Arızalı laptopa masraf yapmaya değer mi?

mertmoto

Hectopat
Daha fazla  
Laptopun özellikleri resimdeki gibi.
Klavye arızalı, taktıracağım. Isınma sorunu yüzünden termal macun süreceğim, menteşe tamiri yapılacak, RAM 8 GB olacak. Ortalama 200 TL'ye yakın masraf çıkıyor. Sizce değer mi ? İşlemciyle ekran kartı beni daha götürür mü ? Yeni çıkan oyunlara meraklı değilim herkesin oynayabileceği CS:GO tarzı oyunlarda orta seviyede rahat açsın yeter.

13315659_621157198036754_2526777797023300258_n.jpg 13321879_621157201370087_8454660574536284305_n.jpg 13335921_621157204703420_2384375422599934227_n.jpg

O işlemciyle CS: GO' yu değil normal ayarlarda rahat oynamayı 800x600 en düşük ayarlarda bile oynatmaz. İstersen 32 GB RAM taktır, 500GB SSD eklet. İşlemcinin mutlaka değişmesi gerekiyor bu da demek oluyor ki yeni bir PC lazım.

Bende 1. nesil i5 işlemci M430 var. Ekran kartım da NVIDIA 330M. Bu bilgisayarda bile medium ayarlarda 55 fps civarı alıyorum. Çözünürlük de 1366x768. Bu donanımlarla bunları alıyorsam sen de rahat alırsın. RAM 8GB ve 256 GB SSD var. Directx 11 ve 12 destekli oyunlar dışında hemen her oyunu oynayabiliyorum. Eski olduğunu düşünüyorsan SSD ve RAM takviyesi yaparsan iyi olabilir. Taktığın SSD'yi yani alacağın bilgisayara da takabileceğin için güzel yatırım yapmış olursun.

Nvidia 540M Directx 11 oyunları da destekliyor benden daha rahat edersin.

Bu rehbere bakarak bilgisayarına idareten bakım yapabilirsin: [Çözüm] Isınma ve Performans Düşüşü .

5v5 1366x768 ayarlar mediumda iken bir SS atar mısın ?
Ekran kartı NVIDIA 330M, eğer Intel HD olsaydı oyun oynanamaz haldeydi.
Fps aracı Steam'ın içindeki.
FPS 55-80 arası değişiyor min 55 oluyor.

Bu resimde print screen olmadı ben de F12 den çektim fps görünmüyor. Nedenini anlayamadım neden olmuyor.
cs go 1.jpg

Bunlar da print screen olanlar sağ üstte fps yazıyor.

cs go 2.jpg

cs go 3.jpg

Dosya Ekleri

• cs go 1.jpg
    cs go 1.jpg
    117,6 KB · Görüntüleme: 293
Son düzenleme:
Ekran kartı NVIDIA 330M, eğer Intel HD olsaydı oyun oynanamaz haldeydi.
Fps aracı Steam'ın içindeki.
FPS 55-80 arası değişiyor min 55 oluyor.

Bu resimde print screen olmadı ben de F12 den çektim fps görünmüyor. Nedenini anlayamadım neden olmuyor.
Eki Görüntüle 165022

Bunlar da print screen olanlar sağ üstte fps yazıyor.

Eki Görüntüle 165024

Eki Görüntüle 165025

Oyunda ne hikmetse hep yalnızken veya tek kişi kalmışken kuytu köşede çekmişsin. Oyunu 120-200 FPS arası oynuyorum o pozisyonlarda 300' e kadar çıkıyor. 10 kişide hayattayken base de çeker misin ? Yada Cache A Site' ta falan :)

İşlemciyi de upgrade edebilir dilerse.

