Arızalanan MSI Optix MAG322CQR yerine muadil seçilmesi istendi

muntaro

Kilopat
Daha önce derdimi anlatmaya çalıştığım bir konu oluşturmuştum. "MSI Optix MAG322CQR vs. MSI G32CQ4 E2".
Arıza resimleri şöyle:

1.png

2.png

3.png

Görebileceğiniz üzere sol aşağıda yoğun olmak üzere gölgelenme sorunu oluştu. Monitörü kapatıp açınca nadiren orta-sağ kısma doğruda gölgeleniyordu. Ben de garantiye yolladım. Bu arada garantisinin bitmesine 1 ay kadar kalmıştı.

Ürünü Hepsiburada üzerinden satın almıştım. Faturada ve satış sözleşmesinde satıcı Hepsiburada ve D-market elektronik hizmetler ve ticaret a. Ş. Görünüyor. 3 taraf bir satıcı firma veya ithalatçı yok. Tamir olamayacağını belirterek ücret iadesi önerdiler. Benim satın aldığım fiyat ile şu anki fiyatı arasında hâliyle çok fark var. Kabul etmeyip muadilini talep ettim.

Baz aldığım temel değerler:
Renk gamı, dinamik ve statik konstrat oranı, giriş seviyesi bile olsa HDR, parlaklık değeri, ekran boyutunun 31, 5"-32" olması ve yenileme oranının en az 144 Hz olması. (kendi monitörüm 165Hz idi.)

Firma ürüne kendince bir değer biçip ona göre muadilini öneriyor sanırım ama ne ürünün ayıpsız fiyatı 9-10 bin ₺ arasında olabilir ne de önerdikleri "muadili" ürünle denk. Benzer özelliklerde monitörler en az 12 bin ₺ civarında ki onlarda da bir özelliği daha iyi 2 özelliği daha geride kalıyor. Farklı inceleme sitelerinden derinlemesine inceleyecek kadar vaktim oldu ve araştırdım. Öncelikle ürün artık üretilmediği için piyasada yok denecek kadar az. MSI resmi sitesinde inceledim, benim monitörümün renk gamı aralığı bayağı güzelmiş. Hatta şu anda yerli-yabancı inceleme sitelerinde incelerseniz bu konuda aynı segment ürünler arasında üst düzey bir performansı olduğunu görürsünüz. Hepsiburada'da 3. taraf bir satıcı 34 bin ₺ civarında satıyor. aynı ürünü bana yollamalarını talep etsem satıcı farkı kanunen etki eder mi yoksa sitede satışta olduğundan göndermek zorundalar mı? bana sadece MSI'dan model önerebileceklerini söylediler. Ancak satıcısı Hepsiburada olan MSI'lar arasında denk olan maalesef yok. Üst model var arada uçurum var, alt model var aynı şekilde ciddi fark var. Ancak ürünün aynısı olmasa bile muadili Türkiye şartlarında temin edilebiliyor. Birebir aynı özelliklerde ürün zaten yok. Benim ürünü kullandığım oda güney-doğu cephesi ve günün çoğunluğunda doğrudan güneş ışığı vuruyor. Bu yüzden ekran parlaklığı ve panelde ki ışık yansıması olayı çok önemli. Bu yüzden özelliklerden parlaklığa ve mat bir yapıda olmasına özen gösteriyorum. Benzer modellerde kimisinin parlaklığı 250 nit. 50 nit çok fark oluşturur mu?

Süreç içerisinde bana MSI G32CQ4 E2 önerip incelemem için fırsat sundular ve kabul edip etmeyeceğimi geri dönüş yaptıklarında belirtmemi istediler. Ancak 4 gündür geri dönüş yapan olmadı. Bildiğim kadarıyla talebimin üzerinden 30 işi günü içerisinde firma yükümlülüğünü yerine getirmek zorunda. Tüketici mahkemesine başvurma hakkımı saklı tutarak bazı konularda bilgilenmek istiyorum. Firma olur da yükümlülüğünü yerine getirmezse ne ile karşılaşacağım? Ürünün ayıpsız değerine nasıl karar verilecek?

Öncelikle Hepsiburada'ya teşekkür ederim. Yasal süreç gayet sorunsuz ama biraz sonlarına yaklaştıkça ilerledi. Beklediğime de değdini söylemeliyim. 8 Şubatta göndermiştim garantiye, 20 iş günü süresi sonuna yaklaşılırken seçimlik hakkı sundular. Ben de muadil ürün talep ettim. Daha sonra da 30 iş günü dolmadan da süreç tamamlandı. 2 kez önerilen ürünü reddettim çünkü alt model ve daha kısıtlı özelliklere sahipti. 3. öneri de ilgili birime belirttiğim hassasiyetlere uygun bir üst model ekran önerdiler ve ben de kabul ettim. Gönderdiler, bugün itibariyle de teslim aldım. Süreçte bana yardımcı olan tüm Hepsiburada çalışanlarına da teşekkür ediyorum.
Gönderilen model: MSI MAG 325CQRXF

Konu kapatılabilir. Benim adıma olumlu sonuçlandı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı