Asus M5A97 Evo r2.0 için M.2 NVMe SSD aparatı önerisi

Erhan K.

Hectopat
Daha fazla  
Anakartım Asus M5A97 Evo r2.0. Samsung 970 Evo Plus NVMe 500 GB SSD almak istiyorum. Anakartımda NVMe desteği olmadığı için dönüştürücü aparatı nerden alabilirim? Ve kullanmaya başladığım zaman ileriye dönük dahil problem yaşar mıyım?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yollarla ilgili birşeyler bahsediyor benm anakartta performans düşüklüğü olurmuki acaba? ASUS M5A97 EVO R2.0
Recep Baltaş abimizde yardımcı olursa çok sevinirim 😊

Bahsettiğiniz çevirici adaptörler ve anakart ile hiç bir ek işlem yapmadan ikinci bir depolama alanı olarak kullanabilirsiniz. Ancak boot edilebilir bir hale (yani işletim sistemi yüklenebilir bir hale) gelmesini istiyorsanız biraz bilginizin olması gereklidir.

Nedir bilinmesi gerekenler ;

- Bios mod yaparak nwm desteğini biosa eklemek ( Bu işlem riskli bir işlem olabilir, anakarta olası zararlar verebilirsiniz yapıp yapmamak size kalmış.)
Linkteki videoyu izleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

En son NWM Sürücüleri bu adresten bulabilirsiniz ; TIKLA

Bu işlemleri yaptıktan sonra diskinizi P-ATA olarak görecektir , bu bir sorun değildir, diskiniz artık boot edilebilir oldu yani windows 10 'u rahatça kurabilir hale gelmiştir.

Bir Diğer Sorunuza gelirsek
Kullanmış olduğunuz Anakart Pci Express 2.0 destekliyor PCIe 2.0 x16 ve x4 iki portunuz var ancak kullanmak istediğniz disk Pci express 3.0 hızını destekliyor aradaki performans kaybı sizi düşündürüyor , yabancı bir forumdaki kullanıcı deneyimini türkçeye çevirirsek şu şekilde konuyu özetliyor ;

Samsung 960 EVO NVMe 250GB Satın aldım Bahsi geçen youtube videosundaki adımları ve nwm sürücülerin bulunduğu siteden kendi anakartıma ( Asus m5a 97 r2.0 kullanıyormuş ) uygun olan nwm sürücüsünü indirdim , hali hazırda kullandığı ekran kartım çok güçlü olmadığı için x16 pci ex yuvasından çıkartıp 4x yuvasına taktım , diskimide pci exp 2.0 16x slotuna yani ekran kartını söktüğüm slota taktım.

Windows 10 kurulumu yaptım ve ATTO benchmark testi yaptım çıkan sonuç 1300 mb/s Yazma , 1600 mb/s Okuma , 8 Gb bir dosyayı 500 mb/s hızlarda aktarabildim üstelik bu eski nesil anakartta.
%250 daha hızlı yazma hızına kavuştuğundan bahsetmiş ve pci express 2.0 ile bu değerleri almış
Windows açılma hızı 10 sn olmuş.
pci express 3.0 olsaydı değerler dahada iyi olacaktı.

Şahsi fikrim eğer bir bilgi becerin varsa bu iş ile biraz kafa yorar yaparım diyorsan, anakartında bu extrem hızları deneyimlemek istiyorsan pci exp 2.0 'de x16 slotunda 1300 mb/s yazma 1600mb/s okuma bence normal şartlarda ulaşamayacağın çok güzel değerler.

Bu arada tekrar hatırlatmak isterim Yaptığınız işlem hakkında gerekli bilgiye ve tecrübeye sahip değilseniz bios mod yapmayın.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı