Arch'a rakip dağıtım önerisi

Arch Linux daha çok gelişmiş kullanım ve yüksek özelleştirilebilir şekilde tasarlanmış. Şu anda pek bir rakibi yok. Benzer amaçlarla yola çıkan Gentoo belki rakip sayılabilir ancak Gentoo işi bir adım daha öteye götürüp çok daha zor ancak maksimum düzeyde kişiselleştirme sunuyor.

Arch'a rakip olacak bir distro görmüyorum. 😎
1659762102485.png

Hocam Gentoo kullananlar SAS Komandosu.
Ey sanli ordu ey sanli asker! Komando değilim, eve gelsem Fedora geçeceğim zaten. Arch rakibi Arch tabanlı Artix olabilir. Gentoo da belki ama cok fark var aslinda.

Arch Linux daha çok gelişmiş kullanım ve yüksek özelleştirilebilir şekilde tasarlanmış. Şu anda pek bir rakibi yok. Benzer amaçlarla yola çıkan Gentoo belki rakip sayılabilir ancak Gentoo işi bir adım daha öteye götürüp çok daha zor ancak maksimum düzeyde kişiselleştirme sunuyor.
Zor degil aslinda. Derleme ogrenmek lazim. Stage 3 gerisinden baslamak daha fena muhtemelen. Ben erisemedim o mertebeye henüz.
Kreato biliyordur da birakti o.

Gentoo'yu da acayip abarttınız, stage 3 tarball zaten neredeyse bütün sistemi kapsıyor. Aslında sistemi kullanılabilir hale getirmek için yapacağınız bir kernel var, onun dışında bootloader, sistem tooları gibi şeyler dışında hiç birşey yok. Tarball'lardaki stage mantığı sistemin ne kadarını barındırdığıyla alakalı, stage 4 direk sistem snapshot'u, stage 3 base system, stage 1 tarbalları ana 7 profilin birinin gerektirdiği paketler, stage 2 ise stage 1 ile aynı paketleri içermesine rağmen stage 1 tarball'dan derlenerek kendini tekrar üretebilmesini sağlayacak aletleri barındırması içindir. Hiçbiri UNIX sistemlerin ortalama nasıl çalıştıklarını, Linux dosya sistemini bilen birinin biraz yardımla anlayıp kurmayacağı birşey değil.

Neyse konuya gelelim, Arch'a rakip olabilecek çok bir distro olduğunu düşünmüyorum. Normal bir kullanıcının veya bir geliştiricinin isteyeceği herşey var, cutting edge, kullanması kolay, geniş repolar vs. Çoğu zaman Arch kullanan insan farklı bir distroyu isteklerini tam olarak karşılamadığı için kullanmıyor zaten, ancak rakip olabilecek Gentoo'yu düşünüyorum.

Geri
Yukarı