Asus N552VW-FY147T M2 SSD Desteği

Cihazınızda RAID desteği bulunmamakta. Samsung 950 PRO M.2 PCI-e NVMe bir SSD'dir. M.2 PCI-e arabirimini kullanan SSD'leri takamazsınız. SATA III'de RAID yapsanız bile maximum 600 MB/s hızı görebilirsiniz.

Samsung 850 pro demek istemiştim klavyenin azizliğine uğradım. Yani Raid desteği yok olsa bile limitlere takılıyorum. Bu kadar yeni nesil bir bilgisayarın bu denli kısıtlamaları olması gerçekten üzücü bir durum. Birçok konuda beni üzdü. Ac desteği olmaması ve birçok şey. Bu arada buradan model numarasına ulaşabiliriz. Hynix diye bir SSD mevcut.

HFS256G39MND-2300A

İşin garip kısmı ise Bios SATA Counfiguration kısmından giriş yaptığımda 3 adet port gözüküyor. Bunlardan biri HDD biri DVD-ROM diğeri ise bu yazmış olduğum SSD. Model numarasından arattığım zaman M2 SSD olarak gözüküyor. Nasıl oluyorda SATA portunda gözüküyor Bios kısmında.

Az önce tekrar Asus yetkili servisi aradım M2 SSD slotu mevcut olduğunu ve PCI-e 3x4 üzerinden bağlanabildigini söylediler. Kafamda deli sorular.

Son düzenleme:
İnternetteki ve yabancı forumlardaki bilgiler epey çelişkili. Hangisine güveneceğimi şaşırdım açıkçası. Asus size 4 farklı cevap verdiyse zar atmak zorundasınız çünkü bu iş hiç belli olmuyor. Cihaza M.2 PCI-e SSD takıp SSD'nin görünmeme sorunu yaşayanlar var. Bu modele benzer bazı cihazlar M.2 PCI-e SSD desteğine sahip fakat sadece M.2 PCI-e SSD'yi boot etme özelliğine sahip değiller. Böylelikle sadece depolama amaçlı kullanabiliyorlar buda tek başına birşey ifade etmiyor haliyle. En son BIOS sürümüne güncelleyip M.2 PCI-e SSD'leri takanlar ve boot edenler olmuş. Sizin de denemenizde fayda olabilir.

Anladım peki M2 SSD slotu biosta ekstra olarak gözüküyor mu ? Bios son sürümde geçenlerde güncellenmiştim. Bios advanced kısmında SATA Counfiguration kısmı var. M2 olarak yazmıyor. Şuan içinde bulunan M2 SSD zaten bu SATA portunda gözüküyor. Yani PCI-express SSD aldığım zaman bu portta gözükmemesi gerekir sanırım. Bunun dışında M2 slotu biosta hiç bir yerde bulamadım.

Evet bu bilgi tamamen yeterli. İntel Rapid depolama teknolojisi yardımı ile aradığım sorunun cevabını buldum. Aşağıda SystemReporttxt eki mevcut.

Güncel SSD okuma yazma değerleri

as-ssd-bench HFS256G39MND-230 14.10.2017 23-10-45.png

Dosya Ekleri

• SystemReport.txt
    4,2 KB · Görüntüleme: 156
BIOS'taki SATA modlarında M.2 diye bir seçenek olmaz. SSD için IDE, ACHI ve NVMe modları kullanılabilir. Ayrıca SSD'nizin BIOS'ta görünmesi için UEFI moda aldığınızda cihazın BIOS'da gözükmesi için içerisinde UEFI önyüklü bölüm olması gerekli. BIOS'ta gözükmeyen bir aygıt çalışmayacak anlamına gelmez. Tam görüntüleme için UEFI+CSM özelliğine almanız gerekmekte. Bu gereksiz detayları düşünmeyin.

408263.png

Bu arada SSD'niz olması gerektiği gibi çalışmakta. Okuma ve yazma hızı hemen hemen aynı ve bu hızlarla sınırlı. Ayrıca Intel Rapid Depolama Teknolojisi ile M.2 PCI-e SSD'leri destekleyip desteklemediğini tespit edemezsiniz. Çünkü Intel Rapid Depolama Teknolojisi'nin yönetimi güney köprüsünün içerisindedir. PCI-e SSD'leri işlemcinin içerisindeki kuzey köprüsü yönetir. M.2 SATA SSD'leri ise güney köprüsünün SATA kontrolcüsü yönetir. Intel Rapid Depolama Teknolojisi'nin PCI-e M.2 SSD'ler ile herhangi bir bağlantısı yoktur.

Anladım hocam orada txt dosyası paylaştım incelediniz mi ? en azından max 6gb/s desteklediğini görmüş oldum. 2 adet port boşta olduğuda gözükmekte.

Dosyayı inceledim fakat oradan konunuz ile alakalı elle tutulur bir bilgi edinemezsiniz. SATA arabiriminin desteklediği maximum hız 6 GB/s. Tabi SATA Express'in efektif hızını saymazsak. Cihazınız zaten yazılımsal olarak NVMe protokolünü desteklemediği için PCI-e NVMe bir SSD alsanız da NVMe protokolünün getirmiş olduğu gelişmiş yazılımsal depolamayı ve daha geniş komut kuyruklarını daha verimli bir şekilde işleme özelliğini kullanamayacaktınız. Sadece daha yüksek hızlara erişebilecektiniz ve bu size efektif olarak elle tutulur bir getiri sağlamayacaktı.

Evet malesef öyle . En azından render işlemlerinde katkısı olurdu. Bu arada ilginiz alakanız için size çok teşekkür ederim. Bende sizin SSD tavsiyelerinizi uyguladım bir yandan. Herşey için sağolun sizin gibi insanları tanımak güzel.

Merhaba,

Foruma yeni kayıt oldum, hatam varsa önceden özür dilerim. Başlıktaki mesajları okudum. Ben de Chavushh gibi N552VW-FY147T'ye sahibim ve şu an tam da aynı kararın eşiğindeyim. Kapanmış yarayı deşer gibi olacak ama hem

Laptop M.2 (NGFF) SSD Compatibility List

hem de

https://www.asus.com/tr/Laptops/VivoBook-Pro-N552VW/specifications/

linkinde gördüğüm üzere bu laptop PCIe desteğine sahip gibi görünüyor. 960 EVO'nun uyumlu olmayacağına emin misiniz? Çünkü

Samsung 960 EVO 500GB PCIe M.2 SSD (Okuma 3200MB / Yazma 1800MB)-MZ-V6E500BW - incehesap.com

linkinde ve ekteki görselde (hepsiburada'dan alınma) bu ürün PCIe uyumlu gibi görünüyor NVM olmasına rağmen. O nedenle aynı soruyu bir kere daha sorma ihtiyacı hissettim. İyi geceler.

Samsung 850 pro demek istemiştim klavyenin azizliğine uğradım. Yani Raid desteği yok olsa bile limitlere takılıyorum. Bu kadar yeni nesil bir bilgisayarın bu denli kısıtlamaları olması gerçekten üzücü bir durum. Birçok konuda beni üzdü. Ac desteği olmaması ve birçok şey. Bu arada buradan model numarasına ulaşabiliriz. Hynix diye bir SSD mevcut.

HFS256G39MND-2300A

İşin garip kısmı ise Bios SATA Counfiguration kısmından giriş yaptığımda 3 adet port gözüküyor. Bunlardan biri HDD biri DVD-ROM diğeri ise bu yazmış olduğum SSD. Model numarasından arattığım zaman M2 SSD olarak gözüküyor. Nasıl oluyorda SATA portunda gözüküyor Bios kısmında.

Az önce tekrar Asus yetkili servisi aradım M2 SSD slotu mevcut olduğunu ve PCI-e 3x4 üzerinden bağlanabildigini söylediler. Kafamda deli sorular.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20180210-220258.jpg
    Screenshot_20180210-220258.jpg
    74,2 KB · Görüntüleme: 118
Güncel bilgiye göre ASUS N552VW serinlerin çoğunda PCIe x4 M key M.2 slot var. Böylece PCI-e NVMe SSD'ler takılabiliyor. Cihazınızı açıp slotun M key mi B key mi olduğunu kontrol edin veya görselini paylaşın. Lakin ASUS N552VW serisindeki bazı modellerde istisnai olarak B key bulunabiliyor. M keylerin hemen hemen hepsi PCI-e NVMe SSD'leri destekliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı