ASRock RX 5600XT oyun sırasında düşük performans veriyor

XxToprakMamixX

Kilopat
Daha fazla  
RAM
16 DDR4
Ekran kartı
RX 5600 XT
İşlemci
R5 3600
Arkadaşlar, bugün ikinci el ASRock RX 5600XT ekran kartı aldım. Koruma bandı üzerinde duruyor, temiz karta benziyor. Ama aygıtlar bölümünde Asus olarak gözüküyor kart, anlamadım. Arkadaşımın R5 3600 işlemcili sisteminde test edelim dedik. İlk FurMark testinde 83 derecelerde 44 FPS verdi. Sonda tam 93 derecede 90 FPS verdi. En son testte biraz daha normale döndü ve 68 derecede 105 FPS verdi.

Oyun testi için Witcher 3 Next gen denedik ve düşük, orta, yüksek ve Ultra ayarlarda FSR hem açık hem kapalı hiç fark etmeksizin tüm bu ayarlarda 58-62 FPS arası verdi ve dikey senkronizasyon kapalıydı, anlamadık. Büyük problem ise oyunu ya hiç açamamak ya da açtıktan hemen sonra komple sistemin donup kendine restart atmasıydı. Sanırım WattMan denen hatayla karşılaştık. Kartı alana kadar bilmiyordum ancak biraz araştırdıktan sonra çok çok fazla kişinin bu sorunları yaşadığını gördüm. Sizce bu kartı iade etmeye çalışayım mı yoksa bu sorunları çözebilir miyim? NVIDIA alıp rahat etmeyi ben de isterim ancak RX5600 XT'den daha güçsüz RTX 2060 bile iki bin lira fazlaya satılıyor ve bütçem çok kısıtlı. Bir yandan bu kadar güçlü kartı bırakmak istemiyorum diğer yandan da sorunlar yüzünden kullanamadıktan sonra güçlü olsa neye yarar ki diyorum, sizce ne yapmalıyım?

Son düzenleme:
Hocam ben gördüğümü bilirim. Bende birçok forumun YouTube kanalları mevcut. Takip ediyorum. Forumlarda da çok görüyorum tabii ki de AMD'de neredeyse sorun yaşamayan kimse yok. Genel sıkıntı hep sürücü. NVIDIA daha stabil bu konuda.
Tekrar söylüyorum sorun yaşayanlarin AMD kart sahibi olmasiyla her AMD karti olanin sorun yaşaması aynı sey değil.

AMD Nvidia'ya oranla daha cok sorun çıkarabilir, tamam.

AMD kartlarin hepsi sorunludur, yok boyle bir sey.

Millet enayi mi aliyor bu kartlari?

O kadar sorunlu kart deyip de siz niye aldınız kullanmaya çalışıyorsunuz?

Son düzenleme:
Tekrar söylüyorum sorun yaşayanlarin AMD kart sahibi olmasiyla her AMD karti olanin sorun yaşaması aynı şey değil.

AMD NVIDIA'ya oranla daha cok sorun çıkarabilir, tamam.

AMD kartlarin hepsi sorunludur, yok boyle bir şey.

Millet enayi mi aliyor bu kartlari?

O kadar sorunlu kart deyip de siz niye aldınız kullanmaya çalışıyorsunuz?

Ben bu kadar sorunlu olacağını tahmin etmemiştim. Biraz araştırma yaptığımda sürücüler düzeldi falan yazıyorlardı o yüzden şans vereyim dedim aldım ama pişman etti beni. Sürücü için açtığım konuları da atsaydın keşke. Takasla falan verebilirsem NVIDIA karta geçeceğim zaten.

Ben bu kadar sorunlu olacağını tahmin etmemiştim. Biraz araştırma yaptığımda sürücüler düzeldi falan yazıyorlardı o yüzden şans vereyim dedim aldım ama pişman etti beni. Sürücü için açtığım konuları da atsaydın keşke. Takasla falan verebilirsem NVIDIA karta geçeceğim zaten.
Tamam kapatsın gitsin o zaman AMD. Hepimiz Nvidia alalım. Tamamdır.

Tamam kapatsın gitsin o zaman AMD. Hepimiz NVIDIA alalım. Tamamdır.

Burada ki arkadaşlarda anlama sorunu falan var galiba ben çözemiyorum artık. Ben kapatsın gitsin demedim. 2024 yılındayız koskoca AMD artık bir zahmet sürücülerini iyileştirsin diyorum. Millet bir dünya para verip ekran kartı alıyor bir de üstüne sürücülerle uğraşıyor. 6000 serisi kullanan adam niye gidip de eski sürücülerle stabilite yakalamaya çalışsın ki? 24.1.1. sürücüsü çıkardılar milleti oyundan soğuttular AMD Community'e gir bak biraz herkes şikayetçi. Neden bir insan ucuz olduğu halde gidip AMD almıyor NVIDIA seçiyor düşündün mü hiç?

Burada ki arkadaşlarda anlama sorunu falan var galiba ben çözemiyorum artık. Ben kapatsın gitsin demedim. 2024 yılındayız koskoca AMD artık bir zahmet sürücülerini iyileştirsin diyorum. Millet bir dünya para verip ekran kartı alıyor bir de üstüne sürücülerle uğraşıyor. 6000 serisi kullanan adam niye gidip de eski sürücülerle stabilite yakalamaya çalışsın ki? 24.1.1. sürücüsü çıkardılar milleti oyundan soğuttular AMD Community'e gir bak biraz herkes şikayetçi. Neden bir insan ucuz olduğu halde gidip AMD almıyor NVIDIA seçiyor düşündün mü hiç?
Evet anladım. AMD çok kötü. Herkes şikayetçi 1 kişinin bile ekran kartı düzgün çalışmıyor. Hiç kimse AMD almıyor.

Bu iş böyle adamlar daha uygun fiyata daha performanslı ürün satıyor. Bunun yanında bazı sorunlar da yaşayanlar olabiliyor. İsteyen alır, istemeyen almaz. Yok hiç kimse memnun değilmiş AMD alanların %80'i sıkıntı yaşıyormuş filan. Çok abartı değil mi? Şunları okuyunca 15 yaşında bir arkadaş hayatında ilk defa bir ekran kartı almış. O da sorunlu çıkmış o yüzden firmanın ürettiği her ekran kartını ve verdiği sürücüleri kötülüyor gibi bir intiba bırakıyor bende.

Adam sorun yaşamadım diyor. Cevaben "hayır yaşadın" deniliyor.

Son düzenleme:
Evet anladım. AMD çok kötü. Herkes şikayetçi 1 kişinin bile ekran kartı düzgün çalışmıyor. Hiç kimse AMD almıyor.

Bu iş böyle adamlar daha uygun fiyata daha performanslı ürün satıyor. Bunun yanında bazı sorunlar da yaşayanlar olabiliyor. İsteyen alır, istemeyen almaz. Yok hiç kimse memnun değilmiş AMD alanların %80'i sıkıntı yaşıyormuş filan. Çok abartı değil mi? Şunları okuyunca 15 yaşında bir arkadaş hayatında ilk defa bir ekran kartı almış. O da sorunlu çıkmış o yüzden firmanın ürettiği her ekran kartını ve verdiği sürücüleri kötülüyor gibi bir intiba bırakıyor bende.

Adam sorun yaşamadım diyor. Cevaben "hayır yaşadın" deniliyor.
Arkadaşlar bu arada Sapphire Pulse RX 6600 aldım ikinci el. Test edecek sistemim henüz yok ancak kartın sahibinin bilgisayarında RDR2, Cyberpunk ve FurMark testleri yaptık normal fpsler verdi, biraz sıcak geldi bana. 75 derecelerde falandı.

Arkadaşlar bu arada Sapphire Pulse RX 6600 aldım ikinci el. Test edecek sistemim henüz yok ancak kartın sahibinin bilgisayarında RDR2, Cyberpunk ve FurMark testleri yaptık normal fpsler verdi, biraz sıcak geldi bana. 75 derecelerde falandı.
Hayırlı olsun umarım sorunsuz bir şekilde uzun süre kullanırsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı