ASUS B450M-K Prime ile Corsair CMK8GX4M1D3000C16 RAM uyumu

koroglu16

Centipat
Merhaba Arkadaşlar,

Yeni bir sistem topladım fakat ekranda görüntü alamadım. Farklı bir RAM ile denediğimde ekrana görüntü geldi. RAM'in çalışıp çalışmadığını kontrol edebilecek farklı bir sistemim yok maalesef. Acaba, RAM ile anakart uyumlu değil midir?

Sistem bilgilerini aşağıda paylaşıyorum.

Anakart: ASUS B450M-K Prime.
İşlemci: Ryzen 5 1600.
RAM: Corsair Vengeance LPX 8 GB 3000MHz DDR4 RAM CMK8GX4M1D3000C16.

Farklı bir sitede aşağıdaki yorum ile karşılaştım. Daha önce bu veya benzer bir durum deneyimleyen var mıdır? Konu ile ilgili değerli yorumlarınızı rica ederim.

alıntı:
"Ryzen kullanıcıları dikkatine:
Ryzen sistemde kullanacak ve overclock yapacakların dikkatine! MSI B450 PRO M.2 V2 ve MSI B450M GAMING Plus anakartlarımda Single ve Dual Channel denemelerimde işlemciye giden voltaj bu RAM'ler takılı iken kesiliyor. Bazen sadece CPU Debug LED'ini yakarken, bazen de işlemci fanı da dahil olmak üzere işlemci voltajını kesiyor. Bu esnada diğer donanımlar çalışıyor ve monitöre görüntü gelmiyor. AMD sisteminiz var ise kesinlikle anakartınızın desteklediği RAM listesinden RAM alınız. Sorun yaşanan frekanslar 2800 MHz ile 3466 MHz arasındaki tüm frekansları. Bazen XMP profillerinde de aynı sıkıntıyı yarattığını belirtmek isterim. Memtest sonuçları ve sandra sonuçları temiz olmasına rağmen böyle bir sorun yapıyor bu kitler. Diğer tüm donanımların eşleri var. O sebeple RAM'den olduğu kesin. Sevgilerle "
Yardımcı olabilecek biri var mıdır ?

Aynı ramden bir tane daha aldım, onlada denedim fakat sonuç yine aynı. Ekrana görüntü gelmiyor.

Desteklerinizi bir kez daha rica ederim.

Son düzenleme:
RAM'iniz anakartla uyumlu zaten de farklı RAM slotlarında denediniz mi? RAM Slotunda arıza olabilir ya da aldığınız RAM'lerde kullandığınızda çalıştığını belirttiğiniz RAM'in adı nedir acaba ?

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Evet, farklı slotlarda denedim fakat bir değişiklik olmadı. Ekrana hala görüntü gelmemekte.

Crucial marka DDR4 2666 Mhz 8GB ram ile denediğimde ekrana görüntü gelmektedir.

İnternette biraz araştırma yaptım ancak RAM'inizin çalışmaması için hiçbir neden yok sorun donanımsal olabilir,çok fazla kurcalamadan en kısa sürede bu işin ehli birinden yardım almanızı öneririm.

DÜZELTME:Birisi BIOS güncellemesinden sonra sorunun çözüldüğünü söylemiş öyle gördüm BIOS'unuz güncel değilse güncelleyip deneyin.

BIOS güncellemesi için anakartı aldığım firmaya gönderdim ve BIOS güncellemesi yapıldı.

Sorun hala devam etmekte. Desteğinizi rica ederim.

Son düzenleme:
Aynı RAM ile anakartı kullanıyorum uyumlu hiç RAM'den yana sorun yaşamadım.
BIOS'a hiç mi girmiyor?

Merhaba arkadaşlar,

Yeni bir sistem topladım fakat ekranda görüntü alamadım. Farklı bir RAM ile denediğimde ekrana görüntü geldi. RAM'in çalışıp çalışmadığını kontrol edebilecek farklı bir sistemim yok maalesef. Acaba, RAM ile anakart uyumlu değil midir?

Sistem bilgilerini aşağıda paylaşıyorum.

Anakart: ASUS B450M-K Prime.
İşlemci: Ryzen 5 1600.
RAM: Corsair Vengeance LPX 8 GB 3000MHz DDR4 RAM CMK8GX4M1D3000C16.

Farklı bir sitede aşağıdaki yorum ile karşılaştım. Daha önce bu veya benzer bir durum deneyimleyen var mıdır? Konu ile ilgili değerli yorumlarınızı rica ederim.

alıntı:
"Ryzen kullanıcıları dikkatine:
Ryzen sistemde kullanacak ve overclock yapacakların dikkatine! MSI B450 PRO M.2 V2 ve MSI B450M GAMING Plus anakartlarımda Single ve Dual Channel denemelerimde işlemciye giden voltaj bu RAM'ler takılı iken kesiliyor. Bazen sadece CPU Debug LED'ini yakarken, bazen de işlemci fanı da dahil olmak üzere işlemci voltajını kesiyor. Bu esnada diğer donanımlar çalışıyor ve monitöre görüntü gelmiyor. AMD sisteminiz var ise kesinlikle anakartınızın desteklediği RAM listesinden RAM alınız. Sorun yaşanan frekanslar 2800 MHz ile 3466 MHz arasındaki tüm frekansları. Bazen XMP profillerinde de aynı sıkıntıyı yarattığını belirtmek isterim. Memtest sonuçları ve sandra sonuçları temiz olmasına rağmen böyle bir sorun yapıyor bu kitler. Diğer tüm donanımların eşleri var. O sebeple RAM'den olduğu kesin. Sevgilerle "
Yardımcı olabilecek biri var mıdır?

Aynı RAM'den bir tane daha aldım, onla da denedim fakat sonuç yine aynı. Ekrana görüntü gelmiyor.

Desteklerinizi bir kez daha rica ederim.

Aynı RAM ile anakartı kullanıyorum uyumlu hiç RAM'den yana sorun yaşamadım.
BIOS'a hiç mi girmiyor?
Evet, BIOS ekranı gelmiyor.

Her bileşeni ayrı ayrı kontrol ettim, hepside ayrı ayrı çalışıyor fakat olması gereken şekilde topladığımda görüntü alamıyorum.
Yardımcı olabilecek biri var mı ?

Hala çözüm bulamadım.

Son düzenleme:
Bendeki RAM'ler 2 adet 1 hafta arayla alındı(kit değiller)
Aynı sorun bende de var. Tek tek yuvalarda denedim, tek olduklarında sorun yok. Ancak ikisi takılı olduğunda PC açılmıyor.

ben de aynı ramlerden aynı anda iki tane alıp denedim olmuyor. dün sistemi yeni topladım. gigabyte b450m s2h ryzen 1600 af ile görüntü gelmiyor. muhtemelen acılmıyor bile bilgisayar. sadece fanlar calısıyor. siz çözebildiniz mi?

Ben de aynı RAM'lerden aynı anda iki tane alıp denedim olmuyor. Dün sistemi yeni topladım. Gigabyte B450M S2H Ryzen 1600 AF ile görüntü gelmiyor. Muhtemelen acılmıyor bile bilgisayar. Sadece fanlar calısıyor. Siz çözebildiniz mi?

Hocam aynı RAM'den arkadaşa da almıştık(2 tane o almıştı 2 tane ben, o Intel anakart ile kullanıyor), bendeki çalışmayan bir taneyi ondaki bir taneyle değiştirdik çalıştı. Garip bir durum.

Geri
Yukarı