Arızalı GPU'yu tamir ettirmek mi, eGPU almak mı?

TeamViewer ile bağlandıktan sonra ekran kartının EEPROM'unun hasarlı olduğunu bu nedenle power state registrationlarını alamadığından yük altında crash verdiğini anladık. Hasar yazılımsal olarak onarılmayacak bir şekildeydi. Çünkü EEPROM lar read-only'dir ve kilitlendiklerinde silinemezler. Nvidia da ekran kartlarının seri numaralarını bu bölüme yazıyor ki olası bir firmware update'de yanlış yazılım yanlış karta yazılmasın. Bozuk EEPROM bölümleri kartın windows açılışında tam olarak tanınmamasına ve işlevini yerine getirememesine sebep oluyor. Sonuç olarak kart çalışmaz bir vaziyette ve değişim gerekiyor. Bütün bunlar overclock yüzünden oldu bu arada.

Mert Bey arkadaşa yardımcı olduğunuzu gördüm konuyu tekrardan açıyorum kusura bakmayın ancak benzer bir durum benim başıma geldi. GPU-Z den ekran görüntüsü alıp paylaşacağım bazı değerler unknown gösteriyor. Bilgisayarı yaz sıcağında 2 oyun birden çalıştırırken aniden mavi ekran aldım o gün bugündür ekran kartımda ünlem işareti var. Sonuç olarak yazılımsal bir hata olmadığını düşünüyorum sizden ricam tam olarak ekran kartında nereler hasar almış, tamiri kolay mı? mümkün mü? bu gibi sorularıma cevap bulabilirsek çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• vbnv.gif
    vbnv.gif
    24,6 KB · Görüntüleme: 62
Mert Bey arkadaşa yardımcı olduğunuzu gördüm konuyu tekrardan açıyorum kusura bakmayın ancak benzer bir durum benim başıma geldi. GPU-Z den ekran görüntüsü alıp paylaşacağım bazı değerler unknown gösteriyor. Bilgisayarı yaz sıcağında 2 oyun birden çalıştırırken aniden mavi ekran aldım o gün bugündür ekran kartımda ünlem işareti var. Sonuç olarak yazılımsal bir hata olmadığını düşünüyorum sizden ricam tam olarak ekran kartında nereler hasar almış, tamiri kolay mı? mümkün mü? bu gibi sorularıma cevap bulabilirsek çok sevinirim.

Kartın BIOS'u sağlam gözüküyor fakat bu görüntüden pek bir şey anlamak zor. Fakat ekran kartı üzerinden görüntü alabildiğinizi farz ederek kartın çipinin sağlam olduğunu düşünüyorum. Sorunu anlamak için öncelikle basitten zora doğru gidilmeli. İlk işlem olarak karta uygun BIOS'u flashlayabiliriz. Son mesajınız üzerinden biraz vakit geçmiş fakat sorununuz hala devam ediyorsa yardımcı olabilirim.

Kartın BIOS'u sağlam gözüküyor fakat bu görüntüden pek bir şey anlamak zor. Fakat ekran kartı üzerinden görüntü alabildiğinizi farz ederek kartın çipinin sağlam olduğunu düşünüyorum. Sorunu anlamak için öncelikle basitten zora doğru gidilmeli. İlk işlem olarak karta uygun BIOS'u flashlayabiliriz. Son mesajınız üzerinden biraz vakit geçmiş fakat sorununuz hala devam ediyorsa yardımcı olabilirim.
Benzer bir problem yaşıyorum. Funmark ile teste sokuyorum 90 derecelere çıkıyor yaklaşık 1 saat testte kaldı herhangi bir sorun olmadı ama oyun açınca bir süre sonra bilgisayar donuyor ve renkler birbirine giriyor. Önceden direk kapanıyordu şimdi böyle oluyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim. @Mert E. Karabulut

Son düzenleme:
Ben hala yaşıyorum aynı problemi. Ankara'da tamir ettireyim dedim çakal bir bilgisayarcıya gitmişim meğerse. Adam tamir etti 3 ay sonra aynı problem oldu sorun devam ediyor. Garanti verdi 6 ay dolmadan aynı arıza baş gösterdi. Bende kavga etmemek için aldım geldim cihazı şuan oyun oynamadan günlük işlerimi halledebiliyorum sadece.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı