Çözüldü Arctic Liquid Freezer II 240 ile stok 11600K'nın ideal sıcaklıkları ne olmalıdır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

General_Granger

Kilopat
Daha fazla  
RAM
2x8 GB XPG GammiX D30
Ekran kartı
Asus Dual RTX 3060 Ti
Anakart
Asus Prime Z590-A
İşlemci
Intel Core I5 11600K
Herkese selam.

2 gün önce Teknobiyotik'ten Arctic Liquid Freezer II 240 (rev 7.) sıvı soğutucu aldım ve dün montajını tamamladım. Termal macun olarak kendi kutusundan çıkan MX-5 macunu kullandım. Stok (overclocksuz) i5 11600K ile birlikte kullanıyorum. Ölçtüğüm sıcaklık değerleri aşağıdaki şekildedir:

Boşta: 32-33 derece.

Cinebench R23 ile %100 yük altında: 65-66 derece.

Sizce bu sıcaklık değerleri ideal midir?

Radyatöre itme-çekme sistemi uygulanarak yani önde 2 fan iterek ve arkadan 2 fan çekerek montaj yapsam sıcaklık değerleri kayda değer şekilde düşer mi?

Çözüm
Benim de Rev7. Fakat ben türk kaynaklardan pompa baş aşağı duracak şekilde takılınca ömrünü ciddi anlamda kısalttığını duydum. O yüzden pompa yukarıda olması gerektiği söyleniyordu. Siz tavsiye edilen takılış şeklinin kaynakları varsa atabilir misiniz ben de inceleyeyim.

Bu arada bizim kasada üst tarafa sığmamasının nedeni, anakartlarımız ileri seviye ise anakarttaki VRM soğutucular Arctic'in sığmamasına neden oluyor.

MSI B560 Tomahawk ve Gigabyte B550 ile denedim. İkisinin de soldaki VRM heatsink çok yüksek konum olarak.

Evet eskiden ben de öyle biliyordum. Hatta PC Hocası da videosunda öyle diyordu sanırım. Ama GamerNexus' un yayınladığı video tam tersini söylüyor.

Arctic resmi sayfasında manual yani kullanım kılavuzunda radyatör borularının hem yukarıda hem aşağıda olmasına tik işareti koymuş yani aslında ikisi de uygun demek istemiş. Ancak radyatör boruları yukarıda olduğu zaman "Risk bubbling noise" ifadesini yazmışlar. Yani bu durumda yine de radyatör borularının aşağıda olması daha iyidir diye düşünüyorum.

Gelelim GamerNexus' un meşhur videosuna. Steve' e göre radyatör öne takılacak ise radyatör borularının aşağıda olması gerekiyor. Çünkü radyatör içerisindeki hava kabarcıkları yukarıda birikiyor ve eğer radyatör boruları yukarıda olursa bu sefer pompa hava kabarcıklarını çekmeye çalışıyor. Dolayısıyla pompanın ömrü kısalıyor ve soğutucunun performansı düşüyor. Steve videosunda radyatörün üst kısmını kesip oraya şeffaf bir cam koyarak bunu göstermişti.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İşte bu yüzden şuan baş aşağı ve öne montajlı LF II 240 mm soğutucunun daha önceki baş yukarı ve öne montajlı LF II 360 mm soğutucudan daha performanslı olmasının sebeplerinden birisi bence budur.

Tüm bu bilgilerin yanında bilirsiniz altın bir kural daha var. Radyatörün en üst noktası kot olarak pompadan daha yukarıda olmalıdır.
Hocam ben de 360mm ARGB versiyonunu kullanıyorum. Rev3'dü galiba. Radyatörü benim kasanın üst tarafına taktım ve hayret edeceğim şekilde sığdı, ama şöyle bir problem var ki radyatörü sabitlemek için olan 12 vidanın hepsini takamadım :D. Sadece 6 tane vida takabildim, kasanın üst tarafındaki ızgara biraz değişik yapılmış. Push yöntemiyle kullanıyorum, sizden resim istememin sebebi push-pull'a çevirsem acaba sığar mı diye ama korkarım ki sığmayacak gibi duruyor. Ön tarafa da ne söküp takacak gücüm var ne de cesaretim :D

Akıtma mevzusuna da gelirsek, ürünün üzerinde QC/passed stickerı var ise bu ürünlerde sorun yokmuş.

Anladım hocam. LF II 360 gerçekten sıradışı bir soğutucu. Yani Dünya' daki kullanıcıların yarısı sığdırmıştır yarısı ise istediği gibi sığdıramamıştır diye düşünüyorum. 😀

Aslında @taserzetsu söylediği gibi normalde bizim kasalarda da üst tarafa sığar ancak anakart biraz yapılı olunca sığmıyor. Bende Asus Prime Z590-A var. Üstteki VRM heatsink biraz iri ve radyatörü üste takmaya çalışınca soğutucuya değiyordu.

Push-Pull sistemine gelirsek bence de sığmaz. Çünkü zaten tek başına push iken bile zar zor sığan bir soğutucu. Sınırları çok da zorlamamak lazım. Ha öne takarım derseniz o zaman olabilir. Ama dediğim gibi öne takmaya karar verirseniz radyatörden çıkan borular aşağıda olmalı. Bizim DLX21 Mesh kasalar buna bile müsaade etmiyor. Öyle bir kasa yapmışlar ki üste de öne de takamıyorsun. Öne sadece baş üstü takabiliyorsun o da pompanın ömrünü yiyor. 😀

Son olarak, daha önce kullanıp sattığım LF II 360 ' da QC etiketi yoktu ve pompa motor numarası da 021 idi. Yani tam bir kronik baş belasıydı. 😀

Anladım hocam. 360 mm olan gerçekten sıradışı bir soğutucu. Yani Dünya' daki kullanıcıların yarısı sığdırmıştır yarısı ise istediği gibi sığdıramamıştır diye düşünüyorum. 😀

Aslında @taserzetsu söylediği gibi normalde bizim kasalarda da üst tarafa sığar ancak anakart biraz yapılı olunca sığmıyor. Bende Asus Prime Z590-A var. Üstteki VRM heatsink biraz iri ve radyatörü üste takmaya çalışınca soğutucuya değiyordu.

Push-Pull sistemine gelirsek bence de sığmaz. Çünkü zaten tek başına push iken bile zar zor sığan bir soğutucu. Sınırları çok da zorlamamak lazım. Ha öne takarım derseniz o zaman olabilir. Ama dediğim gibi öne takmaya karar verirseniz radyatörden çıkan borular aşağıda olmalı. Bizim DLX21 Mesh kasalar buna bile müsaade etmiyor. Öyle bir kasa yapmışlar ki üste de öne de takamıyorsun. Öne sadece baş üstü takabiliyorsun o da pompanın ömrünü yiyor. 😀

Son olarak, daha önce kullanıp sattığım LFII 360 ' da QC etiketi yoktu ve pompa motor numarası da 021 idi. Yani tam bir kronik baş belasıydı. 😀
Anakart olarak bende TUF B560 var. Z590 ile aralarında boy olarak fark var mıdır bilmiyorum ama radyatör Fanının heatsink'e değmesine bi 3-4cm var bende. Kasaya da bağlı diye düşünüyorum.

Anakart olarak bende TUF B560 var. Z590 ile aralarında boy olarak fark var mıdır bilmiyorum ama radyatör Fanının heatsink'e değmesine bi 3-4cm var bende. Kasaya da bağlı diye düşünüyorum.
Eğer gerçekten 3-4 cm varsa o zaman olabilir. Çünkü Arctic P12 nin yüksekliği 25 mm yani 2,5 cm. Vida başlarını da hesaba katarsak 2,6 cm diyelim. 3 cm değilde güvenli tarafta kalmak açısından 3,5 cm ya da 4 cm varsa olur diye düşünüyorum.

Ne kadar belli olur emin değilim ama resimlere ekledim aradaki boşluğu. Cpu kablosunun ucu sert olduğu için Arctic radyatörünün gazabına uğradım :D. Anakartın üstünden dolandırmak zorunda kaldım. Biraz zorlasam sığdırırdım ama zorlamak istemedim.

Dosya Ekleri

• 20230125_153717.jpg
    20230125_153717.jpg
    191,2 KB · Görüntüleme: 35
  • 20230125_153737.jpg
    20230125_153737.jpg
    184,9 KB · Görüntüleme: 29
  • 20230125_153741.jpg
    20230125_153741.jpg
    160,1 KB · Görüntüleme: 28
Ne kadar belli olur emin değilim ama resimlere ekledim aradaki boşluğu. Cpu kablosunun ucu sert olduğu için Arctic radyatörünün gazabına uğradım :D. Anakartın üstünden dolandırmak zorunda kaldım. Biraz zorlasam sığdırırdım ama zorlamak istemedim.
Hm. Resimde pek 3-4 cm gibi durmuyor. En iyisi siz bence riske atmayın. Üstte kullanacaksanız bence böyle kullanın. 😃

Hm. Resimde pek 3-4 cm gibi durmuyor. En iyisi siz bence riske atmayın. Üstte kullanacaksanız bence böyle kullanın. 😃
Hocam kusuruma bakmayın, benim ölçümler şaşmış. Cetveli elime alınca benim 3-4 santim 1,5 santim oldu :D

Aynen sığmaz o yüzden böyle kullanmaya devam. 5-10 derecelik değişimler için pek uğraşmaya değmez gibi geldi.

En soldaki VRM heatsinkten bahsediyorduk. Ama sizin kasanın üst tarafı daha hacimli gibi.

Bu arada Arctic 280mm 2.150 gibi bir fiyatta şuan muhteşem.

Geri
Yukarı