Asus Laptopta Kulaklıktan Tuhaf Sesler Gelmesi

PinkFlüt

Kilopat
Yer
Kaf dağının arkası...
Daha fazla  
Meslek
3D Modelling
ASUS Marka dizüstü bilgisayara sahibim. Daha önce farklı bir kulaklığım vardı. Arada bir cızırtılı polis telsizi ya da radyoda biri konuşurcasına garip sesler geliyordu. Bu kulaklık bozuldu, yeni bir kulaklık aldım. Snopy marka bu kulaklıkta da aynı sesler çıkıyor. Fakat eski kulaklığımda sesi nadir duyuyor iken bunda hemen hemen her zaman duyuyorum. Bazen bir opera sesi gibi, bazen ezan sesi, bazen radyoda konuşan garip bir adam sesi. Audacity kullanıp sesi kaydedip göndereyim dedim sesi almıyor. Kulaklığı telefona dayadım ses çok çok kısık olduğundan telefon sesi alamadı. (Sessiz bir odada bile zor duyulan cızırtılar bunlar.)

Hal böyle olunca (metafiziğe inanmadığından dolayı bunu ilginç hurafelere uyarlamaktan ziyade) jak girişinin bulunduğu kısım ile dizüstü arasındaki statik etkileşimden dolayı kaynaklanan bir cızırtı olduğunu ve beynimizin bu frekansları duymak istediği gibi yorumladığı kanısına vardım.

Zira jakı telefona takınca bir sıkıntı yok. Ayrıca sesi kısıp arttırınca seste değişiklik olmuyor. Ama sesi tamamen (%0) yapınca ses komple kesiliyor. Keza dizüstü bilgisayarın şarj kablosunu çıkarınca da ses ya kısılıyor ya da tamamen kesiliyor.

Bu ilginç olay neden kaynaklanıyor olabilir?
(Ses yine arttı, şu an Türk sanat müziği gibi bir şey geliyor kulağıma.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarınızı bağladığınız prizden kaynaklı olabilir mi acaba ? Farklı bir odada ki priz ile deneyin lütfen

Denedim olmadı maalesef.
Şu an benim algıladığım 9. senfoni gibi bir şey çalıyor ama kulağa Rusça geliyor.
İşin garip yanı bu sabah 9. senfoni dinlemiştim. Dün ezan sesi algılamıştım fakat bunu algılamadan önce dışarıda ezan okunuyordu. Bu ilginç bir şekilde beynimizin daha önce duyduğu seslere göre frekansları algıladığı anlamına geliyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı