ASUS N56VZ Oyunda Isınıyor

Egemen

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Doktor
Selamlar :) Laptobum ile oyun oynarken ısınma problemiyle karşılaşıyorum. Tarayıcı ve Torrent açıkken, normal işlerimi yaparken sıcaklık 50 derece civarında. Yani bir sıkıntı olmuyor. Ama bazı oyunları açtıktan sonra sıcaklık birden zirveye vuruyor. Bilgisayarın sol kısmı yanacak derecede ısınıyor. Sıcaklıklar 70-80'e vuruyor. GTA 4'de ve Blur'da aynı sıkıntıyı yaşadım. COD MW2 Multiplayer oynarken fazla bir sıkıntı olmuyor ama. Çok uzun süre oynadıktan sonra hissedilir bir sıcaklık artışı oluyor.
Gerçi şu da var oyunu kapattıktan 1-2 dakika sonra tekrar normal sıcaklığına dönüyor. Onu da belirtmemde fayda var.

Şimdi bilgisayarın altına soğutucu da koydum. Birazdan bir de böyle test edeceğim. (Gerçi bu şey tam soğutucu değil, üfleyen değil çeken fanı var. ) Detayları bilgileri ekleyeceğim.

Bu durumla karşılaşmam normal midir ? Yoksa bir sıkıntı mı var ?

GTA 4'ü Medium ayarlarda açtığımı hatırlıyorum. Blur'u en yüksek ayarlarda çalıştırdım. (AA 4x, Vsync Kapalı, 1920x1080, Kalite kısmı 3/3)

Soğutucunun markası Hadron. Çok kaliteli bir şey değil yani. Pek sıcaklığı düşüreceğini zannetmiyorum ama birazdan deneyeceğim.

- - - Güncellendi - - -

Test Drive Unlimited 2'de de aynı sorunla karşılaştım. Oyunu açtıktan 3-4 dakika sonra sıcaklıklar artmaya başladı. Üstelik oyun tam ekranda bile çalışmıyordu. (Nedenini bilmiyorum ama tam ekran açılmadı oyun.) 89 dereceye kadar sıcaklık gördüm. Resmi çektiğim an böyleydi sıcaklıklar :

XRrl81I.jpg

Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra sıcaklık o kadar yüksek değerlere çıkmadı. 70-80 arasındaydı genelde. Fan kontrol uygulaması yok. SpeedFan gibi bir uygulama mı indirmem gerekiyor ?

Maalesef bilgisayarın içinde böyle bir uygulama yok. Profesyonel müzik düzenleme programından tut, Vibe Fun Center'a kadar her şey var ama öyle bir uygulama yok. Ne yapmalıyım ?

Yaklaşık 2 yıldır Zalman NC-2000 kullanıyorum ve oldukça memnunum. Daha önceki laptop'ım Dell XPS 1645'te problem olan ısınma sorununu bu soğutucu ile çözmüştüm, şimdi de Asus N56VZ ile birlikte kullanıyorum henüz ısınma sorunum olmadı.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı