ASUS Dual Extreme ekran kartı fanları sıcaklık artınca hızlanmıyor

basganmemduh

Decapat
Yav ben anlamıyorum bu ekran kartı olayını. 75-80 derecelere geliyor fakat hala tam devirde dönmüyor fanlar. Hatta boştayken hiç dönmüyor 0 RPM gösteriyor. Boştaki sıcaklık 45 derecelerde geziniyor. Otomatik ayarlarda şu an. AMD Radeon Software'de standartta. Acaba standartta olduğu için mi, yoksa ekran kartımda bir sıkıntı mı var?
Ayrıca şunu anlamıyorum bu lanet ekran kartı fanları hep tam devirde dönse bunun ekran kartına zararı ne? Ömrü mü kısalacak sanki tam devirde dönüyor diye? Asıl ısı yükselince ömrü kısalır diye biliyorum ben. Yani bunu illa manuele alıp fanları tam devire mi çekmem gerek? ASUS Dual Extreme kullanıyorum. %99 yük ile çalışırken 760 RPM dönüyor fanları bir saçmalık yok mu? Maksimum kaç RPM'e çıkabiliyor. 3000 RPM gösteriyor skala da.

Son düzenleyen: Moderatör:
Norma amal isterseniz bazı uygulamarı kullanarak fanı son hızda çalıştırabilirsiniz ama fanın ömrü biraz kısalır ve çok sesli olur ayrıca 80 dereceyi geçmeden bir sorun olmaz yine de takıntılıysanız bir bilene termal macun değişimi ve temizlik yaptırabilirsiniz.

Merhabalar. Bende XFX RX 590 ekran kartını kullanıyorum ve kartın stok ayarlarında kart 85-90 dereceye gelse bile 1000 RPM gibi düşük devirde çalışıyordu fanlar. Radeon programı üzerinden sıcaklığa göre fan ayarı yapabilirsiniz.

Ömrü kısalmaz ama fanlar yorulur. Ayrıca çok ses çıkartır. MSI Afterburner ile yapmayı dene. Bende öyle oluyor. Tekrar yüklemeyi deneyebilirsin.

Hocam fan yorulur mu yav o insan mı?
Hem ömrü kısalmaz diyorsun hem yorulur diyorsun anlamadım çelişkiyi.
He şu olabilir. Fanlar daha çabuk bakım görmesi gerekir belki yağlanması yani.
Norma amal isterseniz bazı uygulamarı kullanarak fanı son hızda çalıştırabilirsiniz ama fanın ömrü biraz kısalır ve çok sesli olur ayrıca 80 dereceyi geçmeden bir sorun olmaz yine de takıntılıysanız bir bilene termal macun değişimi ve temizlik yaptırabilirsiniz.
hocam fan tertemiz ve sıfır. Kendi ayarlarında neden 760rpm de dönüyor ben onu anlamıyorum çok saçma geldi.
Merhabalar. Bende XFX RX 590 ekran kartını kullanıyorum ve kartın stok ayarlarında kart 85-90 dereceye gelse bile 1000 RPM gibi düşük devirde çalışıyordu fanlar. Radeon programı üzerinden sıcaklığa göre fan ayarı yapabilirsiniz.
herhangi bir zararını yaşadınız mı manuel olarak rpm 'i arttırmanın ?

Hocam fan tertemiz ve sıfır. Kendi ayarlarında neden 760RPM de dönüyor ben onu anlamıyorum çok saçma geldi.

Herhangi bir zararını yaşadınız mı manuel olarak RPM'i arttırmanın?

Kartın ömrü kısalmaz fanların yorulur demiş yani yağı falan daha az gider.

O ses olmaması için.

Dediğim gibi ses ve fanların yorulması dışında sorun olmaz.(yani aşırıya kaçmayın)

hocam fan tertemiz ve sıfır. Kendi ayarlarında neden 760rpm de dönüyor ben onu anlamıyorum çok saçma geldi.

herhangi bir zararını yaşadınız mı manuel olarak rpm 'i arttırmanın ?
Hayır herhangi bir zararını yaşamadım. Zaten %75 fan hızında kullanıyorum o da yaklaşık 2400 RPM gibi bir hıza denk geliyor yaklaşık olarak. Sürekli %100 ve en yüksek RPM değerinde kullanmak uzun süre zarfında elbette fanlara zarar verebilir ama %70 gibi değerlerde kullanmak zarar vereceğini düşünmüyorum ki sürekli o değerlerde de kullanmayacaksınız diye tahmin ediyorum. Ekran kartınız RX 570-580-590 ise undervolt yapmanızı da tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı