ASUS Dual RX 6600XT 8599 TL

3060, 6600XT rakibi değil diyen arkadaşlar hangi testleri izlediler bilmiyorum ama 3060 ve 6600XT aynı performansa sahip kartlar. Hatta arada fiyat farkı yoksa 3060 seçilmesini ben daha mantıklı buluyorum. Sebebi sürücü kalitesi, DLSS, RayTracing, Experience ile kullanılabilen bir çok AI teknolojisi bedavaya gelmiş oluyor. 6600XT ne kadar RT çekirdeği bulundursa da DLSS gibi bir avantajı olmadığında RT açılan oyunlarda patlıyor. Ama kartı alır takarım oyunlarda yüksek FPS versin teknoloji ilgilendirmez diyorsan 6600XT alabilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

@KeyN_N Merhaba hocam. Konu 6600xt olduğu için konu dışı sayılmaz inşallah. Diğer forumda Asus dual 6600xt alan bir arkadaş 3 günde 3 defa wattman hatası aldığını yazmış. Sizlerden duyduğuma göre RX 6000 serisinde böyle bir hatanın olmadığı yönündeydi.

3060, 6600XT rakibi değil diyen arkadaşlar hangi testleri izlediler bilmiyorum ama 3060 ve 6600XT aynı performansa sahip kartlar.
Onlar ya tecrübe etmemiş ya da sadece 6600 XT sahibi insanlar. Bir karta sahip oldular diye arşa çıkarma peşindeler ne yazık ki. Yoksa kartı kullanan deneyip etmiş sende bende eksisine artısına göre nispeten daha mantıklı yorumlar yapabiliyoruz.

@KeyN_N Merhaba hocam. Konu 6600XT olduğu için konu dışı sayılmaz inşallah. Diğer forumda ASUS Dual 6600XT alan bir arkadaş 3 günde 3 defa WattMan hatası aldığını yazmış. Sizlerden duyduğuma göre RX 6000 serisinde böyle bir hatanın olmadığı yönündeydi.
WattMan hatası evet dediğim gibi 6000 serisinde pek görülen bir şey değil ama ihtimal var. Mesela bende ki 6600 XT'de yok. Ayrıca WattMan hatası sistemin farklı parçalarında ki sorunlardan dolayı da ortaya çıkabilir. Mesela RAM'de sıkıntı olsa WattMan uyarısı verebiliyor sistem.

3060, 6600XT rakibi değil diyen arkadaşlar hangi testleri izlediler bilmiyorum ama 3060 ve 6600XT aynı performansa sahip kartlar. Hatta arada fiyat farkı yoksa 3060 seçilmesini ben daha mantıklı buluyorum. Sebebi sürücü kalitesi, DLSS, RayTracing, Experience ile kullanılabilen bir çok AI teknolojisi bedavaya gelmiş oluyor. 6600XT ne kadar RT çekirdeği bulundursa da DLSS gibi bir avantajı olmadığında RT açılan oyunlarda patlıyor. Ama kartı alır takarım oyunlarda yüksek FPS versin teknoloji ilgilendirmez diyorsan 6600XT alabilirsin.

6600 XT uzun vadede 3060 ile 3060 Ti'ın arasında konumlanmış bir kart olacak. RTX 3060'ın uzun süre 6600 XT rakibi olarak görülmemesinde fiyatının da etkisi var. AMD ve NVIDIA'nın geçmiş rekabetlerine, kullandıkları mimarilerin detaylarına vb. baktığımızda belli bir yol izlediklerini görüyoruz. Polaris mimarisinin Pascal rakipleri karşısında zamanla Arap atı gibi açılması sürpriz değildi. Şu anda önümüzde RT, DLSS, FSR gibi harici etkenler var ama o da zamanla dengeleniyor. Ray Tracing hala bu seviyenin teknolojisi değil, DLSS vs. FSR 2.0'ı da ilerleyen günlerde daha iyi görürüz.

Her halükarda 6600-3060-6600 XT-3060 Ti rekabeti dengeli bir seviyede. Bir RTX 3050 gibi lüzumsuz değiller. 1660 Super'in kafasına Tensor çekirdeği atmışlar fiyatı 6600 ile yarışıyor.

RTX takıntısı olmayan için güzel kart güzel fiyat 1080p de oldukca yeterli bir kart.

Geri
Yukarı