Armoury Crate FPS düşmeisne sebep oluyor

sinanaltinari

Decapat
Armoury Crate kurmadan evvel yeni Windows 10 kurulmuş sistemde oyun oynadığım zaman FPS drobu yaşamıyorum. Fakat fanlar Turbo moda geçmediği için de sıcaklıklar yüksek seyrediyor. Armoury Crate kurup Turbo modda örneğin GTA V oynarken 10 saniyede bir ekran kartı kullanımım 50 altına inip çok ciddi ve sinir bozucu FPS dropları yaşıyorum. Bu sorunun sebebini bilen veya fanları Turbo modda Armoury Crate olmadan kullanmanın yolunu bilen birileri yardımcı olabilir mi?

Armoury Crate kurmadan evvel yeni Windows 10 kurulmuş sistemde oyun oynadığım zaman FPS drobu yaşamıyorum. Fakat fanlar Turbo moda geçmediği için de sıcaklıklar yüksek seyrediyor. Armoury Crate kurup Turbo modda örneğin GTA V oynarken 10 saniyede bir ekran kartı kullanımım 50 altına inip çok ciddi ve sinir bozucu FPS dropları yaşıyorum. Bu sorunun sebebini bilen veya fanları Turbo modda Armoury Crate olmadan kullanmanın yolunu bilen birileri yardımcı olabilir mi?

Macun değişmesi lazım fan bakımları ve temizliği yapılması lazım zaten oyun oynarken Turbo modunda oynaman gerekiyor hocam. Program FPS düşüşüne sebep olmaz yalnız başka bir program ile çakışabilir örnek vermek gerekirse Corsair yazılımı kullanıyorsan çakışıyor.

Kaç arkadaşımda Armoury Crate var sayamıyorum bile fakat hiçbiri böyle bir şeyden şikayetçi değil. Armoury Crate yükle olmayan bir TUF'ya da ROG, işe yaramaz.

Macun değişmesi lazım fan bakımları ve temizliği yapılması lazım zaten oyun oynarken Turbo modunda oynaman gerekiyor hocam. Program FPS düşüşüne sebep olmaz yalnız başka bir program ile çakışabilir örnek vermek gerekirse Corsair yazılımı kullanıyorsan çakışıyor.
Sıvı metal kullanıyorum tam yükte işlemcim 80 dereceyi geçmiyor ekran kartı da 76 oluyor maksimum yani termal kısma yok. Laptop bu arada. Bugün aynen dediğimi denedim kurmadan önce windowsun yüksek performans ayarını seçip oyuna girdim 80 civarı fpsler alıyordum. Aynı grafik ayarlarıyla başka bir şey kurmadan dediğim programı kurup turbo moda alınca bunları yaşattı. Geçenlerde sorunun uzatma kablosundan olduğunu tespit etmiştim. Şimdi de uzatma yok ama cayır cayır FPS drop yaşıyorum GTX 1660Ti ve i5 10300H ile. Ya sinirlenip makineyi paramparça edicem ya da ölü fiyattan satıp 15 bin koyucam üstüne.

Kaç arkadaşımda Armoury Crate var sayamıyorum bile fakat hiçbiri böyle bir şeyden şikayetçi değil. Armoury Crate yükle olmayan bir TUF'ya da ROG, bir işe yaramaz.

Hocam kurduktan hemen sonra turbo moda alıp oyuna girince bunu yaşatması çok enteresan geldi bana. Performance modunda turbo moddaki kadar drop yaşatmıyor. Kafayı yedirtecek bana

Sıvı metal kullanıyorum tam yükte işlemcim 80 dereceyi geçmiyor ekran kartı da 76 oluyor maksimum yani termal kısma yok. Laptop bu arada. Bugün aynen dediğimi denedim kurmadan önce Windows'un yüksek performans ayarını seçip oyuna girdim 80 civarı FPS'ler alıyordum. Aynı grafik ayarlarıyla başka bir şey kurmadan dediğim programı kurup Turbo moda alınca bunları yaşattı. Geçenlerde sorunun uzatma kablosundan olduğunu tespit etmiştim. Şimdi de uzatma yok ama cayır cayır FPS düşmesi yaşıyorum GTX 1660 Ti ve i5 10300H ile. Ya sinirlenip makineyi paramparça edeceğim ya da ölü fiyattan satıp 15 bin koyacağım üstüne.

Hocam kurduktan hemen sonra Turbo moda alıp oyuna girince bunu yaşatması çok enteresan geldi bana. Performance modunda Turbo moddaki kadar drop yaşatmıyor. Kafayı yedirtecek bana.

Hocam oyunda iken ya da boşta gereksiz bir yazılım çalışıyor mu?

Sıvı metal kullanıyorum tam yükte işlemcim 80 dereceyi geçmiyor ekran kartı da 76 oluyor maksimum yani termal kısma yok. Laptop bu arada. Bugün aynen dediğimi denedim kurmadan önce Windows'un yüksek performans ayarını seçip oyuna girdim 80 civarı FPS'ler alıyordum. Aynı grafik ayarlarıyla başka bir şey kurmadan dediğim programı kurup Turbo moda alınca bunları yaşattı. Geçenlerde sorunun uzatma kablosundan olduğunu tespit etmiştim. Şimdi de uzatma yok ama cayır cayır FPS düşmesi yaşıyorum GTX 1660 Ti ve i5 10300H ile. Ya sinirlenip makineyi paramparça edeceğim ya da ölü fiyattan satıp 15 bin koyacağım üstüne.

Hocam kurduktan hemen sonra Turbo moda alıp oyuna girince bunu yaşatması çok enteresan geldi bana. Performance modunda Turbo moddaki kadar drop yaşatmıyor. Kafayı yedirtecek bana.

Çok ilginç, Windows 11'de denediniz mi?

Hocam oyunda iken ya da boşta gereksiz bir yazılım çalışıyor mu?
Çalışan en büyük program kaspersky antivirüs. Kapalıyken de aynı sonuçlar ama.

Windows 11 kullanırken de aynıydı 10'a düşürüp denedim sabah. Şimdi tekrar W11 kurulu ve GTA V inmiş olacak 20 dakikaya. Sonucun değişeceğini sanmıyorum. Armoury Create olmadan furmark testi yaparken bellek hızının 6000 mhz olduğunu program varken 6120 mhz olduğunu fark ettim. Turbo modda belleği de çekirdeği de boostluyormuş yani. Laptopun batarya aşınması 30. Aklıma bir tek bu geliyor şu an.

Bu arada bu fps drobu furmark testi yaparken de yaşıyorum. 90 küsür fpslerden birden 85'e iniyor mesela anlık bi donma oluyor. Test sonucunda minimum 85 fps oluyor ortalama 90 fps maksimum sıcaklık 71-72 puan ise 5400

bu puanın gayet kabul edilebilir düzeyde olduğunu düşünüyorum. Ekran kartında bir yorulma güç kaybı mı var sizce? @Astiva

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videodaki gibi ince ayar yaparak deneyebilirsiniz.

Geri
Yukarı