Aşırı Yalnızlık

78501

Kilopat
Makaleler
5
Merhabalar. İçimi anlatmak istediğim için buraya bir kaç şey yazacağım. Okuyan, okumayan herkese teşekkürler.
Her şey 11.sınıfa başlamamla baş gösterdi. Benle aynı sınıfta olan ve bir buçuk ay tanıdığım bir kız benden hoşlandığını söyledi ve ben de ondan hoşlandığım için hemen atladım ve çıkma teklifi ettim. Aslında ben sevgili işlerinden fazla anlamam. Fakat bir anlık kalbimi dinledim ve böyle oldu. Yaklaşık 2-3 ay boyunca mutluyduk, arada küçük sorunlarımız olsa da. Ardından bir gece itiraflara başladık ve kız benden önceki iki sevgilisiyle de öpüştüğünü itiraf etti. Ben o güne kadar hiçbir kızın elini bile tutmamıştım. Ancak o ben dahil olmak üzere 3 kişiyle öpüşmüş, ki benden önceki sevgilisini sevmemiş bile. Sonraki gün bir yerde oturmaya gittiğimizde bana "beni böyle kabul ediyor musun" dediğinde ben de yine sevdiğim için kabul ettim ve yaklaşık 1 ay daha devam ettik. Ardından bir gün ortaokuldan beri yakın olduğum bir kıza sordum, "sevgilim ve ben hakkında ne düşünüyorsun" dediğimde kızın sevgisi yapmacık, seni kullanıyor gibisinden şeyler söyledi. Sonra gittim ve başka bir kıza daha sorduğumda benzer şeyleri söylediler ve çok sevdiğim kızdan "o kızın geçmişini" bahane ederek ayrılalım dedim. Kız gösteri olarak intihar etmeye çalıştı. Kuzenleri (biraz keko tipler) beni arayıp "sen karaktersizsin, senin yüzünden oldu" gibisinden laflar ettiler. Doğal olarak benim de moralim bozuldu. Aslında ayrılmaya pek de niyetim yoktu, kıza da eskisi gibi olacağız gibisinden şeyler söylüyordum. Çünkü cidden seviyordum. Sonra bir gün yine geçmiş mevzusu açılınca canıma tak etti ve sinirlenip "konuşmayalım" dedim. O da "beni engellediğin gün her şey biter" diyince her yerden engelledim. Aynı sınıfta olduğumuzu söylemiştim. Sonra bir gün sınıfta "benim sana verdiklerimi geri ver" dedi ve yine sinirlendirdi beni. Ardından bağrışmaya başladık ve ben sinirlenince bileğinden tuttum ve "her şeyini çöpe attım" dedim. Ardından sınıf benim tarafımda olanlar ve onun tarafında olanlar olarak ikiye bölündü. Herkese ayrılma sebebimizi "benim için harcadığı paraları geri istedi" diye anlatınca adım karaktersize çıktı. Kimsenin yüzüne bakamıyorum. Sonra sınıftaki bazı kızlar benim haklı olduğumu savunanlara "İbrahimle konuşursan hayatında ben yokum" gibisinden şeyler söylemişler ve sınıfta hiçbir kimsem yok şu an. Günler geçti, ortaokul arkadaşımın birisini gördüğümde selam verdim. Akşam gidip herkesin ortasında "İbrahimin bana bir faydası yok, ben onla arkadaş olmak istemiyorum, ben onunla niye arkadaşım ki" gibisinden şeyler söylemiş ve bu beni daha da çok bitirdi. Ailemin güveni tamamen silindi, ders çalışamadığım için matematik sınavından ben 35, o gayet normal bir şekilde hayatına devam edip çalıştığı için 75 aldı. Arkadaşlarımı bir bir kaybettim. Ardından tutunacak bir yer aradığım için geçen sene benden hoşlanan bir kızla konuşmaya başladım. Başta çok güzel konuşuyorduk ve artık bende bir şeyler değişmişti ve kıza açıldım. Kız ilk başta olumlu yaklaştı, fakat dün bana "beni geçen sene kabul etmiyordun, şimdi neden yürüyorsun" diyerek arkadaş kalmak istedi. Fakat ben onla konuşurken mutlu oluyordum. Maalesef o kızı da kaybettim. Sağlık sorunlarım başladı. Ritim bozukluğu çıktı. Kendimi aşırı yalnız hissediyorum. Okulda herkesim gözünde karaktersiz olduğum için kimse bana yaklaşmıyor. 20 kişilik sınıfta benimle konuşan kimse yok. Ders çalışamıyorum. Sosyal hayatım sıfıra indi. Mesela bugün Playstation'a gidecektim. Gidecek arkadaş bulamadığım için tüm gün evde yattım. Yalnızlıktan arada sırada ağlıyorum. Hayatım berbat oldu.
İçimi buraya dökmek istedim. Okuyanların zamanını aldım. Haklarını helal etsinler. İyi günler dilerim.

Merhabalar dostum. Durumun ciddi görünüyor. Psikoloğa danışmanı ve mümkünse okul değiştirmeni öneririm çünkü durumun daha da kötüye gidecek (yakın arkadaşım aynısını yaşadı). Mümkünse bir aktivite veya spor (basketbol,futbol,resim çizme,hızlı okuma,kodlama vb.) ile uğraş. En azından kafanı dağıtmanı ve arkadaş bulmana olanak tanıyacaktır.

Merhabalar dostum. Durumun ciddi görünüyor. Psikoloğa danışmanı ve mümkünse okul değiştirmeni öneririm çünkü durumun daha da kötüye gidecek (yakın arkadaşım aynısını yaşadı). Mümkünse bir aktivite veya spor (basketbol,futbol,resim çizme,hızlı okuma,kodlama vb.) ile uğraş. En azından kafanı dağıtmanı ve arkadaş bulmana olanak tanıyacaktır.
Askeriye düşünüyorum seneye. Duyduğuma göre alım yapılırken psikolojik durum de öneml bir faktörmüş. Yani psikologa başvuranlar, orada kaydı gözükenler daha geri sıraya alınıyormuş. Okul değiştirmeyi düşündüm. Ben 3 sene önce 431 puanla (taban puan 414) bu okula geldim. Fakat okuluma en yakın düzeydeki bir başka okul 380 puanlık bir Anadolu lisesi. Sırf bu yüzden de okul değiştirmek istemiyorum açıkçası. Aktivite çok aradım. Fakat çevrem olmadığı için kimseyle bir şey yapamadım. Kodlama işine atıldım, fakat bilgisayarda çok vakit geçirmeye başladım bu sefer de. Seneye üniversite sınavım var. Ne yapacağım bilmiyorum.

Aynı sorunu ben de yaşadım. Sonra da basketbola başladım. Yavaş yavaş kendimi toparladım ve artık çoğu şeyi yalnız yapabiliyorum. Ailem bunu garip karşılasa da başka çarem yok. Ben de isterdim telefonuma arkadaşlarımdan mesaj gelmesini, her sabah birinden mesaj gelmiştir umuduyla telefonumu açıyorum; 0 yeni bildirim. Yalnızlığı benimsediğim için de artık garip karşılamıyorum.

Üniversite sınavına hazırlan. Biliyorum, yaşadıkların kolay değil ama bu seni hedeflerinden alıkoymamalıdır. Üniversiteye gittikten sonra rahatlıyacaksın.
Moral bozukluğundan dolayı ders çalışamıyorum. Çalışmaya hevesliyim, çalışmak istiyorum. Fakat kafam başka yerlere kayıyor. İnsanlara ne yaptım da beni istemiyorlar düşüncelerine kapılıyorum. Koskoca sınıfta, sınıfı geçtim okulda konuştuğum bir kişi bile yok. Tenefüslerde bile yatıyorum.
Aynı sorunu ben de yaşadım. Sonra da basketbola başladım. Yavaş yavaş kendimi toparladım ve artık çoğu şeyi yalnız yapabiliyorum. Ailem bunu garip karşılasa da başka çarem yok. Ben de isterdim telefonuma arkadaşlarımdan mesaj gelmesini, her sabah birinden mesaj gelmiştir umuduyla telefonumu açıyorum; 0 yeni bildirim. Yalnızlığı benimsediğim için de artık garip karşılamıyorum.
Instagram'ı kapattım. Yakında Whatsapp'ı da silerim herhalde. Kaç gündür ben kimseye yazmasam kimse bana yazmıyor bile. Hatta "İbrahim'le muhabbeti bitirmek için ben yatıyorum diyip çıkıyorum" diyenler bile var.

Aktivite çok aradım. Fakat çevrem olmadığı için kimseyle bir şey yapamadım.
Bir aktiviteye başlamak için çevrenizin olmasını beklememelisiniz. Seveceğiniz bir aktivite veya hobi edinin, sizinle aynı aktiviteyi paylaşan insanlarla istemeseniz bile çevre edinmiş olursunuz.

İlkokula başlayana kadar sadece bir arkadaşım vardı. İlkokula başladıktan sonra, ortaokula kadar arkadaş sayım ikiye çıktı. Ortaokulda tekrar bire düştü. Liseyi ve üniversiteyi açıktan okuduğum için ikisinde de arkadaş edinme şansım olmadı. Şu an düzenli görüşebildiğim hiç arkadaşım yok diyebilirim. Fiziksel engelim sebebiyle, size önerdiğim gibi bir aktiviteye katılma şansım da olmadı. Yalnızlık konusunda yüksek lisans yapmış sayılırım yani :) Ve size şunu söyleyebilirim; sürekli birilerine ihtiyaç hissetmek de, yalnızlık kadar tüketici bir durum. Evet, herkesin birilerine ihtiyacı vardır dönem dönem, ancak bazı şeylerle tek başımıza başa çıkmayı öğrenmemiz lazım. Yalnız kalmamızda bizim de hatamız vardır elbet -benim içine kapanıklığı tercih etmem gibi, sizin ilk kız arkadaşınıza önce 'geçmişinle sorunum yok' deyip, sonra diğer insanların gazına gelip, istemediğiniz halde ayrılmış olmanız gibi- ancak bunlar geri döndürülemeyecek hatalar değil. Benim dışa dönük olmayı öğrenmem lazım misal, sizin, geçmişte yaptığınız hataları, gelecek hayatınızda tekrar etmemeye çabalamanız lazım. Benim bu olaylar arasında tek takıldığım nokta, ailenizle de aranızın bozulmuş olması. Seneye lise bitecek ve üniversitede yeni insanlar tanıyacaksınız, yeni arkadaşlarınız olacak. Ancak yeni bir aileniz olmayacak. Ailenizle aranızı düzeltmeye çalışmanızı öneririm. Siz içinizi dökecektiniz ben döktüm kusura bakmayın :) Kendinize güvenin, siz, arkadaşlarınız yokken de vardınız.

Bir aktiviteye başlamak için çevrenizin olmasını beklememelisiniz. Seveceğiniz bir aktivite veya hobi edinin, sizinle aynı aktiviteyi paylaşan insanlarla istemeseniz bile çevre edinmiş olursunuz.

İlkokula başlayana kadar sadece bir arkadaşım vardı. İlkokula başladıktan sonra, ortaokula kadar arkadaş sayım ikiye çıktı. Ortaokulda tekrar bire düştü. Liseyi ve üniversiteyi açıktan okuduğum için ikisinde de arkadaş edinme şansım olmadı. Şu an düzenli görüşebildiğim hiç arkadaşım yok diyebilirim. Fiziksel engelim sebebiyle, size önerdiğim gibi bir aktiviteye katılma şansım da olmadı. Yalnızlık konusunda yüksek lisans yapmış sayılırım yani :) Ve size şunu söyleyebilirim; sürekli birilerine ihtiyaç hissetmek de, yalnızlık kadar tüketici bir durum. Evet, herkesin birilerine ihtiyacı vardır dönem dönem, ancak bazı şeylerle tek başımıza başa çıkmayı öğrenmemiz lazım. Yalnız kalmamızda bizim de hatamız vardır elbet -benim içine kapanıklığı tercih etmem gibi, sizin ilk kız arkadaşınıza önce 'geçmişinle sorunum yok' deyip, sonra diğer insanların gazına gelip, istemediğiniz halde ayrılmış olmanız gibi- ancak bunlar geri döndürülemeyecek hatalar değil. Benim dışa dönük olmayı öğrenmem lazım misal, sizin, geçmişte yaptığınız hataları, gelecek hayatınızda tekrar etmemeye çabalamanız lazım. Benim bu olaylar arasında tek takıldığım nokta, ailenizle de aranızın bozulmuş olması. Seneye lise bitecek ve üniversitede yeni insanlar tanıyacaksınız, yeni arkadaşlarınız olacak. Ancak yeni bir aileniz olmayacak. Ailenizle aranızı düzeltmeye çalışmanızı öneririm. Siz içinizi dökecektiniz ben döktüm kusura bakmayın :) Kendinize güvenin, siz, arkadaşlarınız yokken de vardınız.
Her şeyi çok güzel izah etmişsiniz. Fakat birisi gidip voleybol oynarken istenmediğim halde gidip oyuna nasıl girebilirim ki ? Aynısı diğer sporlar için de geçerli. Tutunacak en küçük bir dalım bile yok. 19 kişinin istemediği bir sınıfta kendimi kafasını kuma gömmüş devekuşu gibi hissediyorum.

Okul değiştireceksin o zaman güven kolay kaybedilir o okuldan sana daha hayır gelmez yada paşa paşa gideceksin katlanacaksın. Neyse zaten üniversiteye başladın mı rahat durmazsın sen dursanda kızlar durmaz.😏

Her şeyi çok güzel izah etmişsiniz. Fakat birisi gidip voleybol oynarken istenmediğim halde gidip oyuna nasıl girebilirim ki ? Aynısı diğer sporlar için de geçerli. Tutunacak en küçük bir dalım bile yok. 19 kişinin istemediği bir sınıfta kendimi kafasını kuma gömmüş devekuşu gibi hissediyorum.
Okulunuzun dışında bir aktiviteden bahsetmiştim :) Hayat, sınıfınızdan veya okulunuzdan ibaret değil, dışarıda kocaman bir dünya var. Eğer bahsettiğiniz gibi, sizinle konuşmamak için 'yatıyorum' yalanına sığınan insanlarsa o 19 kişi, sizi sevseler de onlardan arkadaş olmaz zaten. Sizi karaktersiz olmakla eleştirirken, kendileri görüşlerini açık açık savunamayıp yalan söylemeye başvuruyorlarsa, kimin karaktersiz olduğunu oturup düşünmek lazım :) Okulunuzun dışındaki ortamları araştırın. İlla ki okul dışında da voleybol oynayabileceğiniz bir yer vardır, sadece bulmak lazım orayı.

Ben yalnızlıkla ilk baş başa kaldığımda, elime bir ajanda almıştım ve gazetede gördüğüm haberleri ajandaya yazmaya başlamıştım. Sanki kendim gazete çıkarıyormuş gibi. Ve inanır mısınız, hiç mutsuz değildim. Evet, belki uzun vadede beni asosyalliğe itti bu huyum ama mutluydum. Diyeceğim o ki, kendinizi mutlu edecek bir şey eninde sonunda bulacaksınız. Yeter ki, değmeyecek insanlar için kendinizi harcamayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı