Rehber Arduino Pro Micro ile Performans Monitörü Yapımı

Merhaba arkadaşlar.
Technopat YouTube kanalında Çağan abinin yaptığı performans monitörü videosunu gördüm ve ben de yapmak istedim. Her adamı tek tek anlatmaya çalışacağım umarım benim gibi yapmak isteyip de cesaret edemeyen arkadaşlara yardımcı olur.

Öncelikle bu projenin maaliyeti nedir ?

1.png

• SH1106 çipli 1.3 inç OLED ekran 65.59 TL
  • Arduino Pro Micro 62.96 TL
  • Breadboard (orta boy) 5.66 TL
  • Jumper Kablolar (40x) 6.76 TL
  • Micro USB kablo 9.75 TL
  • Havya (kalitesine göre değişiyor) 40-60 TL
  • Lehim teli 40-60 TL
  • 75 x 110 x 36 mm kutu 9.32 TL
  • Kesme Matı A4 17.32 TL
  • Sıcaklık sensörü 11.20 TL
Toplam = 288.36 TL

Montaj Aşaması
  • İlk olarak Arduino Pro Micro'yu bacaklarından lehimliyoruz.( Daha önce lehim yapmamış iseniz başta zor gelebilir ama kendinize inanın yapabilirsiniz.)
  • Bacaklarını lehimlediniz Arduino'yu breadboard'a yerleştirin.
  • OLED ekranınızı da aynı şekilde breadboard üzerine yerleştirin.
Kablolama Aşaması
  • Sadece 4 tane Jumper kablo kullanacağız korkmanıza gerek yok :) (Nasıl kablolama yapacağınızı aşağıdaki fotoğrafta gösterdim.)
3.png

Bu fotoğraftan bir şey anlamadıysanız Çağan abinin hazırladığı görsele bakabilirsiniz.

gnat_stats_technopat.net2_-1920x1080.jpg

2.png

Montaj işlemini bitirdik, sırada yazılım kısmı var.

4.png

Gnat-Stats Projesi için buraya tıklayınız.

5.png

Ekranda değerleri okumak için Hardware Serial Monitor kullanacağız. Bu dosyaya isterseniz buradan isterseniz de Gnat-Stats proje sayfasından ulaşabilirsiniz.

d.png

.exe dosyasını yönetici olarak çalıştıralım.

Adsız.png

Aşağıda uygulama arka planda çalışmaya başlayacak üzerine sağ tıklayarak bağladığınız portu seçiniz. Ekran çalışmaya başlayacak ve bir logo gelicek daha sonra ise sistem bilgileriniz yazmaya başlayacak.

Ve işte sonuç :)

IMG_20210323_121649.jpg

Daha henüz kutunun içine yerleştirmedim çünkü USB kablonun geçebileceği bir delik açmaya çalışıyorum. :)Bitince en son halini de burada paylaşırım.

Çağan abinin rehberine ulaşmak için buraya tıklayınız.
Varsa sorularınız sorabilirsiniz elimden geldikçe yardımcı olmaya çalışırım.

Bu yazımda sizlere Arduino Pro Micro ile kendi performans monitörünüzü nasıl yapıcağınızı anlatmaya çalıştım. Sonuna kadar okuyan arkadaşlara teşekkür ederim. Hatalarım için özür dilerim. Eksiklerimi söylerseniz sevinirim. Herkese iyi günler, iyi sosyaller.

Son düzenleme:
Malzemeleri alabileceğimiz alışveriş sitesi öneriniz var mıdır acaba? Bir de Ardunio Pro Micro şart mı acaba?
Arduino hariç diğer parçaları robotistan dan aldım 2 günde elime ulaştı. Arduino yu hepsiburada.com üzerinden aldım
Arduino Pro Micro haricinde : Arduino Leonardo/ STM32F1 / ATSAMD21 / ESP8266 kullanabilirsiniz.

Arkadaşlar bunun gibi başka projeler yapmak için kod bilmek şart mı?

C# bilirsen biraz rahat edersin. Bizdeki mikrodenetleyici derslerinde bu kodları hazır veriyorlar. Ama C# bilince biraz daha rahat oluyorsunuz. Şahsen biraz C# bildiğim için bu dersin uygulamalarında çok zorlanmamıştım.

Yeni konular

Geri
Yukarı