Nasıl olucak bu ? İşlemci anakarta monte değil mi ? Biraz daha açıklarsan sevinirim

Bende 1. nesil i5 işlemci M430 var. Ekran kartım da NVIDIA 330M. Bu bilgisayarda bile medium ayarlarda 55 fps civarı alıyorum. Çözünürlük de 1366x768. Bu donanımlarla bunları alıyorsam sen de rahat alırsın. RAM 8GB ve 256 GB SSD var. Directx 11 ve 12 destekli oyunlar dışında hemen her oyunu oynayabiliyorum. Eski olduğunu düşünüyorsan SSD ve RAM takviyesi yaparsan iyi olabilir. Taktığın SSD'yi yani alacağın bilgisayara da takabileceğin için güzel yatırım yapmış olursun.

Nvidia 540M Directx 11 oyunları da destekliyor benden daha rahat edersin.

Bu rehbere bakarak bilgisayarına idareten bakım yapabilirsin: [Çözüm] Isınma ve Performans Düşüşü .

Yorumun için sağol. Konuya baktım. Bu gidişle yapıcam masrafı :D

Oyunda ne hikmetse hep yalnızken veya tek kişi kalmışken kuytu köşede çekmişsin. Oyunu 120-200 FPS arası oynuyorum o pozisyonlarda 300' e kadar çıkıyor. 10 kişide hayattayken base de çeker misin ? Yada Cache A Site' ta falan :)

Yalan söyleyecek değilim. Kendimi kanıtlama çabasında da değilim ne FPS oluyorsa onu söylüyorum. Fotoğrafları siz istediniz diye attım, atmak da zorunda değilim. Dediğim gibi 55-80 arası değişiyor. Karışık sahnelerde 55 e kadar düşebiliyor. 55'in altını da görmedim. Çok merak ediyorsanız Acer 5745G bilgisayar satın alın. Nvidia 330M ekran kartlı, RAM'lerini 8GB'a yükseltin, i5 M430 birinci nesil işlemcisi olsun ve SSD satın alın. Deneyin. FPS yi göreceksiniz. Bu rehbere göre de kurulum yapın: [Çözüm] Isınma ve Performans Düşüşü (Termal macunu kaliteli almanızı tavsiye ederim.)

Yorumun için sağol. Konuya baktım. Bu gidişle yapıcam masrafı :D

SSD alacaksanız ve bütçeniz varsa SATA girişli iyi bir SSD almanızı öneririm. Çünkü SSD'yi yeni alacağınız bilgisayarınızda da kullanabilirsiniz. Bütçeniz kısıtlıysa bu idare eder sizi: SanDisk Ultra II SSD

Ayrıca DVD sürücüsünü kullanmıyorsanız çıkarıp HDD'nizi de oraya takabilirsiniz bir kit aracılığıyla.
UT87dqXXbdbXXagOFbX2.jpg

Yalan söyleyecek değilim. Kendimi kanıtlama çabasında da değilim ne FPS oluyorsa onu söylüyorum. Fotoğrafları siz istediniz diye attım, atmak da zorunda değilim. Dediğim gibi 55-80 arası değişiyor. Karışık sahnelerde 55 e kadar düşebiliyor. 55'in altını da görmedim. Çok merak ediyorsanız Acer 5745G bilgisayar satın alın. Nvidia 330M ekran kartlı, RAM'lerini 8GB'a yükseltin, i5 M430 birinci nesil işlemcisi olsun ve SSD satın alın. Deneyin. FPS yi göreceksiniz. Bu rehbere göre de kurulum yapın: [Çözüm] Isınma ve Performans Düşüşü (Termal macunu kaliteli almanızı tavsiye ederim.)

SSD alacaksanız ve bütçeniz varsa SATA girişli iyi bir SSD almanızı öneririm. Çünkü SSD'yi yeni alacağınız bilgisayarınızda da kullanabilirsiniz. Bütçeniz kısıtlıysa bu idare eder sizi: SanDisk Ultra II SSD

Ayrıca DVD sürücüsünü kullanmıyorsanız çıkarıp HDD'nizi de oraya takabilirsiniz bir kit aracılığıyla.
Eki Görüntüle 165242
Sağolun. Şuan bütçem ssd ye yetmez ama ileriki zamanlarda düşünüyorum

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı