Arctic Liquid Freezer II 360 ile işlemci 81 derece

Bermertarlo

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, dün elime ulaşan Arctic Liquid Freezer II 360 soğutucumu hemen monte ettim. Ancak sonuç benim için hüsran oldu. Öncesinde soğutucu olarak Scythe fuma 2 kullanıyordum ve Arctic ile aldığım değerler arasında neredeyse fark yok denecek kadar az oldu. AIDA64 testlerinde maksimum 81 derece sicaklık gördüm. İşlemci olarak Ryzen 5 3600X kullanıyorum ve BIOS ayarları üzerinden Game Boost açık. Bunun yanında BIOS'um güncel. Kasa olarak Phanteks evolv X kullanıyorum kasa içerisinde 3 adet Noctua NF-A14 fan var. Termal macun olarak Thermal Grizzly Kryonaut kullanıyorum. 81 derece bana oldukça fazla geldi. Acaba bu değerler normal mi? Normalse izlediğim tüm incelemelerde overclocklu ya da X3950 gibi güçlü işlemcilerde bile 70 dereceyi geçmeyen grafikler konuluyor benim işlemcimde mi bir ısınma problemi var? Açıkçası param boşa gitmiş gibi hissediyorum. Çözüm önerisinde bulunabilecek varsa çok memnun olurum.

Tam takamadın mı acaba?

Bundan şüphelendiğim için 2 defa çıkartıp taktım ve radyatörün yerini 2 defa değiştirdim. Ancak sonuç değişmedi. Benzer soğutucuyu kullananlar varsa eğer lütfen sicaklık değerlerini paylaşın.
Hocam BIOS a girin. Pompayı taktığınız fan hub'unun hızını en yükseğe getirin.
Hangi derecelerde %100 olarak çalışsın.

Bundan şüphelendiğim için 2 defa çıkartıp taktım ve radyatörün yerini 2 defa değiştirdim. Ancak sonuç değişmedi. Benzer soğutucuyu kullananlar varsa eğer lütfen sicaklık değerlerini paylaşın.

Hangi derecelerde %100 olarak çalışsın.
Hocam pompa hep %100 çalışsın. Ömründen yer diye düşünmeyin, içindeki sıvının devir daim yapması için onu yapmalısınız. Aksi halde sıvı soğutucudan verim alamazsınız.

1.5 gram civarı. Şüphelendiğim bir durum var acaba vidaları çok fazla sıkmamdan dolayı orta kısımdaki termal macun baskıdan köşelere gitmiş olabilir mi?

Vidalar sıkılabildiği kadar sıkılmalı. Çok sürmüşsünüz. Mercimek tanesi kadar sürüp tekrar deneyin.

Geri
Yukarı