Aselsan F-16’lara AESA radarı yapacak

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 1B
Makaleler
24
Yer
İstanbul
F-16 radarlarının yeni nesil radarlarla modernizasyonu ihtiyacının yurt içinden karşılanması amacıyla Savunma Sanayi Başkanlığı ile ASELSAN arasında F-16 AESA Burun Radarı Geliştirilmesi Projesi Faz-1 Protokolü imzalandı.

Bu gelişmeyi Savunma Sanayi Başkanlığı Twitter adresi üzerinden paylaştı.

Radar faaliyet sahasında yürütülen çalışmalarla TSK ihtiyaçlarının gelişmiş teknolojiye sahip, özgün sistemlerle karşılanmasının yanı sıra, radar sistemlerinin yurt dışına satışının gerçekleştirilmesi ve faaliyet alanının sivil radar uygulamalarıyla genişletilmesi hedefleniyor.

Kaynak: Aselsan F-16’lara AESA radarı yapacak

f16 aselsan1.jpg

F-16 radarlarının yeni nesil radarlarla modernizasyonu ihtiyacının yurt içinden karşılanması amacıyla Savunma Sanayi Başkanlığı ile ASELSAN arasında F-16 AESA Burun Radarı Geliştirilmesi Projesi Faz-1 Protokolü imzalandı.

Bu gelişmeyi Savunma Sanayi Başkanlığı Twitter adresi üzerinden paylaştı.

Radar faaliyet sahasında yürütülen çalışmalarla TSK ihtiyaçlarının gelişmiş teknolojiye sahip, özgün sistemlerle karşılanmasının yanı sıra, radar sistemlerinin yurt dışına satışının gerçekleştirilmesi ve faaliyet alanının sivil radar uygulamalarıyla genişletilmesi hedefleniyor.

Kaynak: Aselsan F-16’lara AESA radarı yapacak

Eki Görüntüle 379984
Eğer kendi komplike savaş jet uçağımızı üreteceksek 'kodları' elimizde olmayan F-16'dan tek üstünlüğü süpersonic hız, tasarım ve yeni nesil radar teknolojisi olan F-35 uçaklarına 30+ milyar dolar harcamak yerine envanterde mevcut olan güncel F-16 uçaklarını uprage etmek daha mantıklı ve az masrafsız olur diye düşünüyorum. Artan bütçe ile neler yapılır neler, Irak'ta üssümüzü vurdular ama gidip cahil cühelanın evinin üstünde sonic boom yapıp geri geldik. Bombardıman yapamıyorsan acil uçak almanın da bir anlamı yok.

Eğer kendi komplike savaş jet uçağımızı üreteceksek 'kodları' elimizde olmayan F-16'dan tek üstünlüğü süpersonic hız, tasarım ve yeni nesil radar teknolojisi olan F-35 uçaklarına 30+ milyar dolar harcamak yerine envanterde mevcut olan güncel F-16 uçaklarını uprage etmek daha mantıklı ve az masrafsız olur diye düşünüyorum. Artan bütçe ile neler yapılır neler, Irak'ta üssümüzü vurdular ama gidip cahil cühelanın evinin üstünde sonic boom yapıp geri geldik. Bombardıman yapamıyorsan acil uçak almanın da bir anlamı yok, yapana kadar bekle hava savunmanı zaten güçlendirmek için hem geliştiriyorsun hemde yabancı sistem aldın.
Bombardıman yapamıyorsan demek yanlış olur. Şu ana kadar gerçekleştirilen tüm operasyonlarda sivillerin can güvenliği bu kadar dikkate alınmışken üssümüzü basıp sonra dağılan kalabalık için nereyi bombalayacaksın? Sivilleri mi?

Bombardıman yapamıyorsan demek yanlış olur. Şu ana kadar gerçekleştirilen tüm operasyonlarda sivillerin can güvenliği bu kadar dikkate alınmışken üssümüzü basıp sonra dağılan kalabalık için nereyi bombalayacaksın? Sivilleri mi?
Onlara sivil diyorsan sonun Amerika, İngiltere vb. ülkeler gibi güçlü ve ferah değil, Irak gibi sefil bir ülke olursun. O siviller ellerinde tüfekler ve molotof vb. silahlarla askeri üssünü yaktı senin. Ben evlerin üstüne bomba atıp çoluk çocuğu öldürelim demiyorum, o anda orada toplanan topluluğun tam ortasına güdümlü bombanı nokta atışı ile atacaksın vuracaksın. Neyse mevzu farklı yerlere gitmesin konu bu değil. Şehit olan bizim çocuklarında günahı yoktu, hayalleriyle beraber unutuldular gittiler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Onlara sivil diyorsan sonun Amerika, İngiltere vb. ülkeler gibi güçlü ve ferah değil, Irak gibi sefil bir ülke olursun. O siviller ellerinde tüfekler ve molotof vb. silahlarla askeri üssünü yaktı senin. Ben evlerin üstüne bomba atıp çoluk çocuğu öldürelim demiyorum, o anda orada toplanan topluluğun tam ortasına güdümlü bombanı nokta atışı ile atacaksın vuracaksın. Neyse mevzu farklı yerlere gitmesin konu bu değil. Şehit olan bizim çocuklarında günahı yoktu, hayalleriyle beraber unutuldular gittiler.
Haklısın kardeşim fakat bu benim savaş politikam değil. TSK'mızın savaş politikası şu ana kadar böyle oldu. Amerika'da sivilin yaptığı en ufak anormal harekette bile vurulurken bizde öyle değil. Bana kalırsa sana katılıyorum fakat elimden ne gelir?

Haklısın kardeşim fakat bu benim savaş politikam değil. TSK'mızın savaş politikası şu ana kadar böyle oldu. Amerika'da sivilin yaptığı en ufak anormal harekette bile vurulurken bizde öyle değil. Bana kalırsa sana katılıyorum fakat elimden ne gelir?
Askere gittiğin zaman güneydoğuya düşersen anlarsın insanların seni tanımamasına rağmen aptal bir ideolojileri yüzünden kanını içmek istediğini yüzlerinde görürsün, ellerinde olsa seni bir kaşık suda boğacağını görürsün, askerler gibi Kato dağında, Gabar'da, Şırnak, Hakkari, Suriye kırsalında 1 gece ateş yakmadan, iz bırakmadan, anneni, eşini, çocuğunu düşünmeden bir şekilde yatta bakalım bu temiz kalbin böyle kalacak mı. :) Sana bir şey demiyorum sadece bu kadar temiz kalpli olmayın üzülürsünüz dünya bu kadar temiz değil kardeşim bizim görmezden geldiğimiz ve sineye çektiğimiz insanlık yaptığımız rakam bunların aldığı candan daha fazla. Bize mühendis gerekiyor, askerin eline silah, altında zırhlı, üstüne'de uçak yapacak vatan evlatları gerekiyor çok şükür askerimiz çok ama mühendisimiz yok oda iyi olur diyelim hayırlısı artık.

Askere gittiğin zaman güneydoğuya düşersen anlarsın insanların seni tanımamasına rağmen aptal bir ideolojileri yüzünden kanını içmek istediğini yüzlerinde görürsün, ellerinde olsa seni bir kaşık suda boğacağını görürsün, askerler gibi Kato dağında, Gabar'da, Şırnak, Hakkari, Suriye kırsalında 1 gece ateş yakmadan, iz bırakmadan, anneni, eşini, çocuğunu düşünmeden bir şekilde yatta bakalım bu temiz kalbin böyle kalacak mı. :) Sana bir şey demiyorum sadece bu kadar temiz kalpli olmayın üzülürsünüz dünya bu kadar temiz değil kardeşim bizim görmezden geldiğimiz ve sineye çektiğimiz insanlık yaptığımız rakam bunların aldığı candan daha fazla.
Yanlış anladınız galiba :D Ben de sizin gibi düşünüyorum belirttiğim gibi.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı