ASUS DSL-N16 Anlık Bağlantı Kopma Sorunu

Makaleler
4
Yer
İzmir
Özellikle Youtube üzerinde video yüklenirken anlık donmalar yaşanıyor. Fabrika ayarlarına sıfırlayıp tekrar güncelledim. Kablosuz ayarlarını defalarca değiştirdim. Çözüm bulamadım. Ürünün çok sorunlu olduğunu düşünüyorum. Buna rağmen forum üzerinde çok fazla tavsiye ediliyor. VDSL için modem alacaksanız uzak durun.

Bu ara internetlerde genel bir sıkıntı var. Sorun internet servis sağlayıcınızda olabilir. Aynı modemi kullanıyorum bende bir sıkıntı yok.

Aynı modeme sahibim dediğiniz gibi sorunlar yaşamadım. Bence sizdeki modemde sorun olabilir. Modeme update yapmanızı öneririm.

En son firmware sürümünü kullanıyorum. Wi-Fi analiz programları ile çevredeki kablosuz ağların hangi kanalı kullandıklarına baktım. Diğer ağlar ile çelişmesin diye kullanılmayan bir kanal seçtim. Umarım bundan sonra kesinti olmaz.

Ayni sorunu bende yasiyorum modemi yeni aldim 5 gun once suan garantiye iade icin gonderdim anlatilan kadar da iyi bir modem degil aslinda turkiye sartlarinda broadcom chipsetli td-w9970 almak daha iyi bir secenek var eger iade edebilme imkaniniz varsa kurtulun o modemden surekli boyle olacak cozumu de yok

Ürünü alalı 14 günü geçti. İlk günler bu sorunu farketmediğim için iade etme şansım yok. Cihazin değişimini talep etsem bile sorun çözülmeyecek. Kronik olarak cihazin kablosuz sinyali çok zayıf olduğundan dolayı bu sorunu yaşıyorum. Bundan sonra TP-Link gibi sadece modem üreten markaları tercih ederim. Asus Modem önerirken bundan sonra düşünmenizi tavsiye ediyorum. Alan çoğu kullanıcı sorun yaşıyor. Bu sorunlar kronik olduğu için ürünün yenisini yollamaları bir işe yaramayacak. Önerdiğiniz fabrika ayarlarına geri yükleyip tekrar güncellemek bir işe yaramiyor. Her türlü kablosuz ayarını denedim. Ama sinyal beş para etmez.

@Recep Baltaş

Bazı serilerinde sorun var galiba yaklaşık 5 aydır kullanıyorum. Modemle ilgili sorun yaşamadım. Özellikle wifi çekim gücünü beğendim. Bahçemde otururken bile rahat kullanıyorum.

Uzak mesafede hizin düşmedigini öne sürüyorsunuz. Pek inandirici gelmiyor. Modem yaninda ve uzak mesafede yaptiginiz testlerde ayni hiz değerlerini elde etmeniz mümkün degil. Kablosuz modunu otomatik yerine N Only yapinca hızda ve kesilme durumunda bir gelişme var. Uzun surecte sorun yaşamazsam, sorun çözülmüş olabilir.

Uzak mesafede hizin düşmedigini öne sürüyorsunuz. Pek inandirici gelmiyor. Modem yaninda ve uzak mesafede yaptiginiz testlerde ayni hiz değerlerini elde etmeniz mümkün degil. Kablosuz modunu otomatik yerine N Only yapinca hızda ve kesilme durumunda bir gelişme var. Uzun surecte sorun yaşamazsam, sorun çözülmüş olabilir.
Size hızın düştüğünü veya yükseldiği ile ilgili yazı yazmadım. İnanıp inanmamak size kalmış. Kimseye zorla bir şey kanıtlamak zorunda değilim. 50mbps internet hızım var. Size şunu söyleyebilirim. Ev ortamında en fazla 5-7 mbps kaybı yaşadım. Evdeki oda düzeni düz olmadığı için bile gayet iyi değerler aldım. Fakat bahçemde otururken bu durum da yaklaşık 10 mbps kayıp olarak bana yansıdı. 40 mbps ile gayet net internete girebiliyorum. Hatta 1080p videoları sorunsuz izleyebiliyorum.

FULL HD video izlemek için 6-7Mbit hız yeterli oluyor. Hızı belirtmek için indirme oranini söylemeniz daha mantıklı olur. Evin yapısını bilmediğim için yorum yapmak pek mantıklı değil. Ama büyük ihtimal ile çok uzak bir mesafeden bahsetmiyorsunuz. 75Mbit hız alıyorum. Modemin yanında kablosuz ile 50Mbit değer alıyorum. Salonda ve yakın odalarda 40-43Mbit değer alıyorum. Mesafe daha fazla artığında hız 16-25Mbit'e kadar düşüyor. N Only moduna alınca değerler fena değil. Otomatik ayarlarda modemin yaninda Kablosuz ile 16Mbit hız alıyordum. Sanirim ince ayar yapmak hayat kurtarıyor. Ek olarak kesilme olmasın diye çevredeki Wi-Fi ağların kullanmadığı bir kanal seçtim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı