Asus P8Z77-V LX Mac OS X Kurulumu

Resmen inception filmi gibi uğraşıp şartları zorluyorum.
Şirketten uzak masa üstü ile eve bağlanıyorum,
Evde Windows7 içinde Virtual Box ile ML2 açıyorum (Bu arada 10.8.5'e güncellenmiş)
ML2'nin içinde Mavericks indiriyorum. Umarım bu Mavericks direkt sisteme gömülmez, DMG olarak iner ki USB belleğe alabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
xagdas arkadaşım, bende z77 v le anakart ve safir 7850 ekran kartı ile dp1 den beri mavericks kullanmakdayım. Kullandıgınız ekran kartı ve anakart ile clover de sorunsuz çalışması lazım. Anakartınızı degiştirip
hemen pes etmeyin. Clover config dosyası ayarlarını degiştirerek sonuca ulaşabilirsiniz. Bendeki anakart da uyku ve usb 3.0 sorunu var, bunların dışında sorunsuz ve stabil biçimde çalışıyor.

LE ile ilgili dünya kadar tutorial okudum ama LX ile yapan bir Allah'ın kulunu göremedim. Siz BIOS patch yaptınız mı mesela? Güvenlik kilidi var mıydı BIOS'unuzda?

Üye olup ilk mesajınızı attığınız için teşekkürler. Yardımlaşalım olmazsa, sizden destek alıyım telefonla - skype ile vs vs...

Clover yüklerseniz BIOS'a yama yapmaya gerek yok. Bunun dışında daha önceden bios u yamaladım fakat orijin yeni bioslar çıktıgı için artık yama yapmıyorum.

Hmm kulağa hoş geliyor. Akşam araştırıcam ama şu an işteyim.
"Clover yükle BIOS'a" demişsiniz. Yöntemi nasıl?
Windows ortamında mı yükleniyor bu Clover?
Her anakart için farklı mı yoksa ortak bir dosya mı (farklıysa benimki kesin yoktur çünkü)... :)

Bios'a clover yükle demedim, usb ye bootloder olarak yüklenecek clover. Yükleme seçenekleri içinde asus anakartlar için yama (asuspm) var, onu seçerseniz biop yamalama işlemine gerek kalmıyor.
İkinci seçenek Nullpowerm. yüklerseniz bunlara gerek kalmaz. Forumda win üstünden osx usb boot hazırlama vardı yalnış hatırlamıyorsam oradan faydalanabilirsiniz.

Bios'a clover yükle demedim, usb ye bootloder olarak yüklenecek clover. Yükleme seçenekleri içinde asus anakartlar için yama (asuspm) var, onu seçerseniz biop yamalama işlemine gerek kalmıyor.
İkinci seçenek Nullpowerm. yüklerseniz bunlara gerek kalmaz. Forumda win üstünden osx usb boot hazırlama vardı yalnış hatırlamıyorsam oradan faydalanabilirsiniz.

Arkadaşım şimdi eve geldim, oturdum bilgisayarların başına. Tam olarak anlaşabilmek için soruyorum, yanlış anlaşılma kalmasın. bir yandan da burayı (Contents) okuyorum.

Bu Clover'ı kurmak için en azından bir defa olsun OS X'in yüklenmiş olması mı gerekiyor? Ben daha OS X masaüstünü değil, yükleme ekranını bile göremedim.

Adım adım anlatabilir misin yaptıklarını üşenmiyorsan lütfen.

Arkadaşım benim anlattıklarım osx üzerinden yapılan ayarlamalar, sizde osx olmadıgına göre win üzerinden osx usb disk hazırlamanız gerekiyor. Recep beyden bu konuda yardım alabilirsiniz.Size şöyle söyleyeyim
macos Tiger den beri ben pc üstünde bu sistemi çalıştırıyorum yani her zaman macos lu bir sistemim vardı, buda işleri kolaylaştırıyor.Bu konu ile tezat olsada ssd hdd de win8 pro yüklü, son günceleme ile
(win8.1) inan osx i aratmayacak hız ve stabilite ye kavuşuyorsun, istersen onu bir dene.

Günaydın herkese,

Son durum şöyle:
Mavericks'i bekleyene kadar ML3 kurayım dedim, bakalım nedir ML3'teki Asus Radeon HD7850 durumu.
Sonuçta 10.8.3+ AMD Radeon HD7xxx kartlarını destekliyor.
iAtkos ML3 sürümünü indirmiştim.
Bilgisayardan ekran kartını çıkartmıştım, işlemleri 7850 takılı olmadan uyguladım (tv anakartın HDMI çıkışına bağlı).
(Zaten 1 haftadır sadece OSX sürümleri için yaptığım download miktarı 56GB, tüm versiyonların birçok dağıtımını indirdim)
iAtkos ML3'ü TransMac 10.6 deneme sürümü ile Sandisk Extreme 16GB usb3.0 belleğime yazdırdım.
Bilgisayarı UEFI Sandisk bellekle boot ettim.
Boot menüsünde ayarlara girerek -x -v komutlarını ilave ettim ve usb belleğin içini boot ederek başlattım.
Safe mode olduğu için sistem pek çok şeyi görmezden görerek kurulum ekranına ulaştı.
Disk izlenceleri menüsünden 120GB'lık SSD'yi 40-80 GB olarak ikiye bölüntüledim: 40GB günlüklü MacOsX, 80GB FAT3 formatında.
Disk izlencesini kapatıp yüklemenin yapılacağı yer olarak 40GB'lık diski seçtikten sonra ayarları özelleştirdim.
ML3 başarılı bir şekilde Safe modda bilgisayara kuruldu, 1920x1080p masaüstüne eriştim.
Ethernet kartı çalışıyordu, ses kartı çalışmıyordu. Ekran kartı zaten takılı değildi.
Youtube vs benzeri siteleri açamıyordu, Flash player yüklü değil gibi hatalar veriyordu.
TonyMacx86 sitesinden Mountain Lion - MultiBeast indirip yükledim. Driver olarak anakartımdaki ALC887 altında iki tane driver vardı: Legacy ve Currency gibi ifadeler vardı.
İlk önce Currency'yi yükledim ve sistemi restart ettim ama faydası olmadı. MultiBeasti tekrar çalıştırıp Legacy olanını da yükledim, tekrar restart ettim ama yine sesler için faydası olmadı.
Sonra kext araştırmasına başladım. Kext'ler nereden indirilir, bilgisayara nasıl yüklenir, bu soruların cevaplarını google'da arattım.
KestBeast, Kext Helper B7 gibi programlar olduğunu gördüm. KextBeast'te yüklemek istediğiniz kextleri masaüstüne kopyaladıktan sonra programı çalıştırıyorsunuz, Kext Helper B7 programında ise, kextleri sürükleyip programın içine bırakıyorsunuz. İkiside otomatik olarak kextleri yüklüyor.
Kexts.com 'dan ALC887 ve HD7850 için kextler aradım. 7xxx serisi ekran kartları için AMDaccelator ve 7xxx isimleri olan iki tane kext bulup download ettim, masaüstüne yerleştirdim kextleri. Bir tanede FBRotate denilen kext'i indirdim, bilgisayarı açılışta siyah ekrandan kurtarıyormuş.
Sonra KextBeast'i çalıştırdım ama hangi kext'lerin yükleneceğini bana sormadığı için yüklemedi sandım, meğerse masaüstünde olan tüm kextleri yüklüyormuş.
Yinede sağlama almak için Kext Helper B7 ile kendimde 2tane AMD7xxx kextini ve FbRotate'i yükledim.
Bilgisayarı kapatıp ekran kartını taktım, HDMI kablosunu ekran kartına bağladım.
Tekrar usb bellek ile boot ettim. Boot ekranında harddiski de artık boot seçenekleri arasına aldım. Boot ayarları olarak tekrar -x -v komutlarını girdim.
İşlemleri gece yaptığım için tam hatırlayamıyorum ama sanırım açılmamıştı.
Ardından -x -v GraphicsEnabler=No denemiştim ama açılıp açılmadığını hatırlamıyorum. Sinyal kesildiği için tv'ye görüntü kesiliyordu masaüstü açılacakken.
HDMI kabloyu ekran kartından çıkarttım anakarta taktım, BIOS'tan da iGPU=Auto'dan Primary'ye aldım fakat bilgisayarı tekrar açtığımda bilgisayar çalışmasına rağmen BIOS menüsü dahil hiçbir görüntü alamadım. Tekrar anakarttan söküp ekran kartına taktım ve iGPU'yu Auto'ya getirdim.

Özetle: ML3 kuruldu fakat her açılışta -x (-v) kodları ile açabiliyorum. -x yapmazsam unknown CPU model 0x3a hatası veriyor. Ses ve AMD7850 ekran kartım da çalışmıyor.
Zaten Mavericks kullanma niyetim var, ama aynı sorunlar baş gösterecektir. Ne yapılması gerekli?

Not: Asus DirectCU II Radeon HD7850 2GB ekran kartı için kext çok aradım bulamadım. 7xxx serisi içinde bile 7850 en zor bulunan. Bilen gören varsa söyleyebilir mi?

Bende aynı anakartlı sistemime 10.9 Mavericks kurdum, yaptıklarım ve son durum şu şekilde:

Anakart : Asus P8Z77-V LX (Native PM için PMPatch ile patchlenmiş BIOS v2204, aslında clover kullanıldığında gerek yok)
İşlemci : i5-3570K
E.Kartı : Asus GTX670 2GB

* USB Flash belleğe myHack ile 10.9 kurulum USB si hazırladım ve GraphicsEnabler=no ile boot ettim.
* Kurulum ekranında DiskUtil ile HardDiski komple, GPT olarak yeniden yapılandırdım, bu ileride Clover kurmak için ihtiyaç duyulacak EFI partitionı oluşturuyor zaten.
* 10.9 kurulumu sorunsuz şekilde tamamlandı
* USB bellek ile tekrar boot ederek menüden OS X kurulumunun yapıldığı partitionı seçip GraphicsEnabler=no ile boot ettim
* 10.9 açıldı ilek ayarları (klavye, user,..) yaptım.
* Ethernet için driver paketini yükledim (ismini şu an hatırlamıyorum)
* Clover installer ile diske kurulum yaptım (birçok ayar denedim, çoğunu şimdi hatırlamıyorum eve gidince config.plist i upload edebilirim)
* SMBIOS oluşturdum.
* Bu sefer Clover ile boot ettim ve sorunsuzca OS x açıldı.

Çalışanlar:
* Extra klasöründen NullPowerManagement kext i sildim, i5-3570K için SSDT.aml oluşturarak EFI de uygun yere attım ve config.plist içinde ayarları yaptım. Native PowerManagement çalışıyor.
* Apple Nvidia native sürücüler ile GPU çalışıyor, fakat Luxmark skorları düşük, daha sonra çözmeye çalışacağım.
* CPU speedstep çalışıyor(x16-x38 arası) geekbench 32bit skorları 10000 civarı.
* USB 2.0 portaları çalışıyor.

Çalışmayanlar:
* GPU bir kez yüklendikten sonra, Full hızda kalıyor. 10.9 a özgü bir problem olduğuna dair postlar var, incelemeye devam edeceğim.

Henüz uğraşmadıklarım:
* Audio
* USB 3.0
* Sleep - Wake (Uyanamaması riskine karşı otomatik sleep fonksiyonunu şimdilik kapattım)

İlerleme sağladıkça veya elimden geldikçe yardımcı olmaya çalışırım.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı