ASUS B450M Dragon anakartta sıvı soğutmanın pompa girişi nereye takılır?

Hurty

Centipat
Daha fazla  
Anakart
ASUS B450M DRAGON
İşlemci
Ryzen 5 5600x
ASUS B450M Dragon anakart var Ryzen 5 5600X işlemci için Cooler Master Masterliquid ML240l V2 RGB sıvı soğutma satın aldım anakartta görebildiğim sadece CPU fan girişi var anakartta pompa için giriş göremedim veya yok tam verimli şekilde nasıl bağlayabilirim?

Montajı yaptım ama anakartta CPU fan girişine pompayı taktım sıvı soğutmanın fanlarını da öndeki kasa fanının birinin girişine taktım şu an öndeki 3 fandan biri çalışmıyor.

Şu an sıvı soğutmanın pompası ve fanları çalışıyor sorun yok ama Cooler Master uygulamasında görmüyor.

Başka türlü daha iyi şekilde nasıl bağlayabilirim bilen arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

RGB kontrolcü ve fan çoklayıcı sıvı soğutmanın yanında geliyor. RGB kontrolcü ile sisteminizde RGB girişine gerek yok. Fan çoklayıcı ile 2 fanı CPU girişine takabilirsiniz. Ama anakart üzerindeki tek PMW girişinin boş olması gerekiyor çünkü oraya mecburen PUMP kablosunu takıcaksınız.
Hocam şöyle bir mesaj buldum belki işinize yarar.
Konu linki.

Düzenleme: Tam olarak bilmiyorum, yanlış bir şey yapılmadan bilen bir arkadaş doğru mu yanlış mı söylerse iyi olur.

CPU FAN girişine takabilirsiniz. Daha sonra ise BIOS üzerinden ayarlayabilirsiniz. Diğer fanlar için de çoklayıcı alabilirsiniz fakat hepsi tek fan gibi çalışır. Maalesef bu anakartta PUMP FAN girişi yok.

Zaten CHA FAN/SYS FAN portunda PWM özelliği var.

CPU FAN girişine takabilirsiniz. Daha sonra ise BIOS üzerinden ayarlayabilirsiniz. Diğer fanlar için de çoklayıcı alabilirsiniz fakat hepsi tek fan gibi çalışır. Maalesef bu anakartta PUMP FAN girişi yok.
Hocam CPU FAN girişine çoklayıcı alıp fanları ve pompayı oraya taksam yeterli olur mu veya uygun olur mu?

Olmaz diye bir şey yok fakat pompanın tam devirde çalışması önemli. Pompa fanları da bununla beraber tam hız çalışır. Rahatsız olmam derseniz başka sıkıntı olmaz.

Olmaz diye bir şey yok fakat pompanın tam devirde çalışması önemli. Pompa fanları da bununla beraber tam hız çalışır. Rahatsız olmam derseniz başka sıkıntı olmaz.

Anladım hocam o zaman benim bağladığım uygun gibi.

Montajı yaptım ama anakartta CPU fan girişine pompayı taktım, sıvı soğutmanın fanlarını da öndeki kasa fanının birinin girişine taktım, şu an öndeki 3 fandan biri çalışmıyor.

Bu şekilde yeterli olur mu soğutma açısından?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcaklık değerleri iyiyse sıkıntı olmaz. Dediğim gibi çoklayıcı ile de yapabilirsiniz. SYS FAN girişine de çoklayıcı alabilirsiniz.

Sıcaklık değerleri iyiyse sıkıntı olmaz. Dediğim gibi çoklayıcı ile de yapabilirsiniz. SYS FAN girişine de çoklayıcı alabilirsiniz.
Anladım hocam fan çoklayıcı alıp CPA FAN girişine takmayı düşünüyorum.

Sıcaklık değerlerinde ise sıvı soğutucuyu taktıktan sonra oyunlarda 60-68 arasında görüyorum daha önce stock fanla 80-85 arasında görüyordüm.

Geri
Yukarı