Asansör çakıldı!

@Webcam kullanan insan Abi iyi de, bu test böyle ineyim çıkayım şeklinde olmuyor ki. Burada sizin de ihmaliniz söz konusu.
Hocam orası öyle, ustaların o sırada ne düşündüğünü bilmiyorum.
Çalışamayacaklar sonuçta. Kim karşılayacak masraflarını?
Eğer motorda sorun yoksa çalıştığımız yer, eğer motorda sorun varsa yetkili firma.
Ayrıca asansörün zeminine neden düşme ihtimaline karşın lastik veya herhangi bir şey konulmuyor hasarı absorbe edecek bir şey?
Asansörlerin kuyuya tam inmesini engellemek için sert plastikten tamponlar var.

Selamlar forum üyeleri. Bugün sizlere sabah yaşadığım ve gerçekten çok ilginç bir konu hakkında konuşacağım.

Sabah, saat 15:00 civarında 5 katlı bir binanın asansör motorunu değiştirmeye gittik. "Sıfır motor" diye gönderilen motoru taktık ve eski motoru kabine yerleştirmeye başladık. Ortalama 400 kilogram olmadan asansör bir anda motordan freni saldı ve kapı bile açık şekilde bir anda yüksek bir hızda aşağı kaymaya başladı. Ve düşündüğünüz gibi, ortalama 3 saniye sonra asansör çakıldı. Asansör içindeki 2 usta ise halen hayatta ancak kalça kısımlarında kırıklar oldu.

Zemin katta oturan bir abla "öldü çocuklar öldü koşun" diye bağırmaya başladı:
Komik olan kısım ise, kapıyı açtığımızda iki ustada ağızlarında sigara çakmış asansörde oturuyorlardı :D
Ancak asansörün çakması sonucu çarpma plakası ortadan ikiye bölündü ve taban büyük hasar aldı.

Şimdi bu sizlere bir takım sorular uyandıracaktır. Nasıl çakıldı vb.

Bizlere "sıfır motor" diye gönderilen motor, yüksek ihtimal "sıfır" ayağına işlem görmüş motor. Çünkü eğer bir motor sıfır ise freninin salma ihtimali yok, salsa bile belli bir hızdan sonra kitlemesi gerek ancak kitlemedi. Aklınızdaki soru ise şudur diye düşünüyorum: "Bizim asansöre de böyle olabilir mi?"

Motor değişimi sonrası asansör yetkili servisiniz motor testleri yapar, testlerden sonra asansörünüz kullanıma açılır. Kontrol sırasında bir şey olur ise zaten açılmaz.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana, sorunuz varsa sorabilirsiniz.
Hocam profil fotoğrafınızdaki aynı şeyi ifade ediyor..

@Webcam kullanan insan Ben az bir süre asansör firmasında çalışmıştım. Oradan hatırladığım kadarıyla bu tarz işlemlerin ardından test, makine dairesinden yapılıyor. Kat aralarını kontrol ediyor ustalar. Asansöre ve kapıya dahi kimse dokunmuyor. En sonunda asansörü hızlandırıyorlar ve paraşüt sistemi kontrol ediliyor.

Siz teste başlamış mıydınız? Başlamadıysanız firmadan önce sizi sorumlu tutacaklar çünkü. Gerçi başladıysanız da ustalar bindiği için sıkıntıdasınız yine.

@Webcam kullanan insan Ben az bir süre asansör firmasında çalışmıştım. Oradan hatırladığım kadarıyla bu tarz işlemlerin ardından test, makine dairesinden yapılıyor. Kat aralarını kontrol ediyor ustalar. Asansöre ve kapıya dahi kimse dokunmuyor. En sonunda asansörü hızlandırıyorlar ve fren sistemi devreye giriyor.

Siz teste başlamış mıydınız? Başlamadıysanız firmadan önce sizi sorumlu tutacaklar çünkü.
Dediğim gibi, o sırada ne düşündükleri hakkında fikrim yok. Dediğiniz doğru, testler makina dairesinden yapılır. Ancak test sırasında ağırlık olmadığı için, belki de test sonrasında ağırlık bindiğinde olmuştur. O sırada makina dairesinde ne döndüğünü ve ustaların ne düşündüğünü bilmiyorum.
Yine de aynı kuvvet uygulanır. Öleceksen yine de ölür, bir yerin kırılacaksa yine de kırılır yani.
Dediğim gibi, kalçalarında kırık var zaten.

Geri
Yukarı