Bitişik nizamda asansör boşluğu ve yalıtımı

İnsurer

Kilopat
Yan binada oturuyorum. Fotoğrafta görüldüğü gibi bırakılan asansör boşluğunun yan bina ile bitişik tarafına tuğla veya beton örülmesi gerekmez mi? Belediyeye gittiğimizde böyle olması gerektiği ve bitişik tarafa da ses yalıtımı yapılması gerektiği söylendi. Açıkçası ben yapacaklarını pek sanmıyorum. Müteahhitle konuştuk, ileri geri konuşup tersledi. Asansör yapıldıktan sonra yasal ses seviyesini geçerse haklarımız nelerdir?

IMG_20211205_124517.jpg

IMG_20211205_124430_1.jpg

Yan binaya yaslayıp odaya duvar örmeyenler var hocam bir işlem yapmıyorlar kaç db ses gelecek ki yasal işlem yapabilesin. Şimdiden şikayet etmek daha mantıklı.

Yan binaya yaslayıp odaya duvar örmeyenler var hocam bir işlem yapmıyorlar kaç dB ses gelecek ki yasal işlem yapabilesin. Şimdiden şikayet etmek daha mantıklı.

Hocam cevabınızı yeni gördüm kusura bakmayın, bildirim gelmedi. Desibel sınırı, yatak odalarında kapalı pencere durumunda 35 dba ve açık pencere durumunda ise 45 dba; oturma odalarında kapalı pencere durumunda 45 dba; açık pencere durumunda 55 Dba'dır. Müteahhitin ses yalıtımı yapıp desibel ölçümünde bu değerlerin altında çıktığı halde yine ses duyulursa ben de kendi yalıtımımı yaparım. En üst katta oturuyorum. Sanırsam makine dairesinin olacağı yer benim yatak odama denk gelecek, bir alt katta da açık mutfak salonuma denk geliyor. Apartman boşluğuna denk gelse bu kadar kafaya takmam. Asansörlü apartmanda da yaşadım fren sesi duyuluyordu. Belediyeye gittim. Yetkili" bu zamana kadar böyle bir şikayet bana gelmediğini, yalıtımın zorunlu olduğunu rahat olmamız gerektiğini" söyledi. Şikayet oluşturmuştum, geri dönüş olmadı. Şu an inşaatın kabası yapılıyor. İlerleyen süreçte yine takipçisi olacağım. Cevap için teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı