Arctic F12 PWM vs Arctic P12 PWM Fan

keremsönmz

Hectopat
Xigmatek Beast kasam var 120MM fan destekliyor. Kasanın önünde ve arkasında Xigmatek'in kendi fanları var. Üst tarafa sizce hangi fanı almalıyım 80 TL bütçem var. Başlıkta belirttiğim fanları düşünüyorum ama onların da hangisini alacağıma karar veremedim.

F12 hava akışı, P12 statik basınçlıdır. Hava akışı, fan içeri hava alacak şekilde takıldığında etkilidir. Üst egzozda fanın havayı nasıl dışarı attığının pek bir önemi olduğunu sanmam. Bu yüzden hangisi daha ucuz ise onu tercih et derim.

Fan almadan önce Bilişim Port'a bunu sormuştum.
IMG_20191227_124508.jpg

Şöyle diyeyim; P12 olandan aldım işlemci soğutucusu için. Thermaltake Contac 29 kullanıyorum ve normalde takılı olan fan markasız dandik bir şey (üzerinde + var sadece). Ryzen 5 3600 oyundaki sıcaklığı 44'ü geçmiyordu fakat P12'yi takınca şu an 51 dereceyi görmeye başladı (gerçi soğutucuyu çıkart tak yapınca belki macun eski hali gibi yayılmamış da olabilir). Üşendiğim için tekrar söküp macun sürmedim henüz. Belki macunu yenilemek işe yarar ama şu an ki durum böyle.

Merhaba bu ürüne n11 de bir kullanıcı air fow kasa fanı değil, radyatör su soğutma fanı demiş doğru mu acaba? Doğru ise kasada kullanılamaz mı?

Aynen dediğiniz gibi, Arctic 34 EDuo Sports üzerinde de bunlardan var. KAsa soğutmasında kullanılır ama o bütçeye Be Quiet! Pure Wings falan alabilirsiniz. Air flow anlamında daha başarılı bir fan.

Merhaba bu ürüne n11 de bir kullanıcı air fow kasa fanı değil, radyatör su soğutma fanı demiş doğru mu acaba? Doğru ise kasada kullanılamaz mı?

Evet, doğru. Kasa fanı için uygun değil, takılsa bile etkisi çok sınırlı olur. Kasa için alacaksanız bunun yarı fiyatına F12 modeli var.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı