Arctic P12 fan tıkırdama sesi

canismajor

Decapat
2 Gün önce AC Odyssey oynarken bu sorun baş gösterdi durduk yere fandan tıkır tıkır bir ses geliyor sürekli bir şekilde. Vidalardan birine bastırınca ses iyice artıyor. Acaba bir yere mi sürtüyor diye düşünüp fanın konumunu değiştirdim yine aynı sorun devam ediyor şu anda bu yazıyı yazarken de. Bu ses neden kaynaklanıyor olabilir? Bir fikri olan var mı?
Kasanın üst tarafına elimle bastırınca ses tamamen kesiliyor bırakınca yine aynı şekilde başlıyor.Acaba metal genişledi de ondan mı oluyor

Son düzenleme:
Ayni sorun benim basima da gelmisti. Surekli %100 hizda calistirmistim ve Fan'in rulmanlari dagildigi icin ses cikarmaya baslamisti. Sizde ki sorun da bu olabilir. Garantiye degisim ya da iade icin gondermelisiniz, yapabileceginiz bir sey yok maalesef.

Ayni sorun benim basima da gelmisti. Surekli %100 hizda calistirmistim ve Fan'in rulmanlari dagildigi icin ses cikarmaya baslamisti. Sizde ki sorun da bu olabilir. Garantiye degisim ya da iade icin gondermelisiniz, yapabileceginiz bir sey yok maalesef.
Hocam cevabın için teşekkür ediyorum.Fanlar 3 pinli full devir çalışıyorlar açıkcası biosdan da ayarlanabiliyor galiba ama hiç bakmadım bilerek son hızda çalıştırıyorum.Alalı 15 20 gün oldu.Satıcıya bir mesaj atayım inşallah gönderebilirim.Bu arada kasanın üstüne bir yere bastırınca ses tamamen kesiliyor bıraktığımda ses tekrar başlıyor çok sinirimi bozdu.

Hocam cevabın için teşekkür ediyorum. Fanlar 3 pinli Full devir çalışıyorlar açıkcası BIOS'dan da ayarlanabiliyor galiba ama hiç bakmadım bilerek son hızda çalıştırıyorum. Alalı 15 20 gün oldu. Satıcıya bir mesaj atayım inşallah gönderebilirim. Bu arada kasanın üstüne bir yere bastırınca ses tamamen kesiliyor bıraktığımda ses tekrar başlıyor çok sinirimi bozdu.

O sesi hatırlayınca benim de sinirim bozuluyor, gerçekten inanılmaz kanser bir ses. 4 Pinli olsaydı anakart üzerinden kontrol edebilirdiniz ama 3 pinli model PWM olmayan yani anakarttan kontrol edilemez. (Anakartta DC kontrolü diye bir şey var ise, kontrol edebilir.)
Hangi site, hangi satıcıdan aldınız ürünü?

O sesi hatırlayınca benim de sinirim bozuluyor, gerçekten inanılmaz kanser bir ses. 4 Pinli olsaydı anakart üzerinden kontrol edebilirdiniz ama 3 pinli model PWM olmayan yani anakarttan kontrol edilemez. (Anakartta DC kontrolü diye bir şey var ise, kontrol edebilir.)
Hangi site, hangi satıcıdan aldınız ürünü?
n11'den zetustore adlı mağazada bulabilmiştim oradan aldım.

N11'den zetustore adlı mağazada bulabilmiştim oradan aldım.

Tam da adam gibi adam mağazaya denk gelmişsiniz, sevindim. Ellerinde ürün yok diye değişim yapamamışlardı fakat iade ve geri gönderim seçeneği sunmuştu. İade butonuna basar basmaz aynı dakika içerisinde para banka hesabıma yatmıştı. Abartmıyorum. :) faturasını, vidaları ve Fan'ı kutusuna eksiksiz şekilde koyun, satıcıyla iletişime geçin. Satıcı onaylar ise;
İade işlemini başlatın ve ürünü Kargo'ya verin, kargo takip numarasını da N11 üzerinden sisteme ekleyin.

Size bir numara verecekler mağaza ya da N11 veriyordu, kargo ile gönderim esnasında, N11'e ürün değişim/iadesi yapacağım, elimde bir gönderim kodu var demeniz yeterli.

Yardımın için çok teşekkür ederim.Satıcıya mesaj attım gündüz cevapladığında iade edebilirim ama şöyle bir sorunum var kutusu ve vidaları vb. eksiksiz fakat faturayı bulamıyorum umarım problem çıkarmaz.Tekrardan teşekkür ediyorum iyi geceler hocam.

Yardımın için çok teşekkür ederim. Satıcıya mesaj attım gündüz cevapladığında iade edebilirim ama şöyle bir sorunum var kutusu ve vidaları vb. eksiksiz fakat faturayı bulamıyorum umarım problem çıkarmaz. Tekrardan teşekkür ediyorum iyi geceler hocam.

Faturası olmak zorunda diye biliyorum. Siz yine de satıcıya bunu belirtin, olmadı bir çıktı alın faturayı e-fatura PDF'i var ise.

Şu şekilde olumlu karşılamıştı mesela o mağaza, fatura durumunu da belirtin dediğim gibi.
1591916485148.png

İhtiyacınız olursa yine burada olacağım, rica ederim iyi geceler. :)

Faturası olmak zorunda diye biliyorum. Siz yine de satıcıya bunu belirtin, olmadı bir çıktı alın faturayı e-fatura PDF'i var ise.

Şu şekilde olumlu karşılamıştı mesela o mağaza, fatura durumunu da belirtin dediğim gibi.
Eki Görüntüle 589339

İhtiyacınız olursa yine burada olacağım, rica ederim iyi geceler. :)

Şu an ne kullanıyorsun ve fan ayarı yaptın mı?

Şu an ne kullanıyorsun ve fan ayarı yaptın mı?

Şu an yeni bir Arctic 12 kullanıyorum. Ekran kartına bağlı, oyunlarda otomatik olarak kendisi hızı ayarlıyor. Ama ayar da yaptım tabii ki. ASUS GPU Tweak 2 üzerinden;

1591917769906.png

• Gezinme - %0
  • Oyun - %50
  • Ultra - %85
Şeklinde 3 ayar mevcut. Manuel olarak zaten, çok kullanmıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı