ASUS K56cb iAtkos ML3U Mac Os X boot sorunu

• Konuyu başlatan Berkekran
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 3B
B

Berkekran

Ziyaretçi
Merhaba ilk önce kendimi tanıtarak konuya başlayayım. Ben Berke Kıran, yaşım 17 ve bir ATL (anadolu teknik lisesi) öğrencisiyim. Bilgisayar , işletim sistemleri ve birçok konuda kendime güvenecek kadar bilgiye sahibim fakat şu ana kadar bilgi sahibi olmadığım tek konu Mac OS idi. Benim maddi durumun hiç iyi olmadığından dolayı Mac işletim sistemi olan Mac OS X Mountain Lion'u denememiştim. Fakat ufak çaplı araştırmamın sonucunda bu sistem orijinal olarak PC'lere yüklenebiliyormuş. Ben de bu sistem üzerinde işlemlerimi görecek olmamın verdiği hazla bu işe giriştim fakat sizin rehberleriniz sayesinde birçok şey öğrenebildim. Bu yüzden size teşekkürlerimi iletiyorum ancak şu an bir sorun yaşıyorum..

Sorunum ;
Mac OS X'i (iAtkos ml3u) kurdum. Bazı ayarları değiştirdim ve sonuç olarak düzgün bir şekilde sabit diskime kurmuş oldum. Fakat ilk sorunum komut girememem. "-v -x" gibi komutları sizin rehberdeki gibi giremiyorum. 2. sorun da mac boot olurken çooook uzun sürüyor. Rehberde 15 dk içinde açılıyor demiştiniz. Demek ki benim Mac'te farklı bir sorun var, 1 saate yakındır bekliyorum ama açılmadı. Lütfen bana kısa bir süre içerisinde yardımcı olun...

Pc Donanım ;

Kod:
Marka
Asus
Bilgisayar Kullanım Alanı
Her İşime Yarasın Ofis İçin Oyun Oynamak İçin
Garanti Süresi
2 Yıl
Dokunmatik Ekran
Yok
Ekran Boyutu
15.6"
Ekran Çözünürlüğü
1366 x 768
Bluetooth
Var
Ağırlık
2.01 Kg - 2.25 Kg Arası
Ekran Kartı
Nvidia GeForce GT 740M
Renk
Gri - Gümüş
Kart Okuyucu
2 in 1 (SD,MMC) Var
Ekran Kartı Hafızası
2 GB Paylaşımsız Hafıza
HDMI Port
Var
Sistem Belleği
6 GB
Sabit Disk Kapasitesi
750 GB
Pil Hücre Sayısı
4
Pil Süresi (Max)
4 Saat
Klavye
Numerik Türkçe Q
İşletim Sistemi
Windows 8
İşlemci Tipi
Intel Core i5
İşlemci
3317U
Ekran Kartı Kullanım Alan
Oyun ve Grafik Ev, Ofis

İşlemci Hızı
1.70 GHz

Ekran Kartı Chipset
Nvidia
Optik Tipi
DVD Dual yazıcı

Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlar lütfen yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazdıklarından pek bir şey anlamadım. Kurduktan sonra mı bir şeyleri değiştirdiniz bu arada. Mesela neleri değiştirdiniz.

Sistemi kurdum fakat Apple logosu altındaki loading habire dönüyor ve durmuyor. 2 saattir öyle. Arada açıp kapattım resetledim ama sonuç aynı... Anlamanız için gereken şeyi söylerseniz bende söyleyebilirim : )

Sistemi kurarken yanlış bir kext kurmuş olmasın. Maalesef sistemi tekrar kurman gerekiyor. Sistemine uygun kextleri yükle. Sistem bilgilerinde sadece ekran kartını vermişssin. Wifi, ses, ethernet kartı, bunları yazarsan yardımcı olmam kolay olur. Birde bilgisayarı açarken elmanın döndüğü yerde HDD ışığı yanıyor mu?

Bu linkte tüm donanım birimleri bulunmaktadır. Ve hdd ışığı yanıyor. Yardımın için şimdiden teşekkürler bende kurulumdaki seçimlerden kaynaklandığını düşünüyordum fakat bilgim olmadığından ellememiştim.

Cevap için teşekkürler Recep,

Kod girememe sorununu çözdüm aslında sorunda değilmiş çünkü ml2 ve ml3u kod girme farkı varmış ml2 de direk - tuşuna basarak olurken ml3u da options bölümünden komut giriliyormuş.

Ve Mavericks kurmaya karar verdim. Ama size bir sorum olacak acaba sistemim Mac OS X'e uyumlu mudur ?

Ekran kartı ve işlemci uyuyor. "Hackintosh uyumlu mudur?" sorusu biraz zor cevaplanan bir soru zira hackintosh'un kendisi zaten bir hack ve amaç sisteme kurulumu gerçekleştirebilmek.

Neler var?

İşlemci var, Intel olmalı ki sizde de Intel.
Ekran kartı nVidia olmalı, sizde de nVidia.
Ses kartı var.
Kablosuz ağ kartı var.

Siz bi Mavericks kurun da, bakarız zamanla. Adım adım olacak ;)

Cevabınız için teşekkürler ,

Sanırım bu işi anladım . Sistemim uyumlu fakat kextleri nasıl seçeceğim ise bana kalmış . Size son bir sorum olacak acaba orjinal dmg dosyasını satın alıp indirsem ve benim asus laptoba kursam yasal olarak hiçbir sorun çıkmaz değil mi ? Çünkü boşuna dedemin kredi kartını istemek istemiyorum :)

- - - Güncellendi - - -

Şimdi usb belleğime Mavericks kurdum. Sonra boot ettim ve clover bootloader açıldı. Sonra install os x bölümüne girdim. Apple logosu altında bağlanma simgesi çıktı. Bir süre döndü. Sonrada herşey kayboldu ve siyah ekran oluştu. Ve beklemeklede geçmedi. Boot kısmında " -v ncip=2000" yazıyor bilginiz olsun diye söyledim.

Hackintosh'un kendisi bile yasadışı aslına bakarsanız ama fazla demlendirmiyoruz ;) EULA'ya aykırı bi kere Mac dışında sisteme kurmak...

-v ile boot ettiğinizde nerde takıldı? GraphicsRnabler=Yes deneyebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı