Başarılı Kurulum ASUS K55VD macOS Catalina 10.15.1 (Triple Dual)

Merhaba arkadaşlar,

Belki forumda gözünüze çarpmıştır. Bir zamanlar 2. el MacBook Pro almayı planlıyordum. Bunun üzerine sizlerin tavsiyelerine ihtiyaç duymuştum. Öncelikle kullanma amacım tamamen Xcode ortamında kod yazmak. Karşılaştığım 2. el ilanlarında beklediğimi bulamadım ve açıkçası aralarında dolandırıcılar bile vardı. Çok detaylı bir 2. el Macbook satın alma listesi oluşturdum. Yöneticiler mazur görürse eğer, yeri burası değil ancak isteyen olursa seve seve paylaşarım. Gelelim konumuza, yaptığım kurulumu burada birilerine yardımcı olması açısından paylaşıyorum. Umarım birilerine yardımı dokunur.

ASUS K55VD bilgisayarımda 2 tane işletim sistemi bulunuyor Windows 10 - Ubuntu şeklinde. Ben işletim sistemlerinin yanına Mac OS'in son sürümü olan Catalina 10.15.1'i de eklemek istedim.

2 işletim sistemi de 500GB'lık bir SSD için de bölünmüş bir durumda bulunuyor. Mac OS'i de, Windows 10'da SSD'nin içine 130GB'lık NTFS biçiminde bir alan ayırarak başladım. Daha sonra bu konuda paylaşılan Mac OS Catalina 10.15.1 sürümünü indirdim. Bunun için özellikle @blackandyellow 'a teşekkürlerimi sunarım. Ardından aynı konu üzerinde paylaşılan Win32 Disk Imager'ı kullanarak indirmiş olduğum ".raw" uzantılı Mac OS işletim sistemini 16GB'lık bir USB'ye yazdırdım.

Daha sonra buradan ASUS K55VD'ye uygun bir config dosyası indirdim. Bu config dosyasını "USB/EFI/CLOVER/" içerisine attım. Diğer tüm configleri silip kendi atmış olduğunuz config dosyasının adını direk "config.plist" yapabilirsiniz.

Win32 Disk Imager kullanırken "Error 5" kodlu hata alan arkadaşlar USB'ye hard format atarak tekrar işletim sistemini USB'ye yazdırmayı deneyebilirler, sorunları çözülecektir.

Donanım Özelliklerim (ASUS K55VD):
  • Dual-Core Intel Core i5, 2,50GHz
  • 8GB RAM
  • Intel HD Graphics 4000, 1536 MB
  • Ağ Kartı: Atheros AR9485WB-EG
  • Ön yükleyici: CLOVER

BIOS Ayarları:
  • CSM Support: Disabled
  • Secure Boot: Disabled
  • XHCI-Hand Off: Enabled
  • VT-d: Disabled
BIOS ayarlarını yapıp bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra, USB'den boot edip CLOVER ekranını açtım. CLOVER ekranında "Options>Configs" ekranında göreceksiniz ki sizin USB'ye attığınız kurulum dosyası seçilmiş durumda.

Direk CLOVER ekranındaki Mac OS seçerek Mac OS kurulumunu yaptım. USB'siz boot yapma işlemleri forumda anlatılmış zaten.

KCPM Utility Pro kullanarak bu adresteki tüm Kext'leri ekledim.

• Çalışan Uygulamalar: Mail, FaceTime, Mesajlar, Notlar, Kişiler gibi uygulamalar iCloud üzerinden telefonum ile paylaşımlı durumda ve sorunsuz çalışıyor.

• Çalışan Portlar: USB 2.0, USB 3.0, Ethernet Port, HDMI, Audio Output (Kulaklık), Hoparlör
  • Çalışmayan Portlar: VGA

• Çalışan Donanımlar: Mouse, Klavye, Kamera, Touchpad
  • Çalışmayan Donanımlar: Wi-Fi, Bluetooth

• Diğer Özellikler: Batarya % göstergeli çalışıyor, "fn" tuşu kullanılabilir

Sistemden Görüntüler:

1.png 2.png 3.png

Geekbench 5:

Ekran Resmi 2019-11-03 18.58.44.png Ekran Resmi 2019-11-03 18.59.05.png

Blackmagic Disk Speed Test:

Ekran Resmi 2019-11-03 19.13.10.png

Cinebench:

Ekran Resmi 2019-11-03 19.24.46.png

Arkadaşlar performans testlerini paylaşmamın amacı, sizlerden ricam eğer benim bilgisayarımın potansiyeline göre bir performans eksikliği varsa bunu gidermek. Umarım birilerine yardımcı olur.

Ayrıca teşekkürler: @claus @Emin Bozgeyik

Sistemde gördüğünüz üzere ufak tefek çalışmayan şeyler var. Onun için de bu konudan yardımcı olabilirsiniz.

Son düzenleme:
Internette islemcinizin cinebench R20 multicore sonucu 534 olarak belirtilmis yani aradaki fark goz ardi edilebilir bir fark. Cinebench acisindan sorun var gibi durmuyor.

@retiredtechnpt Teşekkür ederim karşılaştırma yapmam için güzel bir kaynak oldu. Attığınız sitedeki Geekbench sonuçları ile benim test sonuçlarım arasında göz ardı edilemeyecek şekilde fark olduğunu düşünüyorum. Sizce performans açısından bir sorun yaşar mıyım? Ya da attığınız sitedeki seviyeye getirmem mümkün mü bir şekilde?

Hocam olmasi gereken performansi aliyorsunuz. Eger sicakliklar fazla ise(80-90+) belki o zaman sogutmayi arttirip(Undervolt vs ile) performansi biraz daha arttirabilirsiniz. Onun disinda sitedeki testler hangi ortamda yapildi bilmiyoruz. Belki 17 derece klimali bir odada laptop sogutucusu ile arka planda hic bir program calismaz iken yaptilar. Demek istedigim bire bir karsilastirmak yerine yaklasik bakmak gerekir ve sizinki de gayet iyi.

Performans konusunda ne aradiginiza bagli. Yazdiginiz gelistirme ortamlarini daha once kullanmadim ve ne istiyorlar bilmiyorum. Sadece kendi tecrubeme dayanarak yorum yapabilirim ve MAC ile ilgili bir tecrubem maalesef ki yok ama islemci guncel laptoplara kiyasla cok yavas kaliyor. Guncel i5'ler 1500-2000 R20'de puan arasi aliyor. Yani kagit uzerinde ciddi bir fark var.

Fakat dedigim gibi bunlar sadece kagida bakarak yaptigim yorumlar.

Hocam olmasi gereken performansi aliyorsunuz. Eger sicakliklar fazla ise(80-90+) belki o zaman sogutmayi arttirip(Undervolt vs ile) performansi biraz daha arttirabilirsiniz. Onun disinda sitedeki testler hangi ortamda yapildi bilmiyoruz. Belki 17 derece klimali bir odada laptop sogutucusu ile arka planda hic bir program calismaz iken yaptilar. Demek istedigim bire bir karsilastirmak yerine yaklasik bakmak gerekir ve sizinki de gayet iyi.

Performans konusunda ne aradiginiza bagli. Yazdiginiz gelistirme ortamlarini daha once kullanmadim ve ne istiyorlar bilmiyorum. Sadece kendi tecrubeme dayanarak yorum yapabilirim ve MAC ile ilgili bir tecrubem maalesef ki yok ama islemci guncel laptoplara kiyasla cok yavas kaliyor. Guncel i5'ler 1500-2000 R20'de puan arasi aliyor. Yani kagit uzerinde ciddi bir fark var.

Fakat dedigim gibi bunlar sadece kagida bakarak yaptigim yorumlar.

Çok teşekkür ederim. Evet haklısınız yaklaşık olarak bir değer alsak da yeterli. Zaten Windows'taki gibi bir performans beklemiyorum. Windows'taki performansa yaklaşmış olması beni tatmin eder. İşlemci benim de dikkatimi çekti. Belki bir başkası daha farklı bir yorum yapabilir kim bilir.

Üstad merhaba bende de ASUS K55VD bilgisayar var. Bende macOS kurmak istiyorum konuya çok uzağım, biraz bir şeyler okudum ama kafam karmakarışık oldu. Senin önerdiğin Catalina sürümünü indiriyorum şu anda config dosyanıda paylaşırsan bende kurulum yapmak istiyorum. Şimdiden teşekkürler...

Son düzenleme:
Üstad merhaba bende de ASUS K55VD bilgisayar var. Bende macOS kurmak istiyorum konuya çok uzağım, biraz bir şeyler okudum ama kafam karmakarışık oldu. Senin önerdiğin Catalina sürümünü indiriyorum şu anda config dosyanıda paylaşırsan bende kurulum yapmak istiyorum. Şimdiden teşekkürler...

Merhabalar, teşekkür ederim birazcık yardımım dokunduysa memnun oldum. Aslında bir Catalina sürümü önermedim, forumda paylaşılan son Catalina sürümünü indirip kullanmıştım. Config dosyasını hemen paylaşıyorum.

İndir

Bu dosyayı "System/Efi/Clover" dizinine atmalısın. Aynı dizinde bulunan diğer config dosyalarını silersen daha iyi olur, daha sonra başlangıçta config dosyası seçmene gerek kalmaz.

Bir sorun yaşarsan buradan yardımcı olabilirim, kolay gelsin.

Geri
Yukarı