ASUS FX505 TUF Oyun oynarken pil yüzdesinin düşmesi

xOmeRx

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar iyi günler. Ben ASUS FX505 TUF Gaming laptoba sahibim. Laptopu alalı 1 ay oldu. Batarya durumunu izlemek icin "batteryinfowiev" programını kullanıyorum. Bu programda dolum oranını ve yüzdeyi takip ediyorum.
Oyun oynamayıp bilgisayarda takılırken hiçbir sorun yok, 23.000 mW dolum oranıyla batarya çatır çatır doluyor. Oyuna girdiğim zaman dolum oranı 7.000-10.000 arasına düşüyor tabii bu noktada da dolum yine gerçekleşiyor yani burada da sorun yok. Ama oyun esnasında bazen kısa aralıklarla dolum oranı 1.000-3.000 arasına düşüyor. Hatta anlık olarak 500'e düşüp tekrar 2-3 binlere çıktığına denk geldim. Sonuç olarak bu noktada pil yüzdesi kademeli olarak düşmeye başlıyor. (%65.6 ise %65.5'e düşüyor.) Bir süre sonra tekrardan yükselişe geçiyor yüzde de artmaya başlıyor. Guc düşerken pilin büyük oranda boşalması gibi bir durum söz konusu değil ancak guc oranının belli aralıklarla düşmesinden endişe etmeli miyim? Çünkü pil yüzdesinin seyrek olarak da olsa azalması gözüme battı kısa süren durum olmasına ragmen... Bu bir arıza mıdır? Güç moduyla alakalı bir durum değil, tüm modları denedim ki oyun oynarken sadece ya High performance ya da Turbo modu seçebiliyorum. Diğer modlar performansı düşürüyor.

Edit.

Şöyle bir yoruma denk geldim:
"Oyun oynarken bunlar normal adaptörden yeteri kadar guc alamadiginda (otomatik overclock yapiyor bazilari sicaklik falan normalse) pilden yiyor. Normal oyun oynarken düşmesi"
Bu durum bir arıza mıdır yoksa bu yorumdaki gibi bir durum mu söz konusudur?
Konu güncel

Son düzenleme:
Söyle düşünün anlayacaksınız.
Laptop boş bırakınca kaç dakikada doluyor.
Laptop pili oyun oynarken ne kadar sürede bitiyor.
Ayrıca yukarıdaki yorum da doğru direkt enerjiye bağlıyken cihaz enerji tasarrufu yapmaz, ve adaptörün verdiği enerji yetmediği zaman pilden tüketmeye başlayacak doğal olarak.
Bunun aynısı cep telefonları için de geçerli ama onlar daha az enerji tüketip daha hızlı doldukları için sadece yavaş şarj oluyorlar.

Asus ROG GL502VS'de de aynı sorun vardı. 2 yılın ardından pil tamamen bitti ve oyunları oynamayaz hale geldim adaptör tam gücü sağlayamıyordu. GTX 1070'li dizüstü bu şekilde çöp oldu. Bataryası bulunmadığından değişim şansım da yoktu. Orjinal bataryası olmamasına bile razıydım fakat lipo pil kullandıkları için şansım yoktu.
Gittim masaüstü topladım sırf bu sebepten.
Arkadaşım yeni bir MSI bilgisayar aldı ve 2 adet adaptör ile geliyor adamlar düşünmüş ve oyundayken şarjı eksilmiyor.
Asus pişmanlıktır.

Söyle düşünün anlayacaksınız.
Laptop boş bırakınca kaç dakikada doluyor.
Laptop pili oyun oynarken ne kadar sürede bitiyor.
Ayrıca yukarıdaki yorum da doğru direkt enerjiye bağlıyken cihaz enerji tasarrufu yapmaz, ve adaptörün verdiği enerji yetmediği zaman pilden tüketmeye başlayacak doğal olarak.
Bunun aynısı cep telefonları için de geçerli ama onlar daha az enerji tüketip daha hızlı doldukları için sadece yavaş şarj oluyorlar.

Hocam laptopta sadece gezinirken 1 1 bucuk saatte şarjını tamamlıyor.Oyun oynarken ise bugün ilk kez pilde oynamayı denedim tam test için vaktim olmadı işim çıktı ama pilde oyun oynarken %75ler seviyesinde kalan süre 30 dakika diyordu belli ki 1 saat bile dayanmayacaktı oyun açıkken o esnada 50.000 milivat güç çekiyordu bunun böyle olmasına şaşmamak gerek.Tabi bunun benim için bir önemi yok çünkü pilde oyun hakikaten oynanmıyor 20 30 fps kaybı söz konusu...
Ben de o yoruma hak verdim.Acaba adaptörümde mi sıkıntı var dedim adaptör orjinal ve adaptör sağlayıcı üzerinde 19.5V=9.23A yazıyor ki zaten boştayken dolum çok hızlı bunu söylemiştim.Ama oyunda böyle bir durum söz konusu.Yani adaptörden kaynaklı bir sorun söz konusu olamaz.
Dün akşam %100 tam güçteyken oyuna başladım sonra inceleyim dedim oyunu aşağı indirdim takriben bi 40 dakka oynadım bir baktım 94 lere gelmiş.
Asus ROG GL502VS'de de aynı sorun vardı. 2 yılın ardından pil tamamen bitti ve oyunları oynamayaz hale geldim adaptör tam gücü sağlayamıyordu. GTX 1070'li dizüstü bu şekilde çöp oldu. Bataryası bulunmadığından değişim şansım da yoktu. Orjinal bataryası olmamasına bile razıydım fakat lipo pil kullandıkları için şansım yoktu.
Gittim masaüstü topladım sırf bu sebepten.
Arkadaşım yeni bir MSI bilgisayar aldı ve 2 adet adaptör ile geliyor adamlar düşünmüş ve oyundayken şarjı eksilmiyor.
Asus pişmanlıktır.

Böyle devam etse razıyım en azından direnç gösteriyor ama asıl mesele bu batarya öldüğünde direnç gösterebilecek mi sanmıyorum ? Bir önceki modelim Asus N550JK modeldi i74700hq-gtx850m modeldi.2014 te aldım 6 sene kullandım sattım.Hiç böyle bir sorun yaşamadım.Tabi artık eskidiğinden dolayı yenileme kararı aldım.N550jk serisi hakikaten efsaneydi.Teknik olarak hiçbir arıza yaşamadım fakat anlaşılan o ki tuf gaming için aynı şeyler olmayacak.Asus kullandığım için asus alayım dedim ama msi almadığıma pişman olmaya başladım.Ve hakikaten tuf gaming için batarya satışı da yok.

Arkadaşlar iyi günler. Ben ASUS FX505 TUF Gaming laptoba sahibim. Laptopu alalı 1 ay oldu. Batarya durumunu izlemek icin "batteryinfowiev" programını kullanıyorum. Bu programda dolum oranını ve yüzdeyi takip ediyorum.
Oyun oynamayıp bilgisayarda takılırken hiçbir sorun yok, 23.000 mW dolum oranıyla batarya çatır çatır doluyor. Oyuna girdiğim zaman dolum oranı 7.000-10.000 arasına düşüyor tabii bu noktada da dolum yine gerçekleşiyor yani burada da sorun yok. Ama oyun esnasında bazen kısa aralıklarla dolum oranı 1.000-3.000 arasına düşüyor. Hatta anlık olarak 500'e düşüp tekrar 2-3 binlere çıktığına denk geldim. Sonuç olarak bu noktada pil yüzdesi kademeli olarak düşmeye başlıyor. (%65.6 ise %65.5'e düşüyor.) Bir süre sonra tekrardan yükselişe geçiyor yüzde de artmaya başlıyor. Guc düşerken pilin büyük oranda boşalması gibi bir durum söz konusu değil ancak guc oranının belli aralıklarla düşmesinden endişe etmeli miyim? Çünkü pil yüzdesinin seyrek olarak da olsa azalması gözüme battı kısa süren durum olmasına ragmen... Bu bir arıza mıdır? Güç moduyla alakalı bir durum değil, tüm modları denedim ki oyun oynarken sadece ya High performance ya da Turbo modu seçebiliyorum. Diğer modlar performansı düşürüyor.

Edit.

Şöyle bir yoruma denk geldim:
"Oyun oynarken bunlar normal adaptörden yeteri kadar guc alamadiginda (otomatik overclock yapiyor bazilari sicaklik falan normalse) pilden yiyor. Normal oyun oynarken düşmesi"
Bu durum bir arıza mıdır yoksa bu yorumdaki gibi bir durum mu söz konusudur?
Konu güncel
Konuyla ilgili %100 teknik bilgim yok fakat bunun bir sorun olduğunu düşünüyorum. Kullandığım laptopta (i9 9900k, RTX 2070) adaptör takılıyken hiçbir zaman pil doluluk yüzdesi düşme gibi bir durum olmadı. Hatta adaptör takılıyken pil tam dolu olarak gözükmediğinde, bilgisayarın performansı tam dolu pil durumuna göre küçük oranda düşürüyor ve aynı zamanda pil şarj oluyor. Adaptörden gelen enerjinin bir kısmını pili şarj etmek için kullandığından bilgisayarın tam performans çalışmadığını düşünüyorum.

Hocam bu olay benimde sürekli şarjda kullanmamdan sonra başıma geldi. Laptopta epey oyun oynadım. Batarya modunda %60 kalması gerekir diye düşünüp, oyunu bitince bi iş için oturma odama şarjdan çekip götürdüm. Bir baktım Şarj %40 a inmiş. Aceba dedim ne ara şarjı bitti. Oysa Eski nesil Sony Vaio sve1513v1esi laptop yıllardır pil modu var böyle bişey yaşamadım ve şarjı 2014 den beri 2-3 saat gitmekte. Ama Bu Asus TUF FX505DU modelinde böyle saçma bir hataya rastladım. Umarım öyle değildir. Tekrar bi zorlayacak oyunda test edip buraya dönüş yapacağım. Emin olamadım ama şüphelendim şu an.

Asus pişmanlık değildir. TUF serisi pişmanlıktır. ProArt veya ROG Strix vs çok kaliteli ürünlerdir.

Ciddi bir düşme şuan için olmuyor 93 seviyesine geldiği zaman doluma başlıyor (turuncu ışık). Yüzde kaybı çozünürlüğü düşürünce yeniden telafi oluyor sanırım son çözünürlük performansa etki ediyor.
Gittiği yere kadar gidecek lakin tuf serisi almamak gerek aslında laptop da almamak gerek laptop gpu masaustu gpuyu asla karşılayamaz. Ama hayat şartları şuan için laptobu gerekli kılıyor 😑
Tam model belirtir misiniz? Sorun yaşadığınız oyun nedir? Hangi ayarlarda oynuyorsunuz?
Tuf Fx505du serisi
Battlefield 1 ve 5 1920x1080 de oynuyorum.Yüzde kaybı çozünürlüğü 1600x900 lere düşürünce geri telafi oluyor. Şuana kadar 93 ün altına inmedi tabi.

Siz biraz daha şanslı sayılırsınız. Bende FX505GD model bir cihaz var. Her koşulda(ağır oyunlarda) kayıp yaşıyorum. Ben nedeninin adaptör olduğunu düşünüyorum. Bende 120W bir adaptör mevcut. Sizde eğer 150W veya daha üstü bir adaptör ile böyle bir sorun oluyorsa daha farklı bir sebebi de olabilir tabii. Sistemde mevcut i7 8750H 45W, GTX1050 75W güç çekiyor. Bu hesaplamaları yapan arkadaşlar daha iyi bilir tabii. Ama toplamını değerlendirirsek gerçekten ciddi bir mühendislik hatası olduğunu düşünüyorum.

Siz biraz daha şanslı sayılırsınız. Bende FX505GD model bir cihaz var. Her koşulda(ağır oyunlarda) kayıp yaşıyorum. Ben nedeninin adaptör olduğunu düşünüyorum. Bende 120W bir adaptör mevcut. Sizde eğer 150W veya daha üstü bir adaptör ile böyle bir sorun oluyorsa daha farklı bir sebebi de olabilir tabii. Sistemde mevcut i7 8750H 45W, GTX1050 75W güç çekiyor. Bu hesaplamaları yapan arkadaşlar daha iyi bilir tabii. Ama toplamını değerlendirirsek gerçekten ciddi bir mühendislik hatası olduğunu düşünüyorum.

Bende ryzen 3750 h , 16 gb ram , gtx1660 ti var. Normalde de çok memnun değilim çünkü işlemci gtx1660ti nin gücünü gerçekten veremiyor. gtx1660ti-intel modellere de mali durumlar müsade etmedi maalesef. Ki bu sistemi de 6.000den çektim şuan 10.000'den gidiyor.
Konuya döncek olursak grafik ayarlarına göre güç tüketimi oluyor onu fark ettim. En son ayarlarda %93 e kadar inen pil , çözünürlüğü düşürüp ayarları lowa çekince yeniden %99 seviyesine geliyor. Düşük ayarlarda oynamak benim için sorun değil sonuçta multiplayer oyunlar oynuyorum ve detay takıntım yok.
Bu arada keşke gtx1050 almasaydınız ya da en azından ti olan modelini alsaydınız gtx1050 çok zayıf. Gtx1660ti bile beklenenin altında...

Yeni konular

Geri
Yukarı