli ama translate de bir yere kadar iş görür.) İngilizce şart.
Aslında onun sebebi bizim milletimizin okumayı ve yazmayı bilmemesi. Buraya konusu açılan sorunların %80'inin çözümü zaten internette var.

Aslında onun sebebi bizim milletimizin okumayı ve yazmayı bilmemesi. Buraya konusu açılan sorunların %80'inin çözümü zaten internette var.
Genel öyle olabilir ama ben A2 ingilizce bilmeme rağmen GNU/Linux kodları (bash kod olarak mı geçiyor?) bazen wiki sayfalarında zorlayıcı oluyor.

Hocalarım herkesin cevapları için teşekkür ederim. Arch kuracağım ama Windows'un yanında kuracağım ve Windows dahili her şeyi yanlışlıkla silmek istemiyorum. Windows'un yanına kurabilir miyim? Hata yaparsam ne yapmalıyım, bilgisayar bir daha açılmaz mı?

Kesinlikle Arch diyenlerden kosarak uzaklasilmali bence. Kurmak demek kullanmak demek degildir.

Mint diyorum. Kolay, hizli, sade ve ideal.
Buna katılmakla beraber, öncelik neyse ona göre hareket etmenin faydası olduğunu söylüyoruz.

Örneğin adamın troubleshooting yapacak vakti yoktur Mint kurar geçer.

Hocam dual boot yapmam için bir rehber var mı?
Sonuç olarak Arch kurdum ve inanamıyorum. Mint'le arada fark olmamasına rağmen akıcılık konusunda o kadar iyi ki bu Arch... Sistemimde kat kat fazla performans alıyorum.

Son düzenleme:
Kesinlikle Arch diyenlerden koşarak uzaklaşılmalı bence. Kurmak demek kullanmak demek değildir.

Calamares'in arkada komutlar ile kurması dışında sorun yok.
Gerçi Mint calamares mi kullanıyor onu da bilmiyorum. Bilmeme gerek de yok.

Sistemine kendi istediklerini yükleyip, istemediklerini kurmamak daha iyi.
Ayrıca güncellik açısından Arch Linux'u çok beğeniyorum. Sırf bu yüzden Debian'ın yüzüne bakmam.

Yeni konular

Geri
Yukarı