Çözüldü Aşırıya kaçmadan monitöre overclock yapmak zararlı mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

YusufBK

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: i5-11400H Tiger Lake Core
Ekran Kartı: GTX 1650 4GB GDDR6 128-bit
RAM: 1x32GB 3200MHz
Meslek
Öğrenci
Laptop kullanıcısıyım ve cihazımın önerdiği çözünürlük için ayarlarda 1366x768 yazıyor. Ben cru kullanarak (çözünürlüğe hiçbir şekilde müdahale etmeden) 60 Hz olan yenileme hızını 75 Hz değerine yükselttim ve müthiş bir performans farkı gördüm. Fazlasında gözüm yok, bu durumun bir zararı olur mu?

Ekran kartım: AMD Radeon R4 Graphics.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bir sorun olmaz. Piyasada 75 Hz olarak satılan panellerin çoğu yükseltilmiş 60 Hz paneller zaten. Aynı şey 165 Hz paneller için de geçerli. Çoğu 144 Hz fakat aşırtma ile 165 Hz olarak satılıyorlar.
Bununla ilgili bir kaynak var mı?
Makaleye rastlamadım fakat meraktan içini açıp panel numarasını araştırdığım monitörler bile bu şekilde çıktı. Şu anda kullanmış olduğum Acer RG271P monitörümün paneli aslen 144 Hz yenileme hızına sahip fakat fabrika çıkışı 165 Hz aşırtılmış biçimde satılıyor. Hatta piyasada 60 Hz panele sahip olup 144 Hz'ye aşırtılarak 144 Hz diye satılan monitörler bile mevcut. Phillips markasının düşük fiyatlı 144 Hz diye sattığı monitörlerin çoğunda 60 Hz panel bulunmakta.

Ben harici ile sorunsuz 85 Hz yaptım.

Masaüstü ise farklı sanırım. Laptopumla 2 3 tane monitörde denedim 60 Hz'yi br türlü geçemedim. Örneğin 1920x1080 60 Hz ise 1024x768 75 Hz oluyor çözünürlük düşüyor. Sizde de öyle mi?

Isınıyorsa nasıl OC yapılıyor?

Isınmadan kasıt overheat (aşırı ısınma) çalışan her şey ısınır OC yapmadan kullan yine ısınır. Çok ısınırsa panel vs. bozulur zaten. Kendi laptopumda gram ısınma yok 2 yıldır kullanıyorum. Isınırsa OC yapılmaz diye bir kaidede yok.

Geri
Yukarı