ASUS anakart BIOS fan hızı kontrolü için öneriler

deflandre

Decapat
Daha fazla  
Meslek
hekim
Merhabalar.

Cooler Master Masterbox TD500 4x120mm kasamın içinde ASUS TUF Gaming B550-PLUS WIFI anakart, AMD Ryzen 7 5800X işlemci ve Thermaltake TH240 Snow CPU soğutucu mevcut. Forumda birçok kullanıcının da belirttiği üzere kasanın dahili ön fanları, bazen, işlemci yük altında değilken dahi sinir bozucu bir cızırtımsı ses çıkararak çalışıyor.

Ben anakartın BIOS'undan QFan Control -> Manuel -> Fan OFF yolu ile bu fanların işlemci sıcaklığı 50°C'yi görene dek kapalı kalması, daha sonra kademeli olarak artarak gerekirse %100 performansla çalışması şeklinde bir ayar yaptım. Fanlar şu an sadece internet kullandığım için de -AMD Ryzen Master programında ~35°C sıcaklıkta görünen işlemciden ötürü- inaktif ve haliyle sessiz durumda.

İlk sorum; bu şema sizce sağlıklı mı, oyunlarda sorun yaşamamam için ek öneriniz olur mu?
İkincisi, AMD Ryzen Master programı işlemci sıcaklığı takibi için tutarlı ve yeterli mi?

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun falan oynuyor iseniz MSI Afterburner ile bakıyor musunuz? Ben şahsen Ryzen Master kullanmıyorum AIDA64 üzerinden değerleri kontrol ediyorum büyük ihtimal Ryzen Master da hatalı vermez.

Oyun falan oynuyor iseniz MSI Afterburner ile bakıyor musunuz? Ben şahsen Ryzen Master kullanmıyorum AIDA64 üzerinden değerleri kontrol ediyorum büyük ihtimal Ryzen Master da hatalı vermez.
Afterburner kullanmadım hiç. Sanırım deneme yanılma ile soruların cevabını bulma zamanı. 👍

Yeni konular

Geri
Yukarı