Artık bir şey alınca mutlu olamıyorum

Ella Freya

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
14
Yer
Ötüken
P5 Plus 2TB aldım. Staj maaşımdan 20 lira kaldı hepsini içti. Tek bu değil ne alırsam alayım keyif alamıyorum artık. İhtiyaç ya da keyfi olsa bile değişmiyor. Bana göre bunun iki sebebi var.
1-) parayı biriktirip değil maaşımla ürün almam.
2-) Tyler Durden felsefesi:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
P5 Plus 2TB aldım. Staj maaşımdan 20 lira kaldı hepsini içti. Tek bu değil ne alırsam alayım keyif alamıyorum artık. İhtiyaç ya da keyfi olsa bile değişmiyor. Bana göre bunun iki sebebi var.
1-) parayı biriktirip değil maaşımla ürün almam.
2-) tyler durden felsefesi:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aldıkça alıyoruz bir süre sonra küçük şeyler tatmin etmemeye başlıyor.

Çocuk değiliz artık. Daha farklı şeyler ile mutlu oluyoruz. Büyüdükçe hem ilgi alanları değişiyor hem de sorumluluk artıyor. Maddi kazanç ile birlikte hâlihâzırda bir ürünü satın almak da kolaylaştı. Tabii sürekli almanın vermiş olduğu doymuşluk hissi de etken olabilir. Bence mutluluğu biraz daha farklı yerlerde aramalıyız.

Bendeniz kendi düşüncelerimi filtresiz olarak paylaşacağım.

Tüketici zihniyetten çıkmaya, paranızı belli amaçları olan şeylere harcamayı deneyin.

Misal telefon alırken piyasadaki diğer telefonlardan daha iyi özelliklere sahip diye 30 40 k bir telefona vermeyi asla ama asla anlamlandıramıyorum.
Geçen sene seçimden önce bir iphone 11 aldım biraz daha iyi bir telefonum olsun hesabı, 2 ay sonra sattım. Neden? Ben 2009 dan bu yana bilgisayar ve telefonu çok sık kullanan biriyim ara ara bırakmış olsam da günümün minimum yarısı bu aletlerle geçer. Fotoğraflarıma bakayım dedim "sosyal medyada hiç fotoğrafım olmadığı için atayım diye düşünerek" 15 senelik galerimde totalde 50-60 tane fotoğrafım yok, olanlar da arkadaşlarıma attığım onlarla çekildiğim fotoğraflar yani çok sosyal medyalık değil. Dedim ki ben bu telefon ile herhangi bir oyun oynamıyorum, fotoğraf çekilmiyorum yaptığım tek şey iletişim için kullanmak ve bazı basic platformlara erişmek iş gereği olsun hayat gereği olsun misal banka uygulamaları vs. Neden bir telefona 50 60k para vereyim ki?
O parayla gidip bir kurs alabilirim, bir enstrüman çalmayı öğrenebilirim, özel bir hoca eşliğinde bir savunma sanatı öğrenebilirim hiç bir şey yapmayalım döviz, bono mono bir şekilde yatırıma çevirelim o bile daha fazla mutluluk verecektir. İnsan kendine verdiği değer kadar mutlu olur, değer de kendini donatmaktır bana kalırsa.

Para sizin zamanınızdır, eğer bir iş sahibi, yatırımcı vs değilseniz elinizdeki para ömrünüzden bir miktar alınarak karşılığında verilen ödemedir. Bunu gidip dandik bir avuç içine sığan saçma şeylere vermek bana göre insanın kendisini yapay mutluluğa ve tüketici zihniyetine adapte etmesine bağımlı yapmasına sebep olacaktır.

Mutluluk:
Screenshot_2024-04-05-15-03-10-294_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2024-04-05-15-04-19-776_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2024-04-05-15-05-42-139_com.miui.gallery.jpg

Geri
Yukarı