Arduino ve Raspberry Pi uygulamalarım :) (c++,c , Python , Php)

Beni bilirsiniz, veritabanı komutları vs.. ile çok başınızı ağrıtmıştım, ara sıra da ağrıtmaya devam ediyordum :)
O bilgilerin nimetlerini alıyorum ne mutlu ki, sanal gerçeklik için ticari amaçlı oyun makineleri satan bir firmaya gelişmiş bir arayüz ürettim ancak istek bitmiyor, sürekli yeni bir şeyler istiyorlar yeni projelerde.
İlk projeden yeni şeyler de üreterekten neredeyse hiç problem yaşamadan sıyrıldım diyebilirim.
Web sitesi vs.. işlerini hiç saymıyorum zaten herkesin yapabileceği işler, onları da yapıyorum zaten.
Ben servo motorların kontrolü ve sanal gerçeklik sinemalarındaki yazılımın ne mantıkla çalıştığını çözmek istiyorum.

Bu 5boyutlu hareketli sinemaları bilirsiniz hocam, servo motorları sanırsam elektrik akımını kontrol ederekten videonun belirli saniyesinde belirli hareketi vermesi sağlanıyor.

Benim ise sorum şu hocam : Videolarda vereceği tepkiyi bizler önceden belirliyoruz değil mi? Her videonun kaçıncı saniyesinde pistonlar hangi konumda olacak bunu önceden kodlayarak anlatıp veritabanına atıyor, video ismine göre gerekli satırdaki hareketi oluşturan kodları mı çağırıyoruz tam olarak?

C# bilgisi yeterli midir Arduino ile Servo motorları kontrol etmek için, aklımızdaki proje için yani?
Şuan çinlilerin makinesine boş yere belirli meblada para harcıyorlar, millileştirip o masraftan kurtulma niyetindeler :)

Servo motorların kontrol mantığını az çok anladım zaten, yalnızca hangi bilgiler ne şekilde kullanılarak o hareket elde ediliyor onu merak ediyorum. Veritabanında her video için hareketi oluşturan bilgiler mi yer alması gerekiyor, yeni videolar da eklenebilmesi için elbette?

Bence filmlerdeki altyazı mantığı o sinemalardaki mantıkla aynıdır. Zaten belirli bir video oluyor, o video başladığında, Arduino veya pice sinyal girip, önceden yazılmış program ve sayaç birlikte başlar ise, hangi dakikada, hangi piston, ne kadar güçle çalışacak bilgisi yazılabilir. Ve proğrama göre servolar sürülür. Güzel proje, başarılar dilerim projelerde.:)

@BilgisayarKurdu C# sadece Windows işletim sistemlerinde kullanılabilen bir dildir. Zaten nesne tabanlıdır ve yapacağınız işle uzaktan yakından alakası yoktur.
Bahsettiğiniz sinemalarda dediğiniz gibi videodaki hareketler önceden yazılıyor. Programa sadece uygulamak kalıyor.
İşte bu noktada seçtiğiniz platform devreye girer ki PIC kullanmanızı ve de C++ kullanarak kodlanması daha mantıklıdır. Neden?
-Çünkü C++ evrenseldir. Tüm mobil olan veya olmayan cihazlarda kullanılabilir.
-Öğrenmesi nispeten kolaydır.
-Mikrodenetleyicilerle de çalışır.

@BilgisayarKurdu C# sadece Windows işletim sistemlerinde kullanılabilen bir dildir. Zaten nesne tabanlıdır ve yapacağınız işle uzaktan yakından alakası yoktur.
Bahsettiğiniz sinemalarda dediğiniz gibi videodaki hareketler önceden yazılıyor. Programa sadece uygulamak kalıyor.
İşte bu noktada seçtiğiniz platform devreye girer ki PIC kullanmanızı ve de C++ kullanarak kodlanması daha mantıklıdır. Neden?
-Çünkü C++ evrenseldir. Tüm mobil olan veya olmayan cihazlarda kullanılabilir.
-Öğrenmesi nispeten kolaydır.
-Mikrodenetleyicilerle de çalışır.
Yorumun için çok teşekkür ederim. Bizim yapacağımız iş Windows işletim sistemi üzerinde çalışan bir yazılım aslında. Çinli arkadaşların yumurta şeklindeki sanal gerçeklik kitleri de zaten içerisinde Windows işletim sistemi barındıran bir platform ile çalışıyor.

İnternetteki kaynaklarda C# ile motorların kontrolünün sağlandığını gördüğüm birçok uygulamalı video var. Yani hareketli koltuklar bir şekilde Windows işletim sistemli bir sisteme bağlantılı olacak, işimizi C# ile de halledebiliyorsak onla halletmek tercihim olur. C++ bilgim de var, onun da eğitimini alıyoruz, bazı ufak projeler geliştiriyoruz ancak ne yalan söyleyeyim C#'a çok daha fazla hakimim, sorun çözme yetim biraz daha fazla sanki onda.

Yazılımı ve makineleri biz sattığımız için evrensel olmasına ihtiyacımız yok, sadece kendi sistemimizde sorunsuz çalışsa yetiyor aslında :)

Merhabalar, WEBIOPI ile bir sorun yaşıyorum. Siz 3-4 yıl önce yapmışsınız, şu an durumunuz ne bilmiyorum. ip:8000/webiopi/ adresine girince username ve password istiyor onları girdikten sonra herhangi bir ekran gelmiyor. Gizli pencereden denedim, işletim sistemini yeniden yükledim, programları yeniden yükledim ama çözemedim bir türlü. Yardımcı olabilirseniz sevinirim, teşekkürler.

Öncelikle dizinleri kontrol, ip:8000/webiopi sadece index sayfasımı var, eğer başka dosyalar var ise, index sayfasındaki yönlendirmelere bak, orada da bir problem yoksa , dosya izinlerine bak. vs vs, illa webiopi kullanmak zorunda degilsin, kendinde bir web sayfası hazırlayabilirsin.

Bir sorun oluşturmaz. Raspberry Pi ile gerçekten prof. Uygulamalar çıkıyor. Ben otomatik vites araça bağladım, internet ve mobil App. Wi-Fi ile vites P ya da N ise araçı çalıştırıp klimayı istediğin konuma getirebiliyorum.

Bildiğim kadarıyla Raspberry C++ ile de kodlana biliyor o nasıl oluyor bilginiz var mı?

Geri
Yukarı