Arka plan uygulamalarından hangisi FPS düşüşüne sebep oluyor?

İşletim sistemi
Windows 11

darkkaos91

Kilopat
RAM
Gskill TridentZ 4x8 32gb 3600mhz cl16
SSD veya HDD modeli
Corsair mp600 pro m.2 ssd 2tb
Ekran kartı
Asus Rog Strix RTX 3080
Anakart
MSI x570 Tomahawk
İşlemci
Ryzen 5800X3D
Ekran kartı kullanımım oyunlarda yaklaşık 1 ay öncesine kadar %100 kullanımda çalışıyor ve FPS düşüşü anlık kasma gibi hiçbir bir problem yaşamıyordum. Şu anda ise herhangi oyunda ekran kartı kullanımım %94-95 üzerine çıkmıyor ayrıca anlık olarak %75-85 arasında düşüş gösteriyor ve kasma yaşatıyor. Buna sebep olan Kaspersky Plus mı yoksa arka planda hangi açık uygulama yardımcı olabilecek birisi var ise çok memnun olurum...

@Enes3078

Dosya Ekleri

• 2.jpg
    2.jpg
    257,7 KB · Görüntüleme: 25
  • 3.jpg
    3.jpg
    106,9 KB · Görüntüleme: 21
  • 11.jpg
    11.jpg
    215,6 KB · Görüntüleme: 22
  • hhj.jpg
    hhj.jpg
    164 KB · Görüntüleme: 16
Kaspersky etki etmiyor oyunlara merak etme test ettim, bu konuda için rahat olsun. Windows oyun modunu kapat windows ayarlarından. Windows grafik ayarlarından Donanımsal hızlandırmalı GPU zamanlamasını kapatmayı dene. Nvidia sürücün güncel değil ise güncellemeyi dene, güncel ise biraz eski sürüme düşürmeyi dene. Nvidia kontrol paneline gir. Bilgisayarının işlemcisi 6 veya 8 çekirdeğe kadar ise Bağlantılı Optimizasyonu Otomatik, 8 çekirdek veya daha fazla çekirdeğe sahipse Açık olarak seç. Düşey senkronizasyonu kapalı seç. Gölgelendirici Önbelleği takılmaları azaltır, varsayılan ayarı Yazıcı Varsayılanı (4 GB'tır). Shader Önbellek normalde tavsiye edilen en iyi ayar 10 GB'tır. Genellikle 10 GB boyuta gölgelendirici önbellekleri ulaşmazlar, ancak benim gibi depolama alanı kısıtın pek yok ise Sınırsız seçebilirsin. PhsyX işlemcini seçmeden önce, MSI Kombustor CPU/GPU testi yapmanı öneririm. PhysX ayarı benim laptopumda işlemcim çok daha performanslı olduğu için PhsyX işlemcisini CPU olarak seçtim mesela. Arkaplanda oyun, discord, varsa oyuncu faresi yazılımı vb. gibi yazılımlar dışında herhangi bir program açık tutmamaya bak.

Kaspersky etki etmiyor oyunlara merak etme test ettim, bu konuda için rahat olsun. Windows oyun modunu kapat Windows ayarlarından. Windows grafik ayarlarından donanımsal hızlandırmalı GPU zamanlamasını kapatmayı dene. NVIDIA sürücün güncel değil ise güncellemeyi dene, güncel ise biraz eski sürüme düşürmeyi dene. NVIDIA kontrol paneline gir. Bilgisayarının işlemcisi 6 veya 8 çekirdeğe kadar ise bağlantılı optimizasyonu otomatik, 8 çekirdek veya daha fazla çekirdeğe sahipse açık olarak seç. Düşey senkronizasyonu kapalı seç. Gölgelendirici önbelleği takılmaları azaltır, varsayılan ayarı yazıcı varsayılanı (4 GB'tır). Shader önbellek normalde tavsiye edilen en iyi ayar 10 GB'tır. Genellikle 10 GB boyuta gölgelendirici önbellekleri ulaşmazlar, ancak benim gibi depolama alanı kısıtın pek yok ise sınırsız seçebilirsin. PhysX işlemcini seçmeden önce, MSI kombustor CPU/GPU testi yapmanı öneririm. PhysX ayarı benim laptopumda işlemcim çok daha performanslı olduğu için PhysX işlemcisini CPU olarak seçtim mesela. Arka planda oyun, Discord, varsa oyuncu faresi yazılımı vb. gibi yazılımlar dışında herhangi bir program açık tutmamaya bak.

160-170 FPS aldığım oyunlardan şu anda 125-130 FPS alıyorum anormal bir durum var ortada ama çözemiyorum vallahi çözen bulursam ödüllendireceğim :) daha öncesinde ekran kartım sıcaklık sınırlaması olduğu için performans kısıyordu sağ olsun yine gruptan bir arkadaş ASUS GPU Tweak III uygulamasından sıcaklık limitini arttırmamı tavsiye etmişti ve bütün sorunum gitmişti muazzam şekilde bütün oyunları akıcı olarak oynuyordum. Daha sonrasında ne oldu bilmiyorum ama hangi oyuna girsem kasmalar donmalar takılmalar FPS'lerde ciddi anlamda düşüşler DDU ile ekran kartını güvenli modda temizledim tekrar kurulum yaptım o da işe yaramadı... Yeni de format attım sayılır tekrar tekrar format da atmak istemiyorum açıkçası.

Geri
Yukarı