Arduino ile Robotik Kodlama Geleceği

Woogglee

Decapat
Merhabalar, geçtiğimiz haftalarda sosyal medya da gezinirken bir reklam gördüm ve bu reklamda Türk Hava Kurumu Üniversitesi sertifika onaylı uzaktan eğitim kursu başlığı yer alıyordu, hiç ilgim yoktu ancak merak edip reklama girerek göz attım iletişim formu vardı mail ve telefon bıraktım.
Gün içerisinde beni aradılar ve bilgi verdiler ve daha sonra WhatsApp aracılığı ile bana bir bilgi metni gönderdiler onu da aşağıda şu şekilde paylaşıyorum;

Arduino programı üzerinden mBlock yazılımı ile kod yazmayı öğreniyorsunuz. Uzaktan eğitim şeklinde 3 aylık bir eğitim süreciniz oluyor. Bu süre içinde kaydınızı oluşturduktan sonra size kullanıcı adı ve şifre gönderiyoruz. Sistem üzerinden giriş sağlayarak eğitim videolarınızı izleyebilirsiniz. İnternete bağlanan her türlü cihazdan eğitim videolarınıza erişim sağlayabilirsiniz. Eğitim müfredatınız 3 ay olmasına rağmen sizin bu sisteminiz 1 yıl boyunca aktif kalıyor.

* Eğitim sürecinizde size destek olması açısından bu alanda uzman Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde öğretmen ve öğrencilerimize bu alanda eğitim vermekte olan Erdal Delebe hocamızın Kod Blokları ile Arduino kitabını gönderiyoruz. Kitabın arkasında bulunan aktivasyon kodunu tablet veya telefon üzerinden tarattığınız takdirde kitap içerisindeki uygulamaları da görsel olarak canlandırabiliyorsunuz.

* Kitabın yanı sıra 27 malzemeden oluşan robotik set yönlendiriyoruz size bu robotik kodlama seti sizin eğitimle birlikte eğitim sürecinizdeki uygulamalarınızı gerçekleştirebileceğiniz teknik malzemelerden oluşmaktadır. Yani sanal değil gerçek bir robot üzerinden uygulamalı-görsel bir eğitim almış oluyorsunuz.

* Dilerseniz bu seti robolink.com üzerinden siz de sipariş edebilirsiniz.

* Aynı zamanda eğitim sürecinizde sormak istediğiniz herhangi bir konuyla ilgili Erdal Delebe hocamızla bire bir iletişim imkanı da sağlıyoruz size.

* Eğitim sonunda internet üzerinden Online sınava dahil oluyorsunuz, bu sınav sonunda da Türk Hava Kurumu Üniversitesi onaylı mesleki diploma niteliğindeki sertifikanızı alıyorsunuz. Bu sınava da yıl içinde 3 defa katılım hakkınız mevcut.

*Bu sertifikanızla da dilerseniz kendinize ait bir robotik kodlama atölyesi açabilirsiniz. Açılmış olan atölyelerde, özel okullarda, devlet okullarında, okul öncesi eğitim kurumlarında, mebe bağlı kurslarda, etüt merkezlerinde, halk eğitim merkezlerinde eğitmenlik gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz de robotik takım koçluğu yaparak takımınızı Türkiye ve Dünya çapındaki yarışmalara hazırlayabilirsiniz. Bu sertifikanızla bu yarışmalara şahıs olarak da dahil olabilirsiniz.

* Bunların yanı sıra kendi web sitenizi oluşturabilirsiniz. Kodlama alanında kariyer yapabilirsiniz. Kendi işinizi kurabilirsiniz.

Bu kurs ortalama 1400 TL gibi bir ücrete veriliyormuş benim size sormak istediğim şey bu fiyata sertifika almaya değer mi?
Ayrıca robotik kodlama öğrenerek iş imkanı elde edebilir miyim elimde bir mesleğim yok ve fabrikalarda ömrümü harcamak istemiyorum 26 yaşıma geldim ve öğrenmenin yaşı yoktur diyerek bir alanda kendimi geliştirmek ve bununla kazanç elde edebilmek istiyorum.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum şimdiden hepinize teşekkürler...

Aklıma mblock olayı takıldı. Bir tek scratch gibi bir sistemle kod yazmadan blok kodlama yapıyorlarsa bence pek iyi olmaz. Onun yerine başlangıç seti alıp lrtnin eğitim videolarını izlemek daha mantıklı bence.

Bu kurs hakkında bilgim yok. Arduino'yu kolaylıkla çözebilirsiniz zaten, özellikle de yeterli İngilizce varsa. Para vermeye değeceğinden emin değilim.

Arduino endüstriyel uygulamalarda kullanılmaz diye bir şey yok ama profesyonel olmadığı kesin. En azından AVR ya da PIC gibi mikrodenetleyicilere hakim olmak gerek ki bu işte profesyonel olarak ilerlenebilsin diye düşünüyorum.

Robotik kurs açma anlamında bunlar şart değildir herhalde, iyi bir Arduino bilgisinin ona yeteceğini düşünüyorum.

*Bu sertifikanızla da dilerseniz kendinize ait bir robotik kodlama atölyesi açabilirsiniz. Açılmış olan atölyelerde, özel okullarda, devlet okullarında, okul öncesi eğitim kurumlarında, mebe bağlı kurslarda, etüt merkezlerinde, halk eğitim merkezlerinde eğitmenlik gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz de robotik takım koçluğu yaparak takımınızı Türkiye ve Dünya çapındaki yarışmalara hazırlayabilirsiniz. Bu sertifikanızla bu yarışmalara şahıs olarak da dahil olabilirsiniz.

* Bunların yanı sıra kendi web sitenizi oluşturabilirsiniz. Kodlama alanında kariyer yapabilirsiniz. Kendi işinizi kurabilirsiniz.

Bu kısım tamam. Buraya bir lafım yok. Ama geri kalanı için ben değeceğini düşünmüyorum.

Anladım kısacası bu fiyata değmez, o halde buna katılmıyorum peki bana önerebileceğiniz bir alan varmı kursunu alıp geliştirebileceğim ?

Yeni konular

Geri
Yukarı