Arch'a geçilmeli mi?

Ahmsef

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 2 haftadır Linux kullanıyorum ve 1 hafta Linux Mint kullandıktan sonra Debian 12'ye geçtim. Arkadaşım da Kali'den Arch'a geçti ve bana Arch'a geçmemi söyledi. AUR gibi özellikleri varmış. Ben Debian'a stabil olduğunu söylediklerinden geçtim. Sizce ne yapmalıyım?

Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 2 haftadır Linux kullanıyorum ve 1 hafta Linux Mint kullandıktan sonra Debian 12'ye geçtim. Arkadaşım da Kali'den Arch'a geçti ve bana Arch'a geçmemi söyledi. AUR gibi özellikleri varmış. Ben Debian'a stabil olduğunu söylediklerinden geçtim. Sizce ne yapmalıyım?

Arch AUR ve yay/paru gibi özellikleriyle gerçekten güzel bir dağıtım. Ama başlangıçta geçmek için ne kadar sağlıklı tartışılır. Gene de bir şans verebilirsin. Direkt Arch geçmek yerine Arch tabanlı arcolinux, EndeavourOS gibi dağıtımlara bakabilirsin.

Arch AUR ve yay/paru gibi özellikleriyle gerçekten güzel bir dağıtım. Ama başlangıçta geçmek için ne kadar sağlıklı tartışılır. Gene de bir şans verebilirsin. Direkt Arch geçmek yerine Arch tabanlı arcolinux, EndeavourOS gibi dağıtımlara bakabilirsin.

Hocam her hafta yeni dağıtım kurmakla uğraşmak yerine direkt kalmak istiyorken Arch kurup öğrenmeye devam etmek istiyorum. Zaten sudo apt falan basit işleri kavradım şu an. Debian ile Arch arasında ne fark vardır ayrıca ve neden insanlar Arch öneriyor hep?

Hocam her hafta yeni dağıtım kurmakla uğraşmak yerine direkt kalmak istiyorken Arch kurup öğrenmeye devam etmek istiyorum. Zaten sudo apt falan basit işleri kavradım şu an. Debian ile Arch arasında ne fark vardır ayrıca ve neden insanlar Arch öneriyor hep?

Saf Debian'ı sadece bir kere 15dk kadar denedim. Onun haricinde uzun zamandır da Debian tabanlı bir dağıtım kullanmadım. Bu yüzden Debian adına bir şey demem pek doğru olmaz. @Cruslan @gen2 @Nizel G @EldrithcWraith @erengore hocalarıma danışman daha iyi olur.

Arch önerme noktasında kendim adıma konuşacak olursam: Rolling-release olmasından, AUR ve Pacman/Yay'dan dolayı tercih ediyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu video yaygın sorunlara değiniyor.

Flatpak popülerleştikten sonra AUR'ın pek bir olayı kalmadı. Flatpak ile yine her şeyi yükleyebilirsin. Eskiden AUR büyük bir nimetti, ama artık o kadar belirleyici bir faktör değil.

Sırf AUR için Arch kullanmaya değmez bence. Ama kendine göre bir sistem yapmak istersen Arch güzeldir. Öyle bir amacın yoksa Mint ve Debian gayet yeterli.

Xero Linux veya Endeavour OS öneririm. Endeavour daha sade. Xerolinux ise bir çok araçla ve temayla geliyor. Catppuccin riceına hayranım. Kullanımı kolay olur ikisinin de. Saf Arch daha 2. haftada geçilecek bir sistem değil. Geçseniz de sorunları çok ağrıtır başınızı.

Yeni konular

Geri
Yukarı