Çözüldü Asus M5A97 R2.0 Mavi Ekran Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

adakcar

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar. Ben cagilberk. Hesabım (neden bilmiyorum) silinmiş. Her neyse. Düşündüğüm sistemi topladım. Anakart M5A97 R2.0. İşlemcim FX 6300. Ram 8GB 1600MHZ Kingston HyperX. Yeni aldığım kasa da . Ayrıca kasanın içinde 1 adet fan vardı (mavi ledli), ben de arkaya bir tane aldım. O da mavi ledli Cooler Master. Kasa bu: VATAN COMPUTER - EVEREST - 707BK CAVALIER MidT ATX S
Benim kasanın fotoğrafı (şuan onu kullanıyorum):

em4ra8.jpg

Arkadaşlar sorun büyük. Bilgisayarı dün topladım. Bayağı zorluydu. CD Rom'un kablosu yeni sisteme uymadı. Ben de takmadım :D. Öyle havada duruyor. Herneyse, yine dün açtım bilgisayarı. 1 saat civarı Skype'te konuştum. Don't Starve oynadım. Sonra bir anda Memory_..... şeklinde bir hata verdi. Herneyse tekrar açıldı bilgisayar. Gece 1:30'a kadar oynamaya devam ettim. Daha sonra Steam'den yükleme başlattım. Sabah baktığımda PC'nin kapanmış olduğunu ve tekrar açılmış şekilde beni beklediğini fark ettim. Giriş yaptım (Win 8-64 Bit). Sonra yine önceki hatadan sonra çıkan hata raporu gönder/gönderme uyarısı geldi. Gönderme dedim. Baktım ki oyun 1GB'lık olduğu halde daha %90'ı yüklenebilmiş. Herneyse, bir diğer sorun da az önce Google Chrome'de gezinirken oldu. Sayfa durduk yere Shockwave Flash durduruldu hatası vermeye başladı. Ram'den kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Ram'i bu forumdaki bir arkadaştan hiç kullanılmamış olduğunu söylediği için aldım. Acaba bozuk Ram mi sattı diye kuşkulanmaktayım. Aynı zamanda yine PC kapandı bu sabah. Hata mesajı ise bu sefer Kernel Security Check Failure oldu. Ne yapmalıyım. Acil yardım lazım!

- - - Güncellendi - - -

Ayrıca ara ara kasadan ince diiiiiiit sesleri gelmeye başladı. Alakası var mıdır?

Sorunların hepsinde ntoskernel.exe hata vermiş.

DH'de bu sorun hakkında bir çözüm buldum. Yalnız sen XP CD'si yerine 8 CD'si tak.

Bu hatayı veren bir bilgisayara ne işlem yapacağımız konusunda internet’te epey bir araştırma yaptım fakat konu ile ilgili çok az bilgi bulabildim bu yüzden çözümü sizinle paylaşmak istedim. Çözüm aslında oldukça basit, size gereken sadece bootable (cd’den açılabilen) bir xp cd’si. Windows XP cd’sini takıyor ve boot olarak açıyorsunuz. İlk mavi kurulum ekranı geldiğinde siz “r” tuşuna basarak kurtarma konsoluna gidiyorsunuz.
Eğer tek işletim sistemi kullanıyorsanız “1″ seçeneğini seçip (“1″ yazıp enter tuşuna basın) ilerliyorsunuz. Fakat birden fazla işletim sistemi kullanıyorsanız size hangi işletim sisteminde işlem yapacağınızı soracaktır. İşlem yapacağınız işletim sistemini seçtikten sonra sizden yönetici şifrenizi isteyecektir. İşletim sistemi kurulumunda herhangi bir Administrator şifresi girmediyseniz hiç birşey yazmadan sadece “enter” tuşuna basıp geçebilirsiniz. Burada bir not düşeyim bilgisyarınızın xp açılışına koyduğunuz kullanıcı şifresi ile admin şifresi birbirinden farklıdır. O yüzden karıştırmayınız.

Eğer şuana kadar herşey yolunda gittiyse kurtarma konsolundayız. Konsol yardımı ile Windows kurulum cd’sinde bulunan i386 klasörüne girmemiz gerekiyor. Bunun için alttaki komutları uygulayınız. Cd’nin bulunduğu sürücü genelde “e:” olarak geçer ancak bazı bilgisayarlarda bu “d:” yada “f:” olarak hard-diskinizi ayırdığınız bölüm sayısına göre değişir.

E:

komutu ile cd’nin içine giriyoruz. Daha sonra

CD i386

yazarak i386 klasörüne giriyoruz.

Komut satırının alması gereken son hali “E:/i386/” olması gerekiyor. Buraya kadar bir sorunumuz yoksa alttaki komutu girerek bozuk olan dosyamızı cd’de bulunan sağlam dosya ile değiştireceğiz.

EXPAND ntoskrnl.ex_ C:\Windows/system32

Komutunu uyguladıktan (komutta bulunan “/” ve “\” işaretlerinin yönleri önemlidir” sonra size varolan dosyayı değiştireyim mi? sorusu gelecektir bu soruya evet “e” diyerek onayladıktan sonra “1 adet dosya genişletildi” yazısı gelecektir. Sonra Cd’yi çıkartıp “EXIT” yazarak bilgisayarınızı yeniden başlatıp açabilirsiniz.

Orjinal metin için Mavi ekran ntoskrnl.exe hatası ( WİNDOWS 7 )

Ayrıca bu konu hakkındaki Microsoft çözüm önerisi : "Windows NT Could Not Start...Ntoskrnl.exe" hata iletisi

Kafam çok karıştı. Hem benim DVD Rom çalışmıyor. Başka bir yol yok mu? Çok karışık geldi. :(
Ayrıca bu 2GB Usb'yi düzeltebilir miyim? Çok önemli değil ama :D Hangi program düzeltir?

Son düzenleyen: Moderatör:
USB boot için elimde Windows 8 yok ki :D Neyse, yeni bir mavi ekran daha aldım. https://mega.co.nz/#!ZtUV2ADZ!O2e_fuAIpEb8J-QACt6IygVZFfDD_BtVPDmfPBPb1QY . Birşey fark ettim ki bu mavi ekran gelmeden önce Chrome sayfaları çöküp çöküp duruyor. Sonra pat diye mavi ekran veriyor. En hızlı W8 nasıl yükleyebilirim. İnternet yavaş. CD'yi de kullanamıyorum. Bu dump'ın nedeni ne?

- - - Güncellendi - - -

Oyun yüklerken (bütün oyunlarda oluyor :() Decompression problem: broken compressed data hatası veriyor. Oyunları 1TB Toshiba Harici HDD'ye yüklüyorum. Sorun onda olabilir mi?

USB boot için elimde Windows 8 yok ki :D Neyse, yeni bir mavi ekran daha aldım. https://mega.co.nz/#!ZtUV2ADZ!O2e_fuAIpEb8J-QACt6IygVZFfDD_BtVPDmfPBPb1QY . Birşey fark ettim ki bu mavi ekran gelmeden önce Chrome sayfaları çöküp çöküp duruyor. Sonra pat diye mavi ekran veriyor. En hızlı W8 nasıl yükleyebilirim. İnternet yavaş. CD'yi de kullanamıyorum. Bu dump'ın nedeni ne?

- - - Güncellendi - - -

Oyun yüklerken (bütün oyunlarda oluyor :() Decompression problem: broken compressed data hatası veriyor. Oyunları 1TB Toshiba Harici HDD'ye yüklüyorum. Sorun onda olabilir mi?
Sanırım Ram'de hata yok. Taratıp hata görmedin. HD Tune diye bir program var. İnternetten indirip sistemine kur. Daha sonra Windows üzerinde çalıştır gene programı. "Error Scan" sekmesinde "Start" de. Yeşil yeşil kutucuklar dolana kadar bekle. Eğer kutucuklardan herhangi biri kırmızı ise Hard diskin bozuktur. Ve Hard disk de Mavi ekran hatalarına sebep olabilir. Tarat bir bakalım.

Tarattım. Hepsi yeşil. Ama healt bölümüne baktım. Number of hardware read errors: 0 ama o listede en üstte 1) Raw Read Error Rate kısmı kırmızı. Tıklayınca tanımı: Error! Threshold reached. Replacing the hard drive is recommend. yazıyor. Önünde de çarpı (X) var. Health status: ok
Sorun var mı?

- - - Güncellendi - - -

Şimdi harici HDD'yi taratıyorum.

Tarattım. Hepsi yeşil. Ama healt bölümüne baktım. Number of hardware read errors: 0 ama o listede en üstte 1) Raw Read Error Rate kısmı kırmızı. Tıklayınca tanımı: Error! Threshold reached. Replacing the hard drive is recommend. yazıyor. Önünde de çarpı (X) var. Health status: ok
Sorun var mı?

- - - Güncellendi - - -

Şimdi harici HDD'yi taratıyorum.
Sanırım HDD'de sorun var. Orada hiçbir verinin sarı veya kırmızı olmaması lazım. Şu konuda (Gerçi SSD için denmiş.) Garantiye gönderilmesinden bahsediliyor. Biraz incele istersen: https://www.technopat.net/forum/ssd-flash-ve-sabit-diskler/25134-raw-read-error-rate-hatasi.html

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